Ne yapalım yani mevsim kışsa? Vazgeçmedik ki gönlümüzdeki bahardan ..bugün

Dünyada olan biten her şeyi ve herkesi metanetle ve sabırla karşılamayı bir şekilde öğreniyor insan ancak bu, bazen rotasını kaybetmesine engel olmuyor. İnsanlık halleri diyelim. Fakat genel itibariyle insanlar arası monolog şekilde hayat bulan sabır, diyaloga doğru evrilmedikçe devamında nahoş iletişimler gelişebilir. Bu yüzden artık, beş çayına meze olmuş şu empatiyi hayat içinde faaliyete koymalı, ihtiyaç bu ve muhim konu....

Dünya üç günlük , bu çok sahi ve herkesin bir şekilde meselesi var hayatla; çağın hastalığı mutsuzluk, o yüzden kimseye gereksiz yük yüklememeli. Ölümün olduğu dünyada kazanç odaklı her haksız eylem, söylem, girişim nafile. Hem neden sonra böyle anlayışsız bir topluluk olduk ya da hep mi böyleydik kestiremiyor insan, ki bu çok da lazım değil artık; gitti giden...

Ne kadar kavga o kadar kazanç önermesinin kabul gördüğü ve nezaketin anlamının yeniden şekillendiği bu ortamda çok şey istiyormuş gibi olmanın algısı da ayrı bir kaos tabi.

Dedik ya dünya üç günlük, sonra hepsi geçecek.​

Siyahın en koyu tonuydu ayrılık...
Hiç utanmadan ve tek bir fotoğraf karesi bırakmadan
Gittiler dünyadan, ölenler...
Gün ağarmadan evvel, biraz da gözyaşıyla,
Vedalaşmadan,
Sarılmaya doymadan,
Hikâyeyi tamamlamadan, ve
Hiç utanmadan gittiler dünyadan;
Öylece, sessiz sedasız
Öle öle..​

depositphotos_140186986-stock-photo-little-girl-in-the-clouds.jpg

Zaman su gibi akıp gidiyor..

Ne kadar sıradan bir söylem değil mi uzaktan bakınca. Herkes tarafından sık sık kullanılan, kullanıldıkça taşıdığı anlamı azalan, baş sallama ile desteklenmekten öteye gidemeyen bir cümle olmuş çıkmış.

Şimdi bir daha okuyun, bir daha düşünün, '' zaman su gibi akıp gidiyor''..

Geçmişi düşünü bir, daha dün çocuk değil miydik biz yahu.

Gözlerinizi kapatıp düşünün ve düşünürken tekrar edin '' zaman su gibi akıp gidiyor''

Şimdi hissettiniz mi içinizde o acıyı. Akıp giden zaman karşısında ki acizliğinizi gördünüz mü? Dün dağ gibi gördüğünüz ve babanızı düşünün, ne acı değil mi? Keşke ben çocuk olsam yine, babam dağ gibi olsa, annem de olsa idi ..hep bizi korusa ve ben onlardan korksaydım.

Ve anne;

Ayakkabılarımı boyama artık sabahları, çünkü ben büyüdüm artık kendim boyuyorum...​

Bu yıl çok üzüldüm kırıldım
Yeni yıl benim yılım olmalı…
Mutlu olmak benim de hakkım .!

Eskiden herkese yetişmeye çalışan ben, koşturan ben,
Şimdi kendimden ayrılmıyorum.

Yavaş yavaş,fark ederek yürüyorum.
Ve herkesi memnun etmeye çalışan ben,
Kimselere aldırmadan,kimselere takılmadan
Kendi olmanın verdiği mutlulukla
Kendi halimde yaşıyorum...

Ah o herkesler yok mu...?
Yapamadıklarımızın, yaşayamadıklarımızın asıl sorumlusu,
Aklımızın ve yolumuzun bozguncusu,
Kendime kavuşunca şimdi daha iyi anlıyorum.

İnsanın kendine kendinden başka ilacı yok.!​

Yılın özeti falan filan dönüp kendime bakıyorum kafamda kalbimde hala aynı teraniler dönüp dolaşıyor hiçbir şey değişmedi sanki, hayat şartları değişiyor mekanlar değişiyor insanlar değişiyor ama kafamın içi hep aynı hâlâ olduğum yerdeyim gibi ...​

PERGQ.gif

Dilek de tutardık icabında. Griye özenti, köpüklü dalgasıyla martıları kovalayan deniz kenarında alıp soluğu...
-Lütfen, bi adım daha kaçar mısınız hayatımdan-

Sır gibi, konuşması yasaklanmış, adına bi dolu sözsüz şarkılar bestelenmiş, ne olduğu muamma, kayalıklardan bozma bi ovanın çıkmazında bütün dilek ağaçları...

Oysa, bi dolu renkte kurdelelerimiz, siyah-beyaz hayâllerimiz ve ihtimal mevsimden üşüyen kalbimizle sıradayız.

Yeni kayaları parçalayıp, çakma ovalara dikilecek ağaçların yapraklarının dökülmesini bekleyeceğiz...

İşte bütün bu çıkmazlarla, tanımı yapılmamış hayatlarda öğrendik imkânsızın teorisini.​

Lafınızın arasına "anladım" sıkıştıracaklar daha bitmeden anlatacaklarınız. Daha da çoğalacak sonra susuşlar.

Anladıkları kadarsınızdır ve siz hep anlatamadıklarınızla sınanırsınız...​

Birini ezip geçtiğinizde sadece hayatta kaldı diye güçlenmiş sayılmıyor. Diğer bir deyişle, öldürmeyen şey her zaman güçlendirmiyor.

Alınan yaranın, ömür boyu farklı durumlarda sızlamaya devam ettiği bir şekli de var.

Kesildikten sonra yanlış dikilmiş bir kol gibi...​

Konuşmuyor,
Anlatmıyor diye hissetmiyor sanmayın.
Kimisi içine atar çığlıklarını...​

nyUHQ.jpg

Aynı kelimelerle başladı bütün iç geçirmeler. Mekanları değiştirerek aradığım çıkış yolları karanlıkta kayboldu. Şu camdan bakıp alayım çayımı ya da karşı kaldırıma geçip kenarında tüneyeyim, bahçe içinde ki karanlık kulübede buluruz belki aydınlığı, olmaz mı?

Şşşşşş, sakın ''her yer aynı kapıya çıkacak'' deme, en azından deneyeyim.
Sonra çocukluğuma ineriz ve yapacaksak bunu eğer karşımdaki ikili koltuğa uzanayım, bugün ordan bakmadım hayata hiç, belki de aydınlıktır. Ve mümkünse indiğin çocukluğum sende ve irademin dışında kalsın...

Okuması yaşamasından daha kolay biliyorsun...

Ve kar geliyor sonbaharıma...​

Devir öyle bir devir ki insan kalkıp da ‘ben Şuyum’ diyemiyor bile ;
İyi bir şey zannedip hemen 'Ben de’ diyorlar.
Şöyle gönül rahatlığıyla içimi döküp,
'Yahu ben şizofrenim ’ desem,
'Aa devir şizofreni devri, kim değil ki, sen bide beni gör ’ diyorlar. (⁠◔⁠‿⁠◔⁠)
Onları duyunca birden benim şizofrenim ister istemez iyi bir şeye dönüşüyor(⁠✷⁠‿⁠✷⁠)
Bunca şizofren varken benim ne haddime efenim (⁠◔⁠‿⁠◔⁠)