Yurt Dışında Eğitim Almanın 5 Faydası

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Yurt dışında okumak, öğrenciler için hayat değiştiren bir deneyim olabilir. Küresel ağınızı geliştirmekten yeni bir kültürü deneyimlemeye kadar, eğitiminize ve kariyerinize faydaları çeşitlidir. Yurt dışında eğitim almanın faydalarını hem kısa hem uzun vadede farklı alanlarda görme imkanınız olabilir. Neden yurt dışında eğitim almalıyım sorusunu sizler için cevapladık!

1. Dil becerileriniz gelişir.

Yurt dışında eğitim alarak dil becerilerinizi geliştirme fırsatına sahip olacaksınız. Sınıfta bir dil öğrenmek size olumlu etki yapsa da, onu gerçek dünyaya uygulamak tamamen farklı bir deneyimdir. Düzenli olarak pratik yaptığınız için muhtemelen dili daha hızlı öğreneceksiniz. Ayrıca, sınıfta çalışmayacağınız yerel konuşma dilini de öğrenebilecek ve kültürel olarak da bir dil öğrenme şansına sahip olacaksınız.

Dil becerilerinizi geliştirmenin kariyeriniz üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir. Çok uluslu veya küresel kuruluşlarda çalışırken ikinci bir dilde akıcılık size kariyerinizde yeni fırsatlar yaratabilir. Örneğin, uluslararası iş dünyasına ve çok uluslu kurumlara girmek istiyorsanız, güçlü yabancı dil becerilerine ve bu becerileri gösteren deneyime sahip olmak, özgeçmişinizin işverenler için öne çıkmasına yardımcı olabilir.

2. Ağınızı geliştirirsiniz.

Yurt dışında okumak, dünyanın her yerinden insanlarla paha biçilmez ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Ömür boyu sürecek arkadaşlara dönüşebilecek insanlarla tanışma fırsatını yakalarken uluslararası bağlantılarınızı genişletirsiniz. Bazı bağlantılar, stajlar, iş teklifleri ve iş ortakları dahil olmak üzere kariyer fırsatlarının bile kapısını açabilir.

Okuduğunuz üniversite, genellikle yerel bölgelerden ve yurt dışından gelen geniş bir öğrenci topluluğuna sahip olacak ve size farklı geçmişlerden ve kültürlerden insanlarla tanışma fırsatı verecektir. Ağınız ne kadar genişse, heyecan verici kariyer ve sosyal fırsatlarla bağlantı kurma olasılığınız o kadar yüksek olur.

3. İşverenleri etkileme şansına sahip olursunuz.

Yurt dışında okumak, kariyerinizi başlatmanıza ve iş gücünde daha rekabetçi olmanıza yardımcı olabilir. Size farklı bir ortama uyum sağlamak için gereken açık fikirliliğe, beceriye ve dürtüye sahip olduğunuzu gelecekteki ve mevcut işverenlere gösterme fırsatı verir.

Birçok işveren, uluslararası deneyime sahip mezunlar arıyor. Yakın tarihli bir ankete göre, işverenlerin yüzde 64'ü yurt dışında eğitim deneyiminin önemli olduğunu düşünüyor ve işverenlerin yüzde 92'si yeni zorluklara karşı esneklik gibi tipik olarak deneyimden kazanılan aktarılabilir becerileri arıyor. Yurt dışında eğitim almak işverenlerin gözünde sosyal, çok kültürlülüğe açık ve seyahat edebilir pozisyonda olduğunuzu gösteriyor.

Yurt dışında eğitim ile ilgili blog yazılarına Proje Yönetimi Okulu web sitesinde ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışı Eğitim İçin Motivasyon Mektubu yazısını başvurularınızdan önce mutlaka inceleyin.

4. Dünyayı gezebilirsiniz.

Yurt dışında okumak, dünyayı görmenizi ve başka türlü ziyaret etmeyeceğiniz yeni yerlere seyahat etmenizi sağlar. Çalışmalarınızdan uzakta geçirdiğiniz süre boyunca, yeni şehrinizi gezmeye gidebilirsiniz. Ayrıca bölgenizi daha kısa bir süreliğine ziyaret ettiğinizden daha yakından tanıyacaksınız.

Yurt dışında okurken tek bir yerle sınırlı kalmadığınız için komşu bölgeleri ve ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Örneğin, Milano'da okuyorsanız, Floransa'yı ziyaret edebilir veya Toskana kırsalını trenle keşfedebilirsiniz. Uluslararası bütçeli havayolları ve seyahat anlaşmaları ile dünyayı keşfetmek giderek daha uygun fiyatlı hale geliyor. Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezebilir farklı kültürleri tanıma şansına sahip olabilirsiniz.

5. Yurt dışındaki kariyer fırsatlarını keşfedebilirsiniz.

Yeni bir ülkede okumak, çalışma alanınıza bağlı olarak size birçok alanda kariyer fırsatı yaratır. Örneğin finansla ilgileniyorsanız, Londra veya Hong Kong gibi iş dünyasıyla ünlü iki şehirde eğitim almayı düşünebilirsiniz. Teknolojiyle ilgileniyorsanız, Berlin veya Tel Aviv size eğitimden sonra iyi bir iş fırsatı sağlayabilir.

Çoğu zaman, uluslararası çalışanları işe alan kuruluşlar, adayların küresel bir ortamda başarılı olabileceğine dair kanıt görmek ister. Yurt dışında, özellikle de çalışmakla ilgilendiğiniz bir alanda okumak, size özgeçmişinizde kültürler arası iletişim ve uluslararası politika anlayışı gibi temel becerileri ve ilgili deneyimleri sergileme şansı verir.

Alıntı