Çocuklarda tırnak yeme davranışı

Tırnak yeme davranışı, genel olarak çocuklarda 3-4 yaş sonrasında görülmeye başlar. Bu davranış, 0-2 yaş arasındaki oral evre sonrasında giderek yaygınlaşır. Çocuklarda sıkça görülen bir davranış olup, bazıları sadece el tırnaklarını, bazıları ise hem el hem ayak tırnaklarını yer veya sadece koparıp tüketebilirler. Bu davranışın hem hijyen hem fiziksel sağlık hem de psikolojik sağlık açısından olumsuz etkileri olabilir. Tırnak yeme alışkanlığı, tırnakları ve parmak yapısını bozacak kadar kronikleştiğinde ciddi bir sorun haline gelebilir.

Aileler, bu sorunla karşılaştıklarında genellikle görmezden gelme veya kontrol etmeye çalışma yoluna giderler. Sonrasında acı ojeler, eli farklı uğraşılarla meşgul etme gibi davranışsal yöntemler denemeye başlarlar. Ancak bu tür yöntemler sorunun kökenini anlama konusunda yetersiz kalabilir.

Tırnak yeme davranışının altında yatan nedenleri anlamak önemlidir. Bu davranış, genellikle çocukların derin duygusal tepkilerin ardından ortaya çıkar. Utanç, kaygı, korku, suçluluk, değersizlik gibi duygular tırnak yeme alışkanlığını tetikleyebilir. Hangi duygunun altında yattığını anlamak, çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini belirlemek açısından önemlidir.

Tırnak yeme davranışının altında yatan duyguyu anlamak, çocuğa uygun müdahale yöntemlerinin seçilmesini sağlar. Örneğin, bir çocuğun kaygıları nedeniyle tırnak yediği durumda, kaygının kaynağını ortadan kaldırmak ve çocuğu rahatlatmak gerekebilir. Bu duygu devam ettiği sürece davranış da devam edebilir. Bu nedenle davranışın altında yatan duyguyla başa çıkmak önemlidir.

650x344-cocuklarin-tirnak-yeme-aliskanligi-nasil-birakilir-1510660705330.jpeg.webp

Ebeveynlerin yapması gereken, çocuklarının tırnak yeme davranışını görmezden gelmek veya dışsal müdahalelerle söndürmeye çalışmak yerine, davranışın altında yatan nedenleri anlamaya çalışmaktır. Bu noktada, profesyonel yardım almak gerekebileceği unutulmamalıdır. Çocuk oyun terapistleri veya uzman psikologlar, çocuğun davranışının altında yatan duygusal nedenleri anlamak ve çözmek konusunda yardımcı olabilirler. Unutmayın ki çocukların davranışları, genellikle aile içi dinamiklerin bir yansımasıdır ve bu nedenle çocuğun davranışını anlamak, aile sistemini anlamakla başlar.

Sonuç olarak, tırnak yeme davranışı gibi işlevsiz davranışlar, çocukların derin duygusal ihtiyaçlarını ifade etme yoludur. Bu davranışları sadece sorun olarak görmek yerine, altında yatan nedenleri anlamaya çalışmak ve çocuğa uygun destek sağlamak önemlidir. Bu şekilde çocukların duygusal ihtiyaçları karşılanabilir ve davranışları olumlu yönde değiştirilebilir.

Eskiden çok yerdim ben senelerce 20 li yaşlarıma kadar. Sonra kendiliğinden unuttum gitti şükür