Yatmadan önce duş almanın 4 zararı!

1- Uykuya dalmayı engeller​

'Duş aldım şimdi derin bir uyku çekebilirim' dediğinizi duyar gibiyim ancak bu pek mümkün görünmüyor. Sıcak bir duş almak vücut ısınızı bir anda yükseltir. Sıcak olan vücudunuz o haliyle rahat bir uykuya dalamaz.​

Vücut sıcaklığınız biraz düştüğünde daha iyi dinlenirsiniz ve vücudunuz kendisini iyi bir gece uykusuna hazırlamaya başladıkça sıcaklığınız da biraz düşer . Ancak yine de banyo yapmadan uyuyamayacağınızı düşünüyorsanız yatmadan iki saat önce duş alabilir ve o şekilde uyuyabilirsiniz.​

2- Kalp atışını hızlandırır​

Sıcak bir duştan sonra kalbinizin daha hızlı attığını hissediyorsanız bunun aslında bilimsel bir açıklaması var. Sıcak su kan basıncınızı yükseltir ve tıp uzmanları bunun vücudu aşırı ısıtıp kalbinizde strese neden olabileceği konusunda uyarıyor. Kalbiniz hızla çarptığında, muhtemelen geceyi bir o yana bir bu yana dönüp durarak geçirirsiniz ve bu da daha fazla sağlık sorununa yol açabilir.​

3- Kilo almanıza sebep olabilir​

Lezzetli bir akşam yemeği yemek ve hemen ardından sıcak bir duş almak günü tamamlayıp nihayet yatmak için mükemmel bir yol gibi görünebilir. Ancak normalde yemek yedikten sonra duşa girmek sindirim sistemini alt üst edebilir yetmezmiş gibi bir de kilo almanıza neden olabilir.​

Sindirim esnadında mideye doğru kan akışının artması gerekir ve duş almak kanın vücudun diğer bölgelerine akmasına neden olur. Eğer gün içinde mutlaka akşamları yıkanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yemek yedikten sonra en az 30 dakika beklemeniz çok daha iyi olur.​

4- Saçları kepeklendirir​

Yatmadan hemen önce duş almak ve saçlarınız hala ıslakken uyumak saçlarınıza ve sağlığınıza hiçbir fayda sağlamaz. Nemli saçlarla uyumak yastık kılıfınızın nemi emmesi ve zararlı bakterilerin çoğalması için mükemmel bir sıcak ve nemli ortam yaratmasına neden olabilir. Bu da kaşıntı, tahriş ve kepek gibi çeşitli saç derisi sorunlarına yol açabilir.​

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Yatmadan önce yani duş alıp yatmak ... Böyle olunca ben uyanamıyorum sabah... Uyandığımda'da sıkıntılı oluyorum... Sanki yüzüme kedi köpekler işemiş gibi garip oluyor.. Özel durumlar hariç dikkat ediyorum erken almaya çalışıyorum..

Birde şunu farkettim son zamanlarda... Duştan çıktıktan 1 2 saat sonra elini yüzünü normal şekilde yıkarsan o duş ağırlığını alıyor ...

Benim de tam tersi uykumu getiriyor ama yine de çok geç saatte almamaya dikkat ediyorum.

Geri
Üst Alt