Türk kahvesi hakkında Gerçek bilgilere Sahipmiyiz ?

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 6 ay 7 gün
Mesajlar
25,177
Tepkime puanı
8,684
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
turk-kahvesi-2.md.jpg

Kahve sabah mahmurluğunu atmak, bir arkadaşımızla keyif yapmak hatta kız istemelerimizde bile gelenekselleşmiş olan kültürümüzde yer alan bir içecektir. İçerisinde belirli oranla kafein, antioksidan ve niasin içeren Türk kahvesi Tip 2DM, Parkinson gibi birçok hastalığın önlenmesinde yardımcı olabilmektedir. Vücuttaki toksinlerin de atılmasını sağlayabilmektedir

turk-kahvesi-1.md.jpg

Türk kahvesi sade olarak tüketildiği zaman sıfır kaloridir ve ayrıca diyet yaparken de açlık hissini bastırmakta ve fazla kalori alımını engelleyebilmekte ayrıca metabolizmayı da hızlandırabilmektedir. Özellikle spor öncesi içilen bir fincan sade Türk kahvesi spordaki enerjinizi artırmakta ve odaklanmanızı sağlamakta böylece daha fazla kalori harcanmasını sağlayabilmektedir.

turk-kahvesi-3.md.jpg

Türk kahvesini diğer kahve çeşitlerine kıyasladığımızda düşük kafein oranına sahip olmasıyla da tercih etme nedenlerimizdendir. Sağlıklı beslenme programlarında süt ile yapılan Türk kahvesi diğer yüksek kalorili kremalı kahvelere göre hem sağlıklı hem de tok tutucu bir ara öğün olarak güzel bir alternatiftir. Kahvenin içinde bulunan kafeinin fazlası vücutta bazı hastalıklara ve idrarla fazla su atımına neden olabilmektedir. Bu nedenle günde 2-3 fincandan fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

turk-kahvesi-4.md.jpg

Köpüklü mü, köpüksüz mü?: Kahvenin fizyolojik ve zihinsel olarak birçok faydası bulunmaktadır. Bireyin konsantrasyonunu artırmakta, kişiyi zinde tutmakta ve unutkanlığı azaltmaktadır. Kahve aynı zamanda bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle telvesi ile pişen Türk kahvesinin antioksidan içeriği daha da artmaktadır. Kahvenin sağlığa olan faydaları köpüklü ya da köpüksüz olmasıyla değişmemektedir.

turk-kahvesi-5.md.jpg

Kahve telvesi tüketilebilir mi?: Kahve çekirdeklerinin içerisindeki koku ve yağların çoğu suya geçse de telvesinde bir miktar kalabilmektedir. Kahve telvesinin sindirim sistemine olumlu etkileri bulunmaktadır. Yalnız kahve telvesinde şu durum göz nünde bulundurulmalıdır. Kahve telvesini demir eksikliği olanlar fazlaca tüketmek istemektedir ancak bu durum demir eksikliği anemisini şiddetlendirebilmektedir.

turk-kahvesi-6.md.jpg

Kahvenin telvesi peeling olarak kullanılabilir mi?: Kahvenin kafein içeriğinden dolayı şişkinliği aldığı ile ilgili çalışmalar yer alsa da kahve telvesinin cildin en üst tabakasını çizebileceği ve dış etkenlere karşı açık hale getirebileceği ifade edilmektedir. Fakat bu konuda cildiye uzmanlarının tavsiyeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

turk-kahvesi-7.md.jpg

Kahvenin içine Hindistan cevizi yağı eklenebilir mi?: Kahve tüketimi günde 2-3 fincanı geçmediğinde sağlığa birçok faydası görülmektedir. Sade kahvenin kalori içeriği oldukça düşüktür fakat ne yazık ki aromalı kahvelerin çeşitlerinin artmasıyla (krema, şurup ilaveli) kalori içerikleri de artmaktadır. Son yıllarda kahvenin içine eklenebilecek sağlıklı alternatifler popüler hale gelmiştir. Bunlardan biri olan Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asidi içermekte, tokluk hissi veren leptin hormonun salgılanmasını desteklenmektedir. Özellikle açlık hissinin en fazla hissedildiği ikindi saatlerinde (15:00-16:30) ara öğünde 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı eklenmiş kahve güzel bir seçenek olabilir. Fakat Hindistan cevizi yağının %90’ının doymuş yağ içerdiği unutulmamalı ve tüketimi 1-2 tk geçmemelidir.

turk-kahvesi-8.md.jpg

Kahvenin içine baharatlarda eklenebilir. Bunlar tarçın, muskat rendesi ve kakuledir. Tarçın özellikle ağıza tortusu gelmemesi için kabuk tarçın hem güzel bir aroma katmakta hem de kan şekerini dengelemektedir. Bir diğer baharat olan kakuleyi kahveyi kaynatırken içerisine 2-3 adet ilave etmek kafeinin etkilerini hafifletmektedir. Diğer baharat olan muskat rendesi Türk kahvesinde kaynama esnasında cezveye maximum 1 çay kaşığı olarak ilave edildiğinde farklı güzel bir tat oluşmaktadır.

turk-kahvesi-9.md.jpg

Çocuklar Türk kahvesi içebilir mi?: Çocuklara yönelik kafein tüketimi kesinlikle zararlıdır diye bir çalışma yoktur. Fakat çocukların günlük kafein alımları 35-40 miligramı geçmemelidir. Bir fincan Türk kahvesinin ortalama 60 miligram kafein içerdiği düşünüldüğünde sadece bir fincan ile bile çocuklar gereksinimlerinin yaklaşık 2 katını tüketmektedirler. Bu nedenle çocukların tercih etmemesinde yarar vardır.

turk-kahvesi-10.md.jpg

Kahvenin öncesinde ve sonrasında 1 bardak su için derler, bunun nedeni nedir?: Kahvenin diüretik yani idrar söktürücü bir özelliği vardır. Kahvenin diüretik etkisi kahvenin içindeki kafein miktarına bağlıdır. Kısacası kahve idrar ile birlikte atılan su miktarını da artırmaktadır. Bu nedenle kahve ile birlikte ya da sonrasında en az 1 bardak saf su ile alınmalıdır.

turk-kahvesi-11.md.jpg

Türk kahvesinin yanında meyve tüketilir mi?: Türk kahvesi açlık durumunu bastırdığı için özellikle meyve ile tüketildiğinde ara öğünler için ideal bir seçenektir. Türk kahvesi hem kafein içeriğinden dolayı metabolizmayı hızlandırmakta meyve ise sağlıklı ve dengeli bir ara öğün oluşturmaktadır. Bu ikili ara öğünlerde gereksiz ve fazla kalori alımını önlemekte dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt