Neden Bazı Yiyecekler Mikrodalga Fırında Patlar?

Mikrodalga fırının içinde mikrodalga ışınları yayan magnetron isimli bir cihaz bulunur. Bu cihaz tarafından üretilen mikrodalga ışınlar, fırının metal iç yüzeyinden yansıyarak fırının içindeki yiyecek ile etkileşir. Yiyeceğin içindeki su molekülleri tarafından soğurulan mikrodalga ışınlar, su moleküllerinin titreşmesine neden olur ve sonuçta açığa çıkan ısı enerjisi yiyeceği ısıtır.

Normal ocaklarda yiyecekler ısıtılırken ısı enerjisi yiyeceğin dışından içine doğru yayılır. Ancak mikrodalga fırında ışınlar yiyeceğin içine kadar nüfuz edebilir. Patates ya da yumurta gibi bazı yiyecekler mikrodalga fırında ısıtılırken, yiyeceğin orta kısmına yakın bölgelerde oluşan buhar yiyeceğin içinde hapsolur ve yeterince hızlı bir şekilde dışarı çıkamaz. Bu durumun nedeni bu tür yiyeceklerin kabuk katmanlarının su oranının iç kısmına göre daha düşük olması ve yiyeceğin yapısında buharın içinde ilerleyerek yüzeye ulaşmasını sağlayan yeterince boşluk olmamasıdır. Yiyeceğin içinde hapsolan buharın basıncı belirli bir değerin üstüne çıktığında ise yiyeceğin patlayarak dağılmasına neden olabilir.

Mikrodalga fırında yiyeceğin homojen bir şekilde ısınıp ısınmayacağını; yiyeceğin dokusu, şekli, içindeki su oranı ve mikrodalga fırının ısıtma gücü etkileyebilir.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Mikro dalga fırının yapısı çok basit'miş... içinde motor dedikleri bobinaj var.. kalın bakırın transtore sarılı hali...
Ben mantığını anlatımını 7 8 ay önce bi merak etmiştim... ilk tarihinden son günümüze üretimini mantığını hep öğrendim..

Ama komik gelecek belki sizlere ben bunu 1.5 voltluk pil gücünde 10.000 lik amper ileten regülatöre benzettim... ki mantık şeması benziyor.. elektrik çarpmıyor ama kabloları birbirine vurunca şiddetli akımdan (amperden) dolayı kıvılcım çıkarıyor.. bunuda fırının yansıtıcısıyla porselen plastik kap yakmadan eritmeden yemeği ısıtıyor.... metal kullanılmama sebebi'de kıvılcım çıkarması zaten...

Geri
Üst Alt