Meshepler eskiden yoktu ama iyiki varmış

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Kanka şimdi aklıma deli sorular deli yargılamalar ve araştırmalar geldi sordum kendime popüler bir cevap aldım onu paylaşıyım...

Şimdi meshep' mesheb' cilik diyoruz ya gerek yok bunlara eskiden yokmuş sonradan çıkmış falan aslında gerek var...

Şimdi neden gerek var...

Örneğe bak şimdi bu örnekleri tez'leri fatih'ten başka kimsede bulamazsın açık açık örneklemeyle ironi yapmaz kimse...

Türkiye Cumhuriyetin'de yaşıyorsun çoklu etnik kökenli vatandaş barındırıyor ülkemiz... Laz türk kürt ama sen Türkiye Cumhuriyetin'desin nereye gidersen git sana TÜRK diyecekler...

İslam dini konular'da bu öyle değildir...

Şimdi alevi sünni hamebeli v.b neyse uzatmıyim... iyikide varmış meshep'(b) ler...

Hepimiz müslümanız bu yetmiyor'mu diyoruız doğru bir söz ama her müslüman iyi değil... Şimdi benim müslümanlığım ile arabistan'daki selefi vahabi (vehabi) dediğimiz müslümanların müslümanlık derecesi aynı'mı ? (davranış ibadet farkı var aynı allaha inansak'da)

Bi düşünsene sen ehli sünnet ülkesi sıfatını almışsın yani hanefisin senin müslümanlığın bellidir ibadetlerin bellidir bozguncuların bellidir tavırların bellidir... Aleviliğin'de öyle bu iki meshep (b) Birbirine yakın ve aynı coğrafyanın elemanları :D bu arada alevilik derken Şİİ' olarak diyorum hani orda meshep (b) değil gibi çıkış yapmayın..

Bu meshep (b) ler ayrımı olmasa beni selefilik davranışlı bir müslüman olarakta bilirdin...

Yazarken şimdi sıkıldım sonra konuya yorum olarak ekleme yaparım belki.. ama demek istediğim anlaşılmıştır .. konu beni kastı aklıma başka bişi geldi'de :haha:

İşin özeti meshep (b) lerin olması bence bu zamanda sorgulanmaması gereken birşey...

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Şimdi birisi yorum yaptı diyelim dediki..

Kim neye inanmak istiyorsa ona inansın müslüman müslümandır allah 1 ' dir bu kadarı yeterli

diye bir yorum geldi diyelim...

İşte bende bundan bahsediyorum... ama sen ölünce toprak olacağına inanıyorsan bir ortamda cennet cehennem var diyene sen yanlış biliyor diyemezsin... Sende yaratıcı var inanıyorsun ama deist'sin yani kafirsin... Bu arada kesin net cevabım'dır deistler kafir'dir Bunu nerede araştırırsanız kime sorarsanız alacağınız cevap budur.. neyse konu o değil..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bir ekleme örnek daha...

Komşum geldi namaz kılıyor ama şii yani alevi bu arada aleviler namaz kılar saçma sapan uydurmalar yapmayalım lütfen... Zaza kesimi'de vardır onlarda ayrı mesheb içinde başka bir yolu tutarlar.. Neyse komşum geldi müslüman bende müslümanım...

Evimde köpek besliyorum o kişi namazını rahat kılamaz... Meshepler (b) bu konuda hassasiyeti uyandırıyor.. Hanefi'de köpeklerin ayak bastığı yerde kılmaz ama istisna olarak bahçede olan köpek evde olan köpek olarak bunu ayırmak lazım.. komşum o ortamda hiç yapmaz ama sen evde kılarsın...

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Ya bende buna çok takılırım. Mesela ben Hanefi mezhebindenim eşim Şafi. Bizde toplu iğne ucu kadar kan çıksa abdest bozuluyor şafilerde ayakkabı ayak bileğine kadar kan dolması gerekiyor. Kim doğru kim yanlış şimdi. Ben bunu bir hocaya sordum dedi ki savaş zamanı peygamber efendimize gelmişler demişki kan bu hizaya gelinceye kadar bozulmaz gibi gibi cevaplar aldım. Mezhepler böyle doğmuş. E şimdi savaş yok, şafiler abdestsiz mi namaz kılıyor. Yada şafilerde oruç bozmak 1 güne 1 gün. Ramazan’da şafi mi olsak diye düşünmüyor değilim. :) İslam kolaylık dini değil mi. Ya yazdıklarımı yanlış anlamayın gerçekten inancı zayıf biri değilim ama bu sorularıma doyurucu cevap bulamadım.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ya bende buna çok takılırım. Mesela ben Hanefi mezhebindenim eşim Şafi. Bizde toplu iğne ucu kadar kan çıksa abdest bozuluyor şafilerde ayakkabı ayak bileğine kadar kan dolması gerekiyor. Kim doğru kim yanlış şimdi. Ben bunu bir hocaya sordum dedi ki savaş zamanı peygamber efendimize gelmişler demişki kan bu hizaya gelinceye kadar bozulmaz gibi gibi cevaplar aldım. Mezhepler böyle doğmuş. E şimdi savaş yok, şafiler abdestsiz mi namaz kılıyor. Yada şafilerde oruç bozmak 1 güne 1 gün. Ramazan’da şafi mi olsak diye düşünmüyor değilim. :) İslam kolaylık dini değil mi. Ya yazdıklarımı yanlış anlamayın gerçekten inancı zayıf biri değilim ama bu sorularıma doyurucu cevap bulamadım.
İslam o zorluk içinde geldiği için kolaylık dini abi müslüman olana herşey kolay böyle kolaylık dinideğil'mi diyerek aradan sıyrılamazsın nihahahahaha...

Bunlar ince ayrıntılar allah senin ibadetini kabul ediyor zaten meshep'ler arasında insani durum bunlar temizliklerin irdelenmesi veya ibadetlerinin yolunun farklı olması...

Bu şey ya seninle izmirde buluşucaz ben deniz yolu seçtim sen hava yolu.. ama aynı yerde buluşcaz... Bu meshep'lerde öyle abi..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Mesela bak şöyle bir örnek vereyim... Arap müslümanlar cami içinde kuranı kerimi başlarının altına yastık yaparlar .. Normal bir kitap'mış gibi ? Bu günah mı sence ? Değil :D Adam bişey yapmıyor cami içinde yada falanca yerde kitabı yastık yapmış.. Bu onlar için normal...

Ama biz türklerin müslümanlığı yani hanefi yada ehlisünnet diyeyim gerçi biz ehli sünnet değiliz hanefiliğin şartlarında olan o çizgide olana ehli sünnet denilir.. mesela nihat hatipoğlu ehli sünnet bir hocadır inanılır .. ama tam ehli sünnet değildir sakalını kazır.. ehli sünnet bu ince şeylere göre denilir.. ama meshep değildir...

Bizim türklerin kuranı kerime olan saygısından dolayı yüksekte tutma algımız vardır... Arap müslümanın yaptığını biz yadırgarız neden ? Çünkü kuranı kerime saygımız var bu biraz örfü birşey abi.. Tıpkı bayrağımızın dik durmasını istediğimiz gibi..

Bu meshep'ler'de böyle birşey biraz ince düşünürsen beyin yakmadan çabuk kavrarsın aslında..

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Düşünüyorum ama bana mezhepler olmaması gerekiyor gibi geliyor. Peygamber efendimizin hayatta olduğu dönemde olmayan mezheplerin vefatından sonra ortaya çıkması kafa karıştırıyor. O yüzden Hanefi mezhebi daha garanti geliyor :) diyorum ya şafiler sanki kolayına kaçmış gibi ? Rabbim herkesin ibadetini kabul etsin, günahlarımızı affetsin inşallah. Elimizden geleni yapalımda herkesin kabri ayrı, kimse kimsenin günahını çekmeyecek.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Düşünüyorum ama bana mezhepler olmaması gerekiyor gibi geliyor. Peygamber efendimizin hayatta olduğu dönemde olmayan mezheplerin vefatından sonra ortaya çıkması kafa karıştırıyor. O yüzden Hanefi mezhebi daha garanti geliyor :) diyorum ya şafiler sanki kolayına kaçmış gibi ? Rabbim herkesin ibadetini kabul etsin, günahlarımızı affetsin inşallah. Elimizden geleni yapalımda herkesin kabri ayrı, kimse kimsenin günahını çekmeyecek.
Peygamber efendimiz ölünce.. Sonradan çıkan bazı olayları yorumlamak gerekiyor... Ben ders aldığım zamanda şunu öğrendim... Meshepleri bizzat peygamber efendimiz kurmuştur Ben öldükten sonra gelişen olayları yorumlamak için Zaat'lar belirlemiş.. ali osman ebubekir gibi kişiler.. Bunların yolunda olanlar onlar ne diyorsa uygulasın denmiş... Hatta hadisleri inkar edenler içinde şunu diye bilirim .. Peygamber efendimiz hadis nakledicileri bile kendisi sağ iken seçmiş.. Toplattırmış öldükten sonrada halifelerine kalmış...

Mesela insanın sorusu neyse neyi öğrenmek istiyorsa onu aradığında çelişkiye düşüyor çünkü hocalar ulema'lar kendi yorumlarını kattıkları için BENCE şunu demek istemiş dedikleri için bu olaylar karışık oluyor..

Bu seferde diyoruz'ki aman allah 1 işte peygamberine inanıyorum namazımı biliyorum diyor insanlar... Tabiki bu yeterli ama fazileti olanlardan yararlanmak isteyenler içinde derine gitmek için bazı şeyleri sorgulamak lazım..

Yani sende haklısın ..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@Kerem abi sana ve herkese bir tavsiye vericem belki linçlenicem ama olsun...

Cübbeli ve metin balkanoğlu hocanın sohbetlerine denk gelirsen es geçme..Metin hoca öldü gerçi allah rahmet eylesin..

Bu hocaların yalanları yok.. sen bakma kırpık kırpık videoları alıp servis ediyorlar.. :) Kim ne derse desin adamlar kendisinden söylemiyorlar..

Cübbelinin kaset olayı fetö olayıyla alakalı reddiye yapmıştı fetö için cübbeli ondan yedi.. Onuda kendi ağızından duyarsın takip edersen araştırırsan yok öyle birşey...

Şu atatürke benzeyen 2 adam gibi cübbelinin dublörü var :haha: neyse işte

Hııı hı şimdi cübbelininde dublörü var ne demessin...saçmalayan dublörü yani.Ya git ben onların ağzından bişeye inanmam Kuranda herşey var allah doğru yoldan ayırmasın hacıyla hocayla işimiz olmaz.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, ahahahah yav adam arapça okuyor sonra onun türkçesini söylüyor :haha: ben dublör olayını çıkan kasetleri için diyorum :haha: şimdi cübbeli çıkıyor birşey diyor halk tv bunu haber yapıyor vatandaş hocayı hiç dinlememiş mesela o haberde gördüğü videosuna göre bu hoca böyle diyor .. sonra aratma yapıyor cübbelinin düzenbazlıkları diye e o aratmada sen cübbelinin vaazlarını değil açıkları bulunmuş video montajlarını bulursun :haha:

Bu sadece hoca için değil'ki siyasilerde'de bu böyle .. mesela klıçdaroğlu'nun savaş ay programlarını izlersen işe yaramaz kukla dersin.. Ama chp tarihinden kılıçdaroğluna bakarsan chp nin en iyi genel başkanı atatürkçü dersin... Yani şimdi dersimi bombalayan atatürk ve dersimli bir genel başkan ne alaka ? :D dimi yani olaylara nasıl baktığınız önemli burada .. yanlış anlaşılıyorum biliyorum ama ince düşünmek lazım

Yok arkadaş benim hacıyla hocayla işim olmaz onları ne dinlerim nede bişey ederim elhamdülillah müslümanım ...sen dinle onları Dediklerini de tabiki anlıyorum

Geri
Üst Alt