GİZEMLİ KIYİV TURU: PARANORMAL OLAYLAR VE SÖYLENCELERLE ANILAN YERLER

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 7 ay 27 gün
Mesajlar
25,264
Tepkime puanı
8,711
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Yüzlerce yıllık tarihi geçmişine sahip olan tüm şehirlerde olduğu gibi Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kyiv) de birçok gizemli ve esrarlı mekan bulunuyor. Yolu Ukrayna’ya düşecek ve ilginç yerleri görmek isteyebilecek okuyucular bu mekanları da görmek isteyebilir.

1-KORİDORLARINDA SİLUETLERİN GÖRÜLDÜĞÜ SÖYLENİYOR: BULGAKOV EVİ

Andreyevskiy yokuşunda bulunan Bulgakov Evi. Apartman numarası 13. Yazar Mihail Afanasyeviç Bulgakov bu evde 13 yıl yaşadı. Yerel söylencelere göre zaman zaman bu evin koridorlarında ve odalarında bir kadın silueti görülüyor. Bir diğer rivayete göre ise bu evde ışıldayan boynuzlu bir figür şeklinde beliren yazarın ruhu görülüyor.

2-ON BİNLERCE İNSANIN KATLEDİLİŞİNİN TANIĞI: BABİY YAR

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Nazi Almanyası’nın Mobilize Ölüm Birlikleri (Einsatzgruppen) tarafından Babiy Yar’da 1941 yılında on binlerce Kıyivli Yahudinin yanı sıra Çingene ve diğer halklara mensup kişiler de öldürüldü. Korkunç katliamların anısını taşıyan bu yerin yakınında yaşayanlar hala geceleri kabuslar gördüklerini söylüyorlar.

3-“AĞLAYAN DULUN EVİ”NİN ESRARI

“Ağlayan Dulun Evi” adını bu eski evin cephesini süsleyen kadın yüzü şeklindeki taş kabartmadan alıyor. Yağmur yağdığında bu taş kabartmadan sular akıyor. Yağmurun tesiriyle taş kabartma ağlayan bir kadının yüzüne dönüşüyor.

4-UKRAYNA’DA KAYITLARA GEÇEN İLK TEKİNSİZ OLAYIN YAŞANDIĞI MEKAN: ANA POSTANE

Kıyiv’in Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan ve “Ana Postane” olarak tanınan bu binada 19. yüzyılda Bayan Dyakonova yaşıyordu. Burada ilk kez bir poltergeist (bedensiz varlık musallatı) vakası kaydedildi. Kimilerince burasının Avrupa’da bir poltergeistin varlığının ilk kanıtlandığı yer olduğuna inanılıyor. Aktarılanlara göre Bayan Dyakonova, bir gün evinde duyduğu, kaynağını belirleyemediği garip bir sesle uyandı. Akabinde mobilyalarının da kendiliğinden hareket ettiğini görünce gözlerine inanmadı. “Bedensiz varlık” kendisini rahatsız etmeyi sürdürünce polis çağırdı. Çarlık polisi olayı çözümleyemeyince konut mühürlendi, kadın da başka bir yere taşınmak zorunda kaldı. Binanın tarihinde ayrıca bir facianın anısı da yer alıyor. Burada 2 Ağustos 1989’da binanın revakının düşmesi sonucunda 13 kişi hayatını kaybetmişti.

5-ESKİ YAHUDİ MEZARLIĞININ ÜSTÜNE İNŞA EDİLDİ: TV KULESİ

“TV Kulesi”nin Kıyiv’de 60’lı yıllarda bu yerdeki eski Yahudi mezarlığı yerle bir edilerek inşa edildiği biliniyor. TV kulesinin içinin ve etrafının sürekli rutubetli olduğu söyleniyor. Bazı insanlar bu kulenin tüm şehre negatif enerji yaydığını düşünüyor.

6-SIK SIK KAZALAR YAŞANIYOR: ZAFER CADDESİ

“Zafer Caddesi”, Kıyiv’de en çok kazanın meydana geldiğine inanılan yer. Bazı insanlar Zafer Caddesi’nde beş güçlü jeopatik bölgenin bulunduğunu savunuyor.

7-ÜZERİNDEKİ YAPILAR ESRARENGİZ ŞEKİLDE YIKILIYOR: ZAMKOVA HORA (KALE DAĞI)

“Kale Dağı” üzerinde bulunan tüm yapıların (Litvanya Grandükası Büyük Vytautas’ın Kalesi, Adam Kisel’in ahşap kalesi, Kutsal Teslis kilisesi, radyo kulesi) güya dağ tarafından (dağın ruhu yahut gücü) yıkıldığına inanılıyor. Şehrin Kiev Dağları (veya Kiev Tepeleri) olarak bilinen coğrafik yapısının bir parçası olan bu yer, şehrin merkezinde oldukça önemli bir tarihi nokta olarak biliniyor. Bu yere “Zamkova” deniyor çünkü Litvanya Grandükası Büyük Vytautas’ın (1350-1430) kalesi buradaydı. Eski Ukrain inanışlarına binaen “Lysa Hora” (Çıplak Tepe) olarak da anılıyor. Lysa Hora’larda Doğu Slav halk inanışlarına ve efsanelerine göre kuzgunların, cadıların veya diğer paranormal yahut tekinsiz kabul edilen yaratıkların periyodik olarak “Şabat” için (cadı inanışlarıyla alakalı olanı) toplandıklarına inanılıyor. Burada 18. yüzyılda kurulup günümüzde kullanılmayan eski bir mezarlık da bulunuyor. Burada hala ilginç mezar anıtları içeren küçük bir manzara parkı da bulunuyor. Tepenin mistik geçmişini tekrar yaşatmak isteyen bazı yerel neopaganların, satanistlerin 1980’lerin sonlarından beri burada tören gerçekleştirdikleri, ritüellerini gerçekleştirmek üzere gizli, küçük yapılar kurdukları biliniyor. Burası turistik Andriyivskiy Yokuşunu sınırlayan iki tepeden biridir.

8-BİR DÖNEMLER ÖLDÜKTEN SONRA GERİ DÖNECEĞİNE İNANILANLARIN GÖMÜLDÜĞÜ MEZARLIĞIN ÜZERİNDE: YEŞİL TİYATRO

Birkaç yıl öncesine kadar Yeşil Tiyatro yerel gençlerin favori eğlence mekanı olarak biliniyor. Ancak ürkütücü bir geçmişe sahip. Eskiden burası intihar edenlerin ve vaftiz edilmemiş bebeklerin mezarlığıydı. Bilindiği gibi Slav halk inanışları çerçesinde (Balkanlarda ve Doğu Avrupa’da da) bu şekilde ölümlerin mezarda huzur bulamayarak geri döneceklerine ve insanlara musallat olacaklarına inanılıyordu. Bu nedenle bu şekilde ölenler ayrı bir yere gömülürlerdi. Bir ara bu bölgede bir manastır da faaliyet gösteriyordu. Daha sonra bir kalede inşa edilen bu yerde çok sonraları sonraları sürüş parkı ve sinema bulunuyordu. Şu an bölgede Yeşil Tiyatro’nun kalıntıları yer alıyor ve bazı açıklanamayan kazaların yaşandığına inanılıyor. Burada en son 2017 yılındaki gece kulübü de kapatılmış durumda. Şu anda bölge tamamen terk edilmiş ve boş.

9-KORKULAN BATAKLIĞIN ÜSTÜNDE: “BORU”

Bağımsızlık Meydanı’ndaki “Boru”. Eskiden Bağımsızlık Meydanı’nın altındaki bu alt geçidin olduğu yerde “Keçi Bataklığı” bulunuyordu. Yerel efsanelere ve halk inanışlarına göre bu bataklıkta şeytanlar yaşıyordu. Daha sonra bataklık kurutularak yerleşime açılması için üzeri taşlarla örüldü.

10-ESKİ HAYVAN MEZARLIĞININ ÜZERİNDE BULUNAN, KAVGALAR VE GİZEMLİ CİNAYETLERLE ANILAN YER: ŞULAYAVKA METRO İSTASYONU

Şulyavka metro istasyonun olduğu bu yer, 1147’de Kıyivlilerin Knez İgor’a karşı ayaklandıkları bölge (Knez İgor bu isyan neticesinde öldürülmüştür). Bir dönemler burada bir hayvan mezarlığı bulunuyordu. Bu istasyonun kötü bir ünü var; kundaklama, gizemli cinayetler ve kavga hikayeleriyle anılıyor.

11-KİMSE BURADA UZUN SÜRE KALAMIYOR: RİCHARD’IN KALESİ

Kıyiv’in en turistik yerlerinden biri olan Andriyivskiy Yokuşu üzerinde bulunan Richard’ın Kalesi (yahut Aslanyürekli Richard’ın Kalesi), çeşitli gizemlerle anılıyor. 20’nci yüzyılda İngiliz Gotik mimari tarzında inşa edilen burasının hiçbir sakini uzun süre bu yerde kalamadı. İnşasından kısa bir süre sonra yangın çıktı. Evi başka birisi satın alsa da şehirde söylentiler yayıldı. Kötü ruhların kaleyi mesken tuttuğu, bu nedenle geceleri uyumanın imkansız olduğu söylenilen bu ürkütücü binada geceleri kederli iniltilerin ve ıslık seslerinin duyulduğuna inanıldı. Kaleyi satın alarak muhtelif amaçlarla işletmek için girişimler olsa da bunlar sonuçsuz kaldığından, kale günden güne harap olmaya terk edilmiş durumda. Yukarıda bahsedilen Zamkova Hora’nın yakınlarında yer alıyor.

12-CADILARIN, SİHİRBAZLARIN TOPLANDIĞINA İNANILAN YER: LYSA HORA
IMG_20170517_181043.jpg

Kiev yakınlarında yer alan ve Ukrayna folklorunca “Lysa Hora” yani “Çıplak Dağ” olarak anılan bir diğer yer de burası. Dnipro ve Lybid ‘nehirlerinin birleştiği yerde bulunan bu yer, Kiev Kalesi Müzesi bünyesindeki bir doğa rezervi. Adını bir kısmı ağaçlarla kaplı olsa da çıplak yamaçlarından alan bu yer, Kıyiv’in Holosiiv Belediye Bölgesi’nde yer almaktadır. Batıl inançlara inanmayan yerli halk ve turistler burayı piknik için mükemmel bir yer olarak görürken, efsanelere göre burada cadıların ve sihirbazların toplantılar düzenlediğine inanılıyor. Bu inanış özellikle ünlü yazar Nikolay Gogol’un yazılarında da belirtiliyor. Günümüzde bazı neopagan ve satanist grupların ayin amacıyla geldiği bilinen bu yer kimi söylencelere göre diğer tarafa açılan bir kapı olarak da nitelendiriliyor. Yine bir başka rivayete göre burada eski savaşlar esnasında yerli halkın çevredeki mağaralara canlı olarak gömüldüğüne, bu nedenle ruhlarının huzur bulamadığına inanılıyor.

13-SIK SIK KAZALAR MEYDANA GELİYOR: MOSKOVSKYİ KÖPRÜSÜ

Yerel sürücülerce 1976’da inşa edildiğinden beri Moskovskyi Köprüsü, Kıyiv’in iki yakası arasındaki en kısa yollardan biri olduğu için trafiğin en yoğun yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Burası birçok tedbire, trafik işaretlerine ve ışıklarına rağmen birçok garip trafik kazasının yaşandığı yer olarak biliniyor. Yerel halk bunu bölgedeki kötü ruhlarla, yüzyıllar önce burada bulunan bir cadı mezarlığının üzerine inşa edilmesine bağlıyor.
 
Geri
Üst Alt