Fotoğrafçılık ve Tarihi

Katılım
3 yıl 10 ay 30 gün
Mesajlar
4,055
Tepkime puanı
3,449
Konum
TR-GB
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Fotoğrafçılık, ışığın hassas bir yüzey üzerine kamerayla taşınmasıyla görüntü elde etme işine denmektedir. Pek çok işlevsel uygulamaları olması nedeniyle bir meslek olduğu kadar, estetik yönüyle de bir sanat olarak kabul edilmiştir. Teknik anlamda lensler, pozlamada ışığa hassas yüzeye yansıyan ya da yayılan ışığa odaklanmak için kullanılmaktadırlar. Fotoğraf, elektronik görüntü sensöründe, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak işlenmesi neticesinde oluşmaktadır.

Fotoğrafçılık tabirini, 1839 yılında Sir John Herschel verdiği bir dersi sırasında tüm dünyaya açıklamış ve tanıtmıştır. Fotoğrafçılık, birkaç teknik buluşun birlikte oluşturduğu bir sonuçtur. Günümüzden çok uzun zaman önce Aristo ve Oklid M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda, ayrıca Çinli filozof Mo Di iğne deliği kamerasından bahsederler. 19. yüzyıla gelene kadar pek çok bilim insanı önemli buluşlarla fotoğrafın bulunuşuna katkı sağlamışlardır. 19. yüzyılın ilk on yılında icat edilen fotoğraf, resim ve heykel sanatlarından daha fazla bilgi ve ayrıntı yakalamıştır.

1820 yılında kimyasal fotoğrafçılığın bulunması, modern fotoğrafçılığın dönüm noktası olmuştur. İlk fotoğraf 1822 yılında Fransız mucit Niepce tarafından gerçekleştirilmiş, ancak çoğaltmak isterken fotoğrafı tahrip etmiştir. 1825 yılında tekrardan başarılı olmuş, ilk kalıcı doğa fotoğrafını karanlık odayla 1826 yılında yapmıştır. Niepce’nin 1833 yılında ölmesinden sonra Deguerre, Paris sokaklarında ayakkabısını boyatan bir kişinin fotoğrafını çekmeyi başardı ve bu dünyadaki ilk insan fotoğrafı olarak kabul edildi.

İngiliz mucit Talbot, 1835 basım tarihli fotoğrafı bilinen en eski tarihli negatif olarak kabul edilmektedir. Ayrıca John Herschel’in bir çok yeni fotoğrafçılık yöntemine önemli katkıları olmuştur. 19. yüzyıl boyunca, fotoğrafik cam levhalar ve baskı alanlarında pek çok gelişmeler sağlanmıştır. George Eastman, 1884 yılında fotoğrafçılık levhalarının yerine geçecek olan film’i icat etmiştir.​
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt