Akustik Gitar Nasıl Bir Çalgıdır?

Katılım
3 yıl 9 ay 29 gün
Mesajlar
5,536
Tepkime puanı
1,101
Yaş
27
Konum
İzmir/35
Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Parmak kullanılarak ve pena ile çalınan telli çalgılar grubunda bulunan akustik gitar gitar çeşitlerinden birisidir. Akustik gitar altı tellidir ve genel açıdan ağaç türlerinden imal edilir. Akustik gitar, her müzik türünde kullanılabilen bir çalgıdır.

Akustik gitarın tellerinin üretiminde kullanılan maddeler çelik ve sarımsız çeliktir. Bu gitarın çalımında kullanılan alet de penadır. En fazla Rock, Blues ve Caz türlerinde akustik gitar tercih edilir.

Akustik gitarın köprü bölümü ise değişebilir. İnsanların kendi tercihlerine göre tellerin yapısında birtakım düzenlemeler yapılabilmektedir. Bu kısım akustik gitarda genellikle metalden yapılmaktadır. Bu kısımda yapılmış olan ayarlarda çok dikkati açık olmalıdır çünkü yanlış bir müdahale tellerin kopmasına neden olabilir.

Dış görünüş olarak klasik gitara benzeyen akustik gitar gövde olarak klasik gitardan değişiklik göstermektedir. Akustik gitarın gövdesi klasik gitara göre daha şişman ve basık bir yapıdadır. Bunun yanı sıra sapa kısmı da daha dar bir kısımdır. Ek olarak akustik gitarın telleri çelikten yapılmaktadır. Tel yapısı akustik gitara has olan sesi oluşturduğu için bu yönden diğer gitar türlerinden ayrılır.

Akustik gitarın klavyesinin bulunmuş olduğu kısma sap denilir. Bu bölümde perdeler bulunmaktadır ve akustik gitar bu perdeler üstünden çalınır. Arpej ve akor bu bölümden düzenlenir. Akustik gitarın sap bölümü zaman içinde eğilme gösterebilir. Bu da ses yapısını negatif olarak etkilemektedir. Bu neden ile akustik gitar sahiplerinin sap ayarını sürekli olarak kontrol ettirmesi gerekmektedir


Akustik gitarın tellerinin çelikten yapılmış olması sap kısmının daha gergin ve basınçlı olmasını sağlamaktadır. Bunun sayesinde akustik gitardan daha temiz ses elde edilir. Sesin sert ve temiz olması, bu gitarı klasik gitardan ayıran diğer bir özelliktir.

Akustik gitarların diğer özelliği ise manyetik alanıdır. Tellerin titreşimlerinin algılandığı bölüme denir. Akustik gitarda akort yapmak için birtakım bilgileri bilmek gerekmektedir. Akort dizisi inceden kalına doğru E, B, G, D, A, E olarak düzenlenir. Bu notalara sırası ile ince mi, si, sol, re, la ve kalın mi olarak düzenlenmiştir. Akustik gitar benzer zamanda elektronik olarak da çalınabilmektedir.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt