Akustik Gitar Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Akustik gitar görünüş olarak gitara benzer. Ama tellerinin yapısı gitardan değişik olarak çeliktir. Çelik tel basınç vesilesiyle gerginliği arttırır ve net, yüksek ses çıkmasını sağlamaktadır. Klasik gitara göre daha yüksek sesi elektronik aksama bağlı olmadan çıkarabilir. Modeline göre amfiye bağlanabilen akustik gitar da vardır. Altı telli akustik gitar kullanımı daha yaygındır. Fakat 12 telli olan çeşitleri de vardır.

Klasik gitarda olduğu gibi el ile çalınabilir. Telleri çelik olduğundan ötürü pena ile çalınması tavsiye edilir. Pena tutuşu önemlidir. İşaret parmağı bükülerek başparmak üstüne bastırılır araya pena sıkıştırılarak doğru tutuş sağlanmaktadır. Penanın serbest durması gerekmektedir, sıkı tutulursa çelik telden sert ses gelecektir.

Penayla aşağı ve yukarı vuruş yapılmaktadır. Akustik gitar çalmaya yeni başlayan kişi muhakkak pena ile her tele aşağı yukarı yönde vuruşlar yaparak tekniğini geliştirmelidir. Bu vuruşlar yavaştan hızlıya ve hızlıdan yavaşa yapılabilmektedir.

Alternatif rock ve pop müzikte ritim sağlanmada kullanılan önemli sayılabilecek bir enstrümandır. Blues müzik yapan sanatçılar tarafından da hayli yaygın halde kullanılmaktadır

Akustik gitar doğru bilgileri içeren kaynaklar kullanılarak, kursa gitmeden belli bir seviyeye kadar öğrenilebilir. Sosyal medyada ve internette yer bulan eğitim videoları izlenerek, gitar metotları araştırılarak doğru bilgiye ulaşılmaya çalışılmalıdır. Dikkatli olunması gerekli olan doğru tutuş teknikleri ve vuruş teknikleridir. Bu tekniklerin kişisel öğrenimi sırasındaki hatalar geri dönüşü zor alışkanlıklar yaratabilir.

Zamanımızda yaygın olarak açılan gitar kurslarına başvurulabilir. Akustik gitarın profesyonel olarak çalınması için tecrübeli bir eğitmenden destek alınmalıdır. Eğitim yapılmış olan yanlışlara anında müdahale ile yanlışın alışkanlık olarak kalmasını önlemektedir. Kurs sonrası alıştırmalar hayli önemlidir. Eğitmenin vermiş olduğu kurs sonrası ödevler eksiksiz yapılmalıdır. Parmak alıştırmaları ne kadar fazla yapılırsa gitara o kadar hakim olunur.

Bilinenin tersine akustik gitarın çalınması için önce klasik gitar çalmaya gerek yoktur. Sistem olarak bütün gitarlar benzerlik göstermektedir. Yeni başlayanlar akustik gitar alır iken muhakkak tecrübeli birinden yardım almalıdır. Marka ve modele göre çeşitlilik gösteren akustik gitarın kaliteli malzemeden yapılmış olması önemlidir. Kalitesi düşük olan bir gitar çalma isteğini köreltebilir.