Açlık Otu Nedir, Zayıflatır Mı? Açlık Otu Faydaları ve Kullanımı

61f3d25f4e3fe00da4243fd9.jpg

Türkiye'de erkek sinameki ve deve gözü gibi isimlerle anılan açlık otu, hızlı kilo vermek isteyenler tarafından sıkça kullanılıyor. Ancak açlık otu yanlış kullanımında zararları olabiliyor. Günlük tüketim miktarı çok önemli olan açlık otunda uzmanlar, açlık otunun müshil etkisi yaratacağından bağırsakların bir anda boşalmasına neden olacağı için sıvı kaybı yaşanabileceğine dikkat çekiyor.​

Afrika ve Asya gibi ülkelerde uzun yıllardır kilo ve bağırsak hareketlerinin kontrolü için kullanılan açlık otu, hızlı kilo vermek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Peki açlık otu zayıflatır mı, ne işe yarar? Açlık otu faydaları ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

Açlık otu nedir?

Metabolizmayı hızlandıran bir bitki olan açlık otu vicutta müshil etkisi yaratır. Osmanlı Dönemi'nde de etkileri görülen açlık otu bitki çaylarında kullanılabiliyor. Ancak faydalarının yanında fazla kullanıldığında zararları da ortaya çıkan açlık otunu bilinçli tüketmek gerekiyor.

Açlık otu faydaları nelerdir?

• Zayıflamaya yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırdığından kabızlığa iyi gelir.
  • Yağ yakımını hızlandırır.
  • Tansiyon dengeleyici özelliği vardır.
  • Alternatif tıpta mide hastalıklarında kullanılır.
  • Böbrek taşı ve kum dökenler için süreci hızlandırır.

• Açlık otu zararları nelerdir?

Açlık otunun kaşıntı, ürtiker, spazm, karın ağrısı gibi birçok yan etkisi olabileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Öznur Akgöz, "Müshil etkisi bağırsakların bir anda boşalmasına neden olmakta ve bununla birlikte sıvı kaybı gelişebilir. Yetersiz beslenme görülebilir. Hızlı kilo vermek çok sağlıklı değil ancak yeterli ve dengeli beslenmenin yanında isteyenler tarafından tüketilebilir" tavsiyelerinde bulunuyor.

Açlık otu ne kadar kullanılır?

Açlık otunun 1 haftadan fazla kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Akgöz, "1 hafta içerisinde de her gün değil 2 ya da 3 kez kullanılmalıdır. Bu tarz çayları günde 2 fincandan daha fazla tüketmemek gerekir. Tüketecek olan grup günde 1 fincan kaynamış suyun içerisine 5-6 adet bu ottan ilave edip, 5 dakika demledikten sonra tüketebilir" dedi.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Destinys

Sevmek için sebep aramadım hiç, sesi yetti kalbime.”

Medeni Hal
Çok iyi tuvalete çıkarıyor bu ya :D

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Çok iyi tuvalete çıkarıyor bu ya :D
afferin lan sana :D işte böyle samimi şak şak koy lafı böyle açık sözlülük olunca artı bir puan veresim geliyor... şu yorumu hiç bir bayan kolay kolay yapamaz çekinir... afferim sana kocaman afferim :haha: benim kafa bu kafa işte tuvalet diyo herkesin kullandığı herkeste olan şeyi söylüyor :haha: bazıları lavabo ımmm wc ımm şey ayıp olmasın ama ihtiyaç v.s kıvırıp duruyor... gözüme girdin hacı sana puanım 10 :haha:
he birde aç karnına fındık yiyin sonra karnınızı doyurun bir avuç fındık daha iyin.. akşam tuvalette konser verin zayıflatıyormuş :haha: zayıflamak öyle olur zaten birşeyler gidecekki senden kaybetcenki zayıflıycaksın...

adam kadın 1 haftada bir kere tuvalete çıkıyor diyorki diyet yapıyorum ne diyeti kardeşim sen yediğini eritmiyorsun çıkarmıyorsunki.. zayıflığın ana kaynağı metabolizmanın çalışması demek..

Destinys

Sevmek için sebep aramadım hiç, sesi yetti kalbime.”

Medeni Hal
afferin lan sana :D işte böyle samimi şak şak koy lafı böyle açık sözlülük olunca artı bir puan veresim geliyor... şu yorumu hiç bir bayan kolay kolay yapamaz çekinir... afferim sana kocaman afferim :haha: benim kafa bu kafa işte tuvalet diyo herkesin kullandığı herkeste olan şeyi söylüyor :haha: bazıları lavabo ımmm wc ımm şey ayıp olmasın ama ihtiyaç v.s kıvırıp duruyor... gözüme girdin hacı sana puanım 10 :haha:
he birde aç karnına fındık yiyin sonra karnınızı doyurun bir avuç fındık daha iyin.. akşam tuvalette konser verin zayıflatıyormuş :haha: zayıflamak öyle olur zaten birşeyler gidecekki senden kaybetcenki zayıflıycaksın...

adam kadın 1 haftada bir kere tuvalete çıkıyor diyorki diyet yapıyorum ne diyeti kardeşim sen yediğini eritmiyorsun çıkarmıyorsunki.. zayıflığın ana kaynağı metabolizmanın çalışması demek..

Dur şu fındık muhabbetini deneyeceğim bugün nasıl oluyormuş shdksjd

• Haha
Tepkiler: LsR
Geri
Üst Alt