Yunan Mitolojisindeki Karışık Yaratıklar

“Karışık”, “mitolojik” ya da “fantastik” gibi farklı isimlerle anılabilen bu yaratıklar, Antik Yunan sanatının neredeyse her alanında görülür. (Heykel ve Mimari gibi plastik sanatlarda, sikke ve çömlek üzerinde, v.b.)

Yunan mitolojisindeki (Hellen mitolojisindeki) karışık yaratıklar, statü açısından tanrı ve tanrıçaların altında bulunur. Bu yaratıklar; bazen bir tabiat olayının kişileştirilmesi, bazen de insanların korkularının bir temsili olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte bu karışık yaratıklar, Antik Çağ insanının duygularını ve düşüncelerini anlamamıza da yardımcı olur.

Şu da önemlidir ki, bahsi geçen karışık mitolojik yaratıkların kökenlerine Mısır ve Mezopotamya kültürlerinde sık olarak rastlıyoruz. Yani bu mitolojik karakterlerin neredeyse hepsi, saf olarak yunan kültürüne ait varlıklar değildir. Diğer kültürlerle yoğun bir etkileşim söz konusudur.
webpc-passthru.php

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Mitoloji benim aklıma inanç hayallerini korkularının resmedişlerini ifade ediyor aklımda. .. her ırk millet artık herneyse inançsızlığın korku figürlerini resimlere yansıtmışlar... tüm mitoloji karakterleri neredeyse benzer şeytanımsı cin'imsi şeyler gibi gibi...

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
tüm mitoloji karakterleri neredeyse benzer şeytanımsı cin'imsi şeyler gibi gibi...
Garip olan bu birazda, bende seviyorum mesela mitolojik hikateleri okumayı ve bir çok toplumda benzer mitolojik varklıklardan bahsediyor. Mesela ejderhanın avrupa ve çin hikayelerinde geçmesi ya da kurt adam hikayelerininde avrupa ve Türk mitolojinde (itbarak) geçiyor olması gibi. Bu hikayeler nasıl oluştu gerçekten güzel bir merak konusu.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bu hikayeler nasıl oluştu gerçekten güzel bir merak konusu
İngiliz yapımı eski film'lerden az çok ben nasıl oluştuğunu kurgulandığını tahmin edebiliyorum... düşünsene savaşcıların şovelyelerin kral yanında duranların hatta ve hatta krallarının yaşlarının 14 ile 16 yaşlarında olması.. görünümde erkek ve kadın şovelye savaşçı' vücutları gelişmiş.. ama akıllarının bir köşesinde'de o çocukluk ergenlik' olabilir.. Şairler yazarlar bile 15 yaş altı ve üstü olabiliyormuş... Önemli yerlerde olan insanların bu yaşlarda çıkardığı bir durumdan gelmiş oluşmuş olabilir..

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Bilmiyorum ama çok uzak kültürlerde aynı varlıkların isimlerinin geçmesi çok garip geliyor. Düşünsene bir canlı var iki kültürdede alev püskürtüyor, bir canlıda var iki farklı kültürde yine vücudu insan ve köpek karışımı. İkidir aynı varklıklardan bahdesediyorum ama aklıma şuan bu ikisi geliyor :D

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Cin bana musallat olsa dinden haberim yok olarak.. benzettiğim şekli şuanki uzaylıların org'umsu şeklini anlatırdım.. başka bir milletten insana musallat olsa hiç bir fikri olmayan kendi kültüründe bildiği birşeye benzer ama anlatımı hemen hemen aynı olur gibi :D bilmiyorum valla sende doğru söylüyorsun bilmece gibi tuhaf bir durum :D Bir hocaya sorsak alacağımız cevap'tan eminim dabbe' şeytan çıkarmıştır yaymıştır :p

Geri
Üst Alt