Yoğunlaştırıcı Nedir?

Katılım
3 yıl 3 ay 13 gün
Mesajlar
24,999
Tepkime puanı
9,025
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Bir bilgi işlem sisteminde kullanılan ve kendisine birçok veri iletim yoluyla bağlı birçok uç biriminden gelen verileri almaya ve bunları, tek bir yol üzerinden bilgisayara doğru göndermeden önce yeniden gruplamaya yarayan aygıt. (Veri edinimi çoğu kez karakter karakter ve düşük hızla yapılır: Yoğunlaştırıcı daha sonra, büyük hızla işleme bilgisayarına doğru iletilen bilgi öbekleri oluşturur.)

—Telekom. Az sayıda devreyle, belli sayıda aboneye ya da kullanıcıya hizmet verebilen komütasyon düzeneği. || Hat yoğunlaştırıcısı, az sayıda devreyle birbirine bağlı, biri bir abone grubunun yakınında, öbürü bu abonelerin bağlı olduğu komütasyon merkezinde yer alan iki yarıyoğunlaştırıcıdan oluşmuş yoğunlaştırıcı. (Arayan ya da aranan bir abone, ancak iki yarı yoğunlaştırıcı arasında serbest bir devre varsa yerel santrala bağlanır; bu bağlantı tüm iletişim süresince sürdürülür.) || iletişim yoğunlaştırası, yol yoğunlaştırası, bir deniz altı kablosu gibi uzun mesafeli bir çoğul bağlantının iki ucuna yerleştirilen ve bunun kapasitesini hemen hemen iki katına çıkarmaya olanak veren yoğunlaştırıcı. (Bu yoğunlaştırıcı, aynı yol üzerinden birçok işaret parçası iletmek için, söyleşmeler arasındaki sessizlik anlarından yararlanır; bu durumda her abone, ancak gerekli zaman boyunca bir yola bağlanır.)
 
Katılım
3 yıl 3 ay 13 gün
Mesajlar
24,999
Tepkime puanı
9,025
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
yoğunlaştırıcı
KONDANSÖR olarak da bilinir,
bir gaz ya da buharın sıvı hale dönüştürülmesinde kullanılan aygıt.

Enerji santrallarında türbinlerden çıkan egzoz buharlarının, soğutma tesislerinde ise amonyak ve flüorlu hidrokarbonlar gibi soğutucu buharların yoğunlaştırılmasında yoğunlaştırıcılardan yararlanılır. Petrol ve kimya sanayilerinde hidrokarbonların ve öbür kimyasal buharların yoğunlaştırılmasında da bu aygıt kullanılır. Damıtma işleminde buharın sıvıya dönüştürüldüğü aygıt da yoğunlaştırıcı olarak adlandırılır.

Tüm yoğunlaştırdılar gaz ya da buhardan ısı çekilmesi ilkesine dayalı olarak çalışır. Yeterli miktarda ısı çekildiğinde sıvılaşma işlemi kendiliğinden gerçekleşir. Bazı uygulamalarda sıvılaşmayı gerçekleştirmek için gazı uzun bir borudan (genellikle bobin ya da benzeri biçimde düzenlenmiş) geçirerek ısının çevredeki havaya aktarılmasını sağlamak yeterlidir. Buharın taşınmasında çoğunlukla ısıyı iyi ileten (örn. bakır) bir metal kullanılır.

Isı çekme işlemini hızlandırarak yoğunlaştırıcmm verimini artırmak amacıyla boru sisteminin çevresine kanatçıklar (iletken metalden yapılmış düz levhalar) yerleştirilir. Bu tür yoğunlaştırıcılarda ısı genellikle fanlar aracılığıyla çekilir. Sanayide kullanılan büyük yoğunlaştırıcılarda ısı çekme işleminde bazen hava yerine su ya da benzeri bir sıvı kullanılır.
 
Katılım
3 yıl 3 ay 13 gün
Mesajlar
24,999
Tepkime puanı
9,025
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Konu içeriğini eski büyük bir forum'dan çektim.. Sözlük konuları açılırken ille kısa girilecek diye bir'şey yok.. Neticede anlam yükü olan her kelime bir sözlük konusu adayıdır...
 
Geri
Üst Alt