Verirsen veresiye, Batarsın Karasuya Atasözünün Anlamı

Parasını daha sonra olmak şartıyla kimseye mal verme. Yoksa zararlı çıkarsın, hatta batabilirsin de. Çünkü veresiye alıp da borçlarını ödemeyenler çok görülmüş, müşterilerin de bu tutumu yüzünden kimi esnaflar ya batmış, ya da batma tehlikesi atlatmışlardır.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ben bu söze tam olarak katılmıyorum... küçüklüğümden beri peşin veren veresiye veren resimleri bakkallarda çakkallarda vardı.. bunu müslüman ülkelere getirilmiş yahudi projesi diye düşünüyorum..

Çünkü ticaret yapmak esnaflık yapmak biraz kısmet işi yani rızık işi rızık gelir... yanyana birden fazla çiğköfteci dükkanları görmüşsünüzdür.. hiç biri birbirini aşşağıya çekmiyor herkes kendi kazancından nasipleniyor. ..

Burdaki temel nokta ilk işe girdiğinde örnek veriyorum...
Dükkan açtım yada bakkal... cebimde 6 aylık dükkan masrafım 6 aylık işçi param aylık kendime yetenek sermayem olmalı...
Elimdeki bütün parayla o işe girersem veresiyeye kalmaz bu iş zaten batarım...
Ticarete atılmak esnaflık yapmak direk allahım sana güvendim açtım hadi ver demek değil... insanlara verilen akıl hayvanlardan farklı yani biraz akıl kullanman gerekiyor... biz yaratılırken allah bunu kodlamış bize geçinelim diye.

İlk sefer veresiye versem ne olacak ? Veresiye vermesem veresiye isteyenler mahallesinde olduktan sonra peşin satış zaten yapamam..