Tortum Gölü

tortum gölü

Burası Neresi? Tortum Çayı üzerinde oluşan Tortum Gölü’nün sonundaki şelale, 48 metre yükseklikten dökülmekle birlikte ve 22 metre genişliği ile ziyaretçilerine güzel bir manzara sunuyor. İlkbahar aylarında daha bir coşkuyla akan şelaleyi balkondan izlerken dikkat edin de ıslanmayın! Türkiye’deki en büyük heyelan sonucu oluşmuş olan set gölü olup, Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası olarak inşa edilmiş olan 200 metrelik Tortum Gölü Cam Seyir Terası en dikkat çeken noktası.

Neden Gitmeliyim? Hemen bitiminde küçük bir kuş cenneti yer alan göl yırtıcı kuşların barınak noktasıdır. Türkiye’deki dört akbaba çeşidinin görüldüğü bölgede kafes balıkçılığı yapılabilen gölde, alabalık ve aynalı sazan üretilmektedir. Dört bir tarafı tepeler ile bezenmiş Tortum dar ve derin olup karşı kıyısında elma bahçeleri bulunuyor. Doğu kıyısında ise peri bacaları göze çarparken batı yamaçlarında çok dik ve kayalık bir yapıya rastlanmaktadır. Alan içerisinde bu manzarayı izleyebileceğiniz balkon ve piknik noktaları yer alıyor. Gölde sandallar eşliğinde gezinti yapabilirsiniz.