Toros Dağları'nın zirvesindeki bal mesaisi sürüyor

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 4 gün
Mesajlar
25,282
Tepkime puanı
8,726
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
VUcdV.md.jpg
Mersin'de organik bal üreticilerinin Toros Dağlarının 2 bin 300 rakımındaki yaylalarda hasat hazırlığı devam ediyor.
Toroslar, zengin florası ve doğal ortamıyla "en kaliteli balı" üretmek isteyen arıcıları ağırlıyor.
Erdemli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Arıcılık Eğitmeni Yıldız Zeynep Mavi, üreticileri 2 bin 300 rakımdaki yaylalarda ziyaret ederek, hasat hazırlıklarını inceledi.


VUfMG.md.jpg

Mavi, gazetecilere, yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle arı ürünlerine yönelik artan talebin üreticileri memnun ettiğini belirterek, nisan ayında başlayan organik bal mesaisinin sonuna gelindiğini aktardı.VUDmP.md.jpg

Kilosu 70 ile 200 lira arasında değişiyor

Bal sağımının, daha kaliteli ürün elde edilmesi amacıyla geciktirildiğini vurgulayan Mavi, "Arıların, insanlar için yapabileceği en saf üretimi yakalamaya çalıştık ve sezon finali yapıyoruz. 20 gün önce yapılması gereken sağımı geciktirdik ki kovanın içerisinde kalan balın olgunlaşma süresi artsın ve su seviyesi düşsün. Böylelikle doğal ortamında uzun süre bekleyen balın aroması ve kalitesi de artacak" dedi.


VU7ug.md.jpg

Üreticilerden Rukiye Aydın da iyi kalitede bal için dağların zirvelerinde konakladıklarını belirterek, "COVID-19 süreci nedeniyle polen, arı sütü, propolis üretiyoruz. Üretimimizi tamamen organik ve en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Mevsimsel geçişlerin ani olması sebebiyle yöremizde üretim biraz düşük. Zaten organik bal üretimi de az olur" ifadesini kullandı.

Ahmet Eroğlu da ilk ürünlerin sağımını yaptıklarını, rekolte düşük olsa da fiyatların kendilerini memnun ettiğini belirtti.VUNSW.md.jpg
yörede üretilen organik bal, kilogramı 70-200 liradan satışa sunulacak.VURpF.md.jpg
 
Geri
Üst Alt