Saka Dikeni,Özellikleri,Türü

Ekli dosyayı görüntüle 8165
Saka Dikeni

CRUPY​

Carduus pycnocephalus L.

TEK YILLIK DİKOTİLEDONLU (GENİŞ YAPRAKLI)​

Ekli dosyayı görüntüle 8166

Genç bitki​

Ters yumurta biçimli, yuvarlak yada ucu hafif keşik uçlu, saplı kotiledon yaprakları vardır. Ortadamar ve beyaz ve çok belirgin olmayan ikincil damarları vardır.
İlk yapraklar elips şeklinde, mızraksı ve kısa bir saola sonlanmıştır. Kenarlarda dikenli dişler bulunur.

Olgun bitki​

Bitki dik olarak büyür ve 1.5 metreye kadar ulaşabilir.
Yapraklar: Derin bölümlü yaprakları vardır ve kenarlar dikenlidir. Yaprak altı kaba tüylü ve beyazımsıdır. Gövde yaprakları sapsızdır.
Çiçek durumu: Yabancı otun çiçeklerinin tümü tüpsüdür. Küçük, uzamış ve sapsız kapitulalar tek tek yada 2 veya 3 lü zayıf gruplar halinde bulunurlar. Çiçekler açık pembe, morumsu-mavi renkte olabilirler. Braktelerin sırt damarı kör pürüzlüdür.
Meyve: Aken tipli meyveler, akenden 2-3 kez daha uzun sert ve beyaz tüy demetlidir (pappus).

Özellik​

Akdeniz-Atlantik elementidir. Azotu sever ve özellikle meyve bahçeleri, bağlar ve kışlık kültürlerde sorundur.
Ekli dosyayı görüntüle 8167
Ekli dosyayı görüntüle 8168

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bunlar'mı diğerlerimi farketmiyordu benim için.. Bunların sapını soyup yiyiyorum ben bazen.. sulu salatalık gibi.. bende çok küçükken bir arkadaşım vardı 6 - 7 yaşında falandım.. o yerdi derdim napıyon lan yeniyo oliiim bunlar diye yemişti...
o zaman bu zaman bazen görünce koparır sapını soyar yerim.. fenada tadı yok aslında :D bu resimdekinide yemiştim ..

Bunlar'mı diğerlerimi farketmiyordu benim için.. Bunların sapını soyup yiyiyorum ben bazen.. sulu salatalık gibi.. bende çok küçükken bir arkadaşım vardı 6 - 7 yaşında falandım.. o yerdi derdim napıyon lan yeniyo oliiim bunlar diye yemişti...
o zaman bu zaman bazen görünce koparır sapını soyar yerim.. fenada tadı yok aslında :D bu resimdekinide yemiştim ..
Bak haklısın bunlar yeniyor... biliyorum ben öyle soyup salatası oluyor işte iyi dedin :)

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bak haklısın bunlar yeniyor... biliyorum ben öyle soyup salatası oluyor işte iyi dedin :)
salatasını bilmiyorum olur'mu ? sanırım olur ? bu resimini attığımı görürsen kopar bi soy sapını hemen soyuluyor zaten şey gibi ya... havuç varsa içinin yuvarlak ortası buda soyunca kalın kabuk çıkıyor o ince gevrek gevrek oluyor sulu sulu ne tadı var ne tuzu ama sulu böyle salatalık gibi...

belki o salatalık yapılırkende koyulabilir bilmiyorum ben bazen denk gelirsem koparır yerim öyle bi :D

Bak olur bunun salatası limonlu acı biberli hemde ne olur

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bak olur bunun salatası limonlu acı biberli hemde ne olur
Tuz sirke limon hafif baharat evet bence olur... şimdi sen öyle diyince bunun kavurmasıda olur gibi kafamda canlandı sarımsaklı yoğurt sonra üstüne hafif mantı'ya yakılan kırmızı toz biber gibi... aslında bi denemek lazım zararsız bitki nede olsa..

Tuz sirke limon hafif baharat evet bence olur... şimdi sen öyle diyince bunun kavurmasıda olur gibi kafamda canlandı sarımsaklı yoğurt sonra üstüne hafif mantı'ya yakılan kırmızı toz biber gibi... aslında bi denemek lazım zararsız bitki nede olsa..
Bak bunun kavurmasını annem yapardı kuru soğanla kavurur çok azda ince bulgur atardı ... öylede yenir üzerine dediğin gibi sarmısaklı yoğurtlada yenir...kesin güzel olur..

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, ıspanak mantığında biraz yapıyormuş galiba evet güzel olur... Bunların zehirlisi yok yanılmıyorsam... şimdi konuştuk ya denk gelirsem dikenli bir yere toplar bunu denerim ben ..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, bak sayfa açıkken görünce aklıma geldi... bunlarda'da şey var şu dikenli toplar varya .. ankarada sincan - fatih'te okuduğum zamanlar evimizin tarlası vardı karşılıklı 4 apartman arasına tarla derler orda bu dikenlerden vardı... bunların o top başını koparır ezerdik.. bunların içinden zeytin çekirdeği gibi yeşil bişi oluyor artık tohumu'mudur neyidir bilmem biz onuda yiyorduk çocukken...

Ekli dosyayı görüntüle 8189

Ekli dosyayı görüntüle 8190

Ekli dosyayı görüntüle 8191

@İlkiz, ıspanak mantığında biraz yapıyormuş galiba evet güzel olur... Bunların zehirlisi yok yanılmıyorsam... şimdi konuştuk ya denk gelirsem dikenli bir yere toplar bunu denerim ben ..
Bu zehirli değil ben otları genelde bilirim annannemlerin bağlarında çok olurdu madımak ve toplanan diğer otlar vardı.. peşlerinde dolanırdım neleri topluyorlar diye..

• Haha