Özgüvenli çocuklar yetiştirmenin 16 yolu

Blog

********
Katılım
3 yıl 9 ay 30 gün
Mesajlar
157
Tepkime puanı
46
Konum
Evren
Cinsiyet
vtEvVy
“Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmenin 365 Yolu…

Özgüvenli çocuklar yetiştirmenin 16 yolu


“Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmenin 365 Yolu…
Bir çocuğun gelişiminde özsaygıyı oluşturan, kişiliği ve hayal gücünü geliştiren faaliyetler çok önemlidir. Pozitif Yayınları’ndan çıkan “Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmenin 365 Yolu” kitabı, özgün çizim ve açıklamaları ile bu konuda bir rehber...
‘KENDİNİ İYİ HİSSET’ DEFTERİ
Ailedeki her bireyin notlarını yazacağı bir defteriniz olsun ve her gece, ailedeki herkes, o deftere kendisini mutlu eden 6 şeyi yazsın. Böylece o günkü olumlu şeylere odaklanacaksınız.
ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY
Güzel özellikleri vurgulayın: Ailedeki herkesin güzel özelliklerinden eğlenceli bir şekilde söz etmeye zaman ayırın. Bu, özellikle çocuktaki özsaygıyı geliştirecek.
‘KENDİMİ SEVİYORUM’ PANOSU
Evdeki herkes için bir duvar panosu hazırlayın. Herkes kendisine ayrılan bölüme, sevdiği, gurur duyduğu şeyleri assın.
‘AYRINTIYA GİRELİM’ OYUNU
Ailedeki herkes birbirinin iyi özelliklerini ona iltifat ederek göstersin. Örneğin, “Harikasın kızım. Çok güzel bir resim yaptın. Seninle gurur duyuyorum.”
POZİTİF DÜŞÜNCE TOHUMLARI EKİN
Domates yetiştirmek isterseniz havuç tohumu ekmezsiniz. Eğer gelişmiş bir özgüvene sahip olmak istiyorsanız olumsuz düşünce tohumları ekmezsiniz. “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorsun” yerine “Şunları çok iyi yaptın” deyin.
BİZ HARİKA BİR AİLEYİZ’ ÇÜNKÜ…
Hep birlikte olun ve herkes sırayla “Biz harika bir aileyiz çünkü…” cümlesini tamamlasın.
TABİAT İSİMLERİ
Kızılderililer kabilelerindeki kişilere doğa isimleri verirler. Güneş Işığı, Küçük Nehir, Su Nilüferi, Çayır Kuşu gibi… Ailedeki herkese böyle güzel özellikleri vurgulayan bir takma ad verin.
DÜŞLER DOSYASI
Çocuklarınızı hayallerini insanlarla paylaşarak hayal kurmaya teşvik edin. Bunun için bir ‘düşler dosyası’ oluşturun ve hayallerini o dosyaya yazmasını sağlayın.
BİR KAHRAMANINIZ VAR MI?
Her çocuğun örnek aldığı, istediği bir şeyi başarmış bir örneğe ihtiyacı vardır. Bu örnek, onun kahramanıdır. Çocuğunuzla bu kahraman hakkında konuşun.
BİR ŞEYİ MERAK ETMEK VE YANITINI ARAMAK
Çocuklar çok merak eder. Onlarla birlikte bir kitap okumak, çeşitli sorularını kitapları karıştırarak yanıtlamak özgüvenlerini geliştirir. Çünkü çocuk, bir sorunla karşılaştığında nereye bakması gerektiğini öğrenir.
 
Geri
Üst Alt