Oyunlardan Uygulamalara: Çocuklara Evde İngilizce Öğretmenin 7 Etkili Yolu

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 27 gün
Mesajlar
25,306
Tepkime puanı
8,733
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Oyunlardan Uygulamalara: Çocuklara Evde İngilizce Öğretmenin 7 Etkili Yolu
Oyunlardan Uygulamalara: Çocuklara Evde İngilizce Öğretmenin 7 Etkili Yolu


Günümüzde çocuklar, son derece yaratıcı ve meraklı. Bu da onları öğrenmeye teşvik ediyor. Ancak bu öğrenme arzularının okulda olduğu kadar evde de ebeveynleri tarafından desteklenmesi gerekiyor. Özellikle çocuklarının ikinci bir dilde yetkinlik kazanmasını isteyen ebeveynler, çocuklarına okul dışında evde de İngilizce eğitimi vermeli. Çünkü erken yaşta başlayan dil eğitimi, daha kalıcı oluyor ve çocukların bu konuda daha fazla pratik kazanmasını sağlıyor. Evde olduğumuz şu günlerde zamanımızı daha verimli kullanmak, çocukların da bu süreçten olabildiğince faydalanmasını sağlamak mümkün. Çocukların öğrenme süreçlerine yön verebileceğimiz pek çok yöntem bulunuyor. Oyunlardan uygulamalara; çocuklara evde İngilizce öğretmenin 7 etkili yolunu yazdık. Keyifli okumalar!

Yabancı bir dil öğrenmek zihinsel esneklik, yaratıcılık, gelişmiş hafıza, daha iyi eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri gibi bilişsel faydalara sahip
evde ingilizceÇocuklara erken yaşlarda İngilizce öğretmenin pek çok avantajı bulunuyor. Bu nedenle okulda verilen eğitimin evde de desteklenmesi gerekiyor. Peki çocuklara evde İngilizce öğretmenin yolları neler?
evde ingilizce


1. Bir rutin belirleme
cocuk-2-1.jpg

Çocuklara evde İngilizce öğretmek için öncelikle bir rutin oluşturmanız gerekiyor. Çocukların dikkati çok çabuk dağılabildiği için, bu rutini 15 ile 20 dakika arasında sınırlandırmalısınız. Her gün belirli bir saatte küçük molalarla çocuklarınızla İngilizce konuşma, okuma ya da yazma pratiği yapabilirsiniz. Bu rutin çocuğunuzun daha kolay öğrenmesini sağlamak için etkili bir araç. Her gün düzenli tekrar yapmak, çocukların yeni bilgiler edinmelerini kolaylaştırabilir.


2. Online eğitimler ve uygulamalar
novakid-2.jpg

Çocuklara evde İngilizce öğretmenin bir diğer yolu da; dijital ya da mobil uygulamalar. Teknolojiye ilgi duyan çocuklar için dijital uygulamalar bir hayli etkili olabilir. 5-12 yaş arası çocukların ingilizce öğrenmesini kolaylaştırmak için geliştirilmiş Novakid platformu ile gün içinde size en uygun olan saatlerde çocuğunuzun ders almasını sağlayabilirsiniz. Novakid; pedagog ve deneyimli öğretmenlerce hazırlanmış bireysel ders programlarını içeriyor. Bu da çocuğunuzun seviyesine göre İngilizce eğitimi sağlıyor ve öğrenmesini hem daha kolay hem de eğlenceli hale getiriyor. Daha detaylı bilgi almak için bu linke tıklayın.

3. Oyunla öğrenme
evde ingilizce

Küçük yaştaki çocuklar, ders çalışmaktan çok oyun oynamaya hevesli. Bu da onların en doğal hakkı. Ancak hem oynayıp hem öğretmek de mümkün. Çocuklarınıza İngilizce öğretmek için bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Çocuklar eğlenirken, çok daha kolay öğrenirler. İngilizce kelimeleri sorduğunuz bir oyun oluşturabilirsiniz. Bir harf verip ondan bu harf ile başlayan kelimeleri yazmasını isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Scrable ya da İngilizce bulmaca oyunları da öğrenmelerine katkı sağlar.


4. Resimli kitaplar
evde ingilizce

Çocuklar renkli ve resimli kitaplara ilgi duyar. Bunları alfabeyi, hayvanların isimlerini, meyve ve sebze isimlerini öğretmek için kullanabilirsiniz. Resme bakıp ne olduğunu söyleyerek başlayın, sonra nerede olduğunu sorun ve sonunda kendi başlarına isimlendirmelerine izin verin. Örneğin, bir köpeğin resmini işaret edin ve önce onlara “Bu bir köpek” deyin. Ardından ise onun size bir nesneyi göstermesini ve Ingilizce olarak o nesnenin ismini söylemesini isteyin. Resimli kitapları da kendi aranızda bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra çizgi romanları ve kısa hikayeleri de Ingilizce öğrenmeleri için kullanabilirsiniz.

5. Şarkılar veya tekerlemeler ezberletmek
evde-ing-5.jpeg

Dijitalleşen çağda, her şey yalnızca bir tık uzağımızda. İnternet üzerinden çeşitli şarkılara ya da tekerlemelere ulaşmak mümkün. Küçükken İngilizce alfabeyi şarkıyla ezberlememiz gibi, çocuklara da bu tip şarkılarla kelimeleri öğretebilirsiniz. Bu tür videolar, çocuklara İngilizce öğretmede son derece yararlıdır. Çünkü şarkıyı tekrarlayamasalar bile kulakları kelimelere aşina olur. Bu da telaffuz becerilerini geliştirir.


6. Gündelik durumları kullanmak
cocuk-ing-9.jpg

Gündelik durumları ve rutin etkinlikleri tanımlamak dil öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu, çocukların konuşma pratiği edinmelerine ve herhangi bir konu hakkında kolaylıkla konuşabilmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, çocuğunuzu her zaman sizinle İngilizce olarak konuşmaya ve en başından itibaren etraflarındaki nesneleri tanıtmaya teşvik edin.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:
– Yaptıkları etkinlik hakkında konuşarak; çocuğunuzun giyinmekte olduğunu varsayalım, onlarla kıyafetleri hakkında konuşun, nasıl giydiklerini, giysilerin ne renk olduğunu açıklamalarını isteyin.
– Kelime haznesini geliştirmek için evin etrafındaki mobilyaları, mutfak gereçlerini, elektrikli ev aletlerini tartışın. Bunların her birinin işlevini kısa cümlelerle söyleyin ve çocuğunuzdan tekrarlamasını isteyin.

7. İngilizce çizgi filmler
evde ingilizce

Küçük yaştaki çocuklar çizgi filmlere bayılır. Onların İngilizce öğrenmelerini kolaylaştırmak için İngilizce çizgi filmler izletebilirsiniz. Bu çocukların kelimelere aşina olmasını sağlar. Dilerseniz öncelikle çizgi film Türkçe, ardından ise İngilizce olarak izleyebilirsiniz. Bu öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.
 
Geri
Üst Alt