Ölmeden Önce Okumanız Gereken Kitaplar

Katılım
3 yıl 9 ay 5 gün
Mesajlar
4,008
Tepkime puanı
3,361
Konum
TR-GB
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski en çok sevdiğim yazardır. Anlatımı, kullandığı üslup, öykünün ana konusu ve karakterlerin çatışmalarını oluşturmakta ki ustalığı ile bir çok kitabı klasikler arasındadır. Suç ve Ceze’da gizemi, bilinmezliği görerek suçun ciddiyetine tanıklık edeceksiniz.

Ölü Evinden Anılar- Fyodor Dostoyevski

Harika bir baş yapıt. Hayatınızda hapishaneye düşme ihtimalinizi düşünün? Büyük ihtimalle hapishane hayatını bilmiyorsunuz. Ama Dostoyevski’nin suç üzerine işlediği bir diğer kitabı olan Ölü evinden anılar kitabı ile bir hapishanede yaşıyor olacaksınız. Anlatımı ve dili ile bu kitap sizi kendine bağlayacak.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Türkiye’nin en ünlü kalemlerinden. Ne yazık ki çok erken yaşta cinayete kurban giden Sabahattin Ali’de öldükten sonra değeri anlaşılan yazarlardan. Bir çok dile çevirilen kitabı: Kürk Mantolu Madonna’da gerçekten sevmeyi öğreneceksiniz. Böyle iliklere kadar. Ama öyle kısa, sevgilisine mesaj yazarmış gibi cümleler ile değil. Yoğun bir şekilde, sizde acı çekebilirsiniz…

Sefiller- Victor Hugo

Sefilleri 1862 yılında yayınlanan bir tarihi roman. Bu kitapta sefilliğin gerçekten ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Geçmişe ayna tutan bu kitabın farklı yönetmenler tarafından filmleri de çekildi.

Denemeler – Michel de Montaigne

Ünlü deneme yazarı Montaigne’nin Denemeler kitabını mutlaka okumalısınız. Kitaplığınız için başvuru kitabı olacağına eminiz. Çünkü denemeleri okuduktan sonra insan sevgisiniz, hayata bakış açınız gibi size olumlu özellikler kazandıracak duyguları daha yakından tanıyacaksınız.

Dönüşüm- Franz Kafka

Franz Kafka’nın küçük burjuva sınıfının iğrenç aile hayatını ele aldığı sizde yer edinecek bir baş yapıt.

Doğu Yakası – Jack London

Sizi doğu yakasına çok eskilere götürecek olan bu kitap; Jack London’ın 1900’lerin İngiltere’sinin doğusunda yaşanan gerçek eziyeti ve acıyı anlatıyor. Yazar bu kitabı yazarken işçi sınıfı ile aynı şartlar yaşamış, aç kalmış, kirli suda banyo etmiş, kuru küflü ekmek yemiştir… Tarihe tanıklık etmeyi sevenler için mutlaka okunması gereken kitaplar arasında.

Babalar ve Oğullar – İvan Sergeyeviç Turgenyev

Usta Rus yazarın tüm eserleri okumaya şayan. Hani bir sinema filmi izlerken böyle olayları anlamak için son anı beklersiniz düğüm bir türlü çözülmez ya işte o Babalar ve Oğullar kitabı düğümün çözülmesini zorlaştıran harika bir kitap ve baş yapıt.​
 
Geri
Üst Alt