Ofis ortamlarına resmi dairelere girince şive değişmesi

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Lağn oğlim bekle burda gelecem şu evrağları teslim edeyim...

İçeri girer...

Merhaba kolay gelsin .. Nasılsınız?

Şu evrakları erik bey istemişti benden.. Rica etsem kiraz benliğinizle erik beyin dalına kondurur'musunuz..

İşi biter çıkar..

Lağn ağzına sıçtığımın nirdesin sıpanın toğumu

Tabi ki resmi dairelere girince konuşma şekliniz değişecek uslüp farkı oluyor.O kadar da ağzı bozuk olunmaz ya dışarda da.

• Haha
Tepkiler: LsR
Bu konu açılınca şu aklıma geldi erkekler ne kadar resmi dairelerde de düzgün konuşsalar da bazen ağızlarından küfür kaçabiliyor bayanların yanında da.Bizim elemanlardan da vardı böyle ağzından küfür kaçanlar.Ne yapalım dedik Bir kutu koyduk oy atılan kutular tarzında ama küçük ebatta tabi.Ağzındak küfür kaçan kumbaraya para atıyor.Kutu da para epey birikince açıyoruz birlikte yemek için bişeyler alıyoruz.Şimdi akıllandılar pek dikkat ediyorlar kutuya para atmamak için.:fg;

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ben türkçe rap'te hep şunu söylerim.. bu resmi daireler içinde bir örnektir... şimdi şarkı yapıyorsun...

geliyorum
gidiyorum
seviyorum
veriyorum
alıyorsun
açıyorsun
kaçıyorsun

Gibi kafiyeler yapıyorlar .. haliyle yazılan şarkı sözlerini ezberlemeden direk okudukları için yazı olduğu gibi vokal üzerine geçiyor..

oysa bir istanbullu ve bir izmirlinin yazdığı gibi konuşmadığını söylemediğini biliyoruz..

mesela izmirli gelcem * gitcem - seviyom - alıyom - veriyom - gibi şiveyi kelime sonunda bastırır...

Yani ne gereği var'ki sen izmirlisin ve senin kendine has bir konuşma biçimin var... Kendin gibi ol farkın olsun diğerlerinden...

Resmi daire kurum ve kuruluşlar içinde bu böyle geçerli olmalı.. Sonuçta müşteri statüsünden daireye girersin.. orada sana düzgün konuş kuralı dayatmazlar.. zaten çalışanlar'da uzaydan gelmedi memleketimizin insanları... fazla kasmamak lazım...

Çalışanlar başta düzgün konuşmak ve giyinmek zorunda kardeşim ne diyorsun sen.... ikide bir yazı geliyor insanlara kibar davranın, nazik olun düzgün cümleler kurun bunun mecburiyeti var.Olmaz öyle dan dun...

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Çalışanlar başta düzgün konuşmak ve giyinmek zorunda kardeşim ne diyorsun sen.... ikide bir yazı geliyor insanlara kibar davranın, nazik olun düzgün cümleler kurun bunun mecburiyeti var.Olmaz öyle dan dun...
Siz mecbur iyi davrancaksınız bu müşteriyi bağlamaz ki sen okumamışsın demek istediğimi :D

Gelen müşteriye elbetteki dayatma olmuyor ama zaten adamlar bunun bilincinde oluyor

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Tamam'da ben farklı bişey demedim ki :D Siz çalışansınız sizin işiniz bu zaten ekmek yiyorsunuz... müşterinin şivesi sizi ilgilendirmez ki :D onu diyorum adam gelir parasını vergisini artık neyi varsa onu öder gider... sizinle türkçe ders çalışcak hali yok :haha:

Elbetteki yok adamın şivesinimi değiştireceksin olurmu bazende ne sevimli oluyor değişik şiveliler