NVIDIA GeForce RTX 3080’in Stokları Tükendi!

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 28 gün
Mesajlar
25,306
Tepkime puanı
8,733
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
NVIDIA, son zamanlarda en çok konuşulan ekran kartı olan GeForce RTX 3080’i dün itibarıyla satışa sundu. Oyuncular tarafından büyük bir ilgiye sahne olan ekran kartının dijital kanallarda yer alan stokları dakikalar içerisinde tükendi. NVIDIA ise gelen bu büyük ilgiye karşı hazırlıksız yakalandığını itiraf etti!

NVIDIA, GeForce RTX 3080’in Üretim Sürecini Hızlandırıyor!
RTX 3080’in referans tasarımlı versiyonu, daha önce duyurulduğu üzere 17 Eylül tarihinde satışa sunuldu. Kartın perakende satışında şimdiye kadar büyük bir sorun ile karşılaşılmazken, online kanallarda ise durum pek iç açıcı gözükmüyor. Kartı heyecanla bekleyen kullanıcıların neredeyse tamamı stokların dakikalar, hatta saniyeler içerisinde tükendiğini iddia ediyor. Durum böyle olunca da donanım tutkunları isyan bayrağını çekmeye başladı.

nvidia-geforce-rtx-3080-2.jpg


Bazı iddialara göre al-sat yapan stokçular, sanal botları devreye sokarak stokların bir anda tükenmesine neden oldu. NVIDIA ise bu tür teşebbüslere karşı gereken tedbirleri aldıklarını öne sürerek manuel kontrol dahil bütün doğrulama mekanizmalarını çalıştırdıklarını ifade ediyor. GeForce RTX 3080’i hemen satın almak isteyen kullanıcılar ise stokların günlük olarak yenilendiği perakende mağazalara yönlendiriliyor.
Daha mantıklı bir iddia ise NVIDIA’nın duruma karşı hazırlıksız yakalandığı konusunda birleşiyor. Buna göre ekran kartı üreticisi, AMD Radeon RX 6000 serisinin önünü kesmek için kartları henüz yeterli stok oluşmadan satışa sürdü. Durum böyle olunca da pek çok kişi kartlara belirtilen tarihte ulaşmayı başaramadı.

Stok sorunundan dolayı karaborsaya düşen NVIDIA GeForce RTX 3080, eBay gibi pazar yeri sitelerinde 2.500 dolara ulaşan fiyatlardan alıcı buluyor. Ancak NVIDIA üretim sürecini hızlandırdığı için bu dönemin hızlı bir şekilde atlatılması bekleniyor.
 
Geri
Üst Alt