Neoliberalizm Nedir?

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 6 ay 7 gün
Mesajlar
25,177
Tepkime puanı
8,682
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Neoliberalizm 1980’lerde etkinlik kazanan, klasik liberalizm anlayışının yeniden değerlendirilmesini ve yorumlanmasını içeren bir düşünce bütünüolarak tanımlanabilir .

1980’lerden itibaren İngiltere’de Margaret Thatcher, Amerika Birleşik Devletleri’nde Ronald Reagan dönemlerinde uygulanan muhafazakâr siyasal temellere dayanmaktadır.

Ekonomik anlamdaönemli ölçüde serbest piyasa ekonomisinin kuralsız denebilecek, devletin küçültüldüğü, Heywood’un deyimiyle “laissez-faire” (bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler)ekonomilerini kaynaştırmayı hedeşeyen yeni sağa ait ideolojik proje”dir Neoliberalizm piyasanın son derece önem verildiği bir ideolojidir.

Piyasa bu anlamda siyasal denetimden neredeyse soyutlanmıştır. Türköne’yegöre “neoliberalizmin temel öğeleri birey ve pazardır. Neoliberalizmin temel amacı piyasa üzerindeki devlet müdahalesini kaldırmaktır.

Neoliberallere göre tam anlamıyla serbestçe işleyen bir pazar sistemi etkililik, büyüme ve verimlilik sağlayacaktır. Devletin müdahalesi olmaksızın işleyen bir toplumsal sistemde bireylerde daha özgür olacaktır”
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt