Narkoz etkisi uyumakla aynı şey mi?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Uyurken uyanmadığınızı düşünün bu kişiyi ameliyat ediyorsunuz...
Birde narkoz verip uyutulan insanı aynı şekil ameliyat ediyorsunuz..

Narkoz uyuşturma değil uyutma sanırım bunu hemşire ve sağlıkcılar daha iyi açıklar.. Ama mantık yürütüyorum bilgim yok bu konuda...

Uyurken parmağı kopan birisi acı hisseder mi mesela ?
Narkoz beyini' uyuşturuyor mu uyutuyor mu hemen uyanmasın diye ?

Bunu açıklayacak kimler varsa fikrini yazsın bizde öğrenelim ..

İsim
Abdullah
Memleket
Gaziantep
Medeni Hal
Uyurken parmağın acı hisseder tabi öyle şey mi olur :D Narkoz Dediğimiz şey genel anestezi Türkler ve Almanlar narkoz diyormuş. :d Narkoz dediğimiz olayla merkezi sinir sistemi gevşemesi, bazı reflekslerin geçici olarak işlevsiz kalması uyuşması ağrıyı hissetmez hale gelip bedenin geçici olarak uykuya dalması sağlanıyor. Yapısı itibariyla yapay uyku denebilir. Birebir aynı olmasa da benzeştiği kesin. Bu bilgileri Azerbaycanca Wikipediadan öğrendim. Bizimkiler ayrıntılı bilgi girmemiş. :D

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Uyurken parmağın acı hisseder tabi öyle şey mi olur :D Narkoz Dediğimiz şey genel anestezi Türkler ve Almanlar narkoz diyormuş. :d Narkoz dediğimiz olayla merkezi sinir sistemi gevşemesi, bazı reflekslerin geçici olarak işlevsiz kalması uyuşması ağrıyı hissetmez hale gelip bedenin geçici olarak uykuya dalması sağlanıyor. Yapısı itibariyla yapay uyku denebilir. Birebir aynı olmasa da benzeştiği kesin. Bu bilgileri Azerbaycanca Wikipediadan öğrendim. Bizimkiler ayrıntılı bilgi girmemiş. :D
O zaman uyuşturma bu .. Uyutma olayı başka bir'şey o halde :D Çünkü bir kaç çeşiti var bunun diye biliyorum :D

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Uyku olayında vücut işlevleri tümüyle durmuyor kendini güç tasarrufu moduna alıyor. :D
Mesela bir yaram var çok ağrıyor acıyor... ama uykuya daldığımda hissetmiyorum.. ama uyanırken'de bazen acısını hissettiğim için uyanıyorum.. Demek'ki dediğin gibi tam mode dalmıyor :D Bu narkoz olayıda onu direk tetikliyor ellam..

İsim
Abdullah
Memleket
Gaziantep
Medeni Hal
Mesela bir yaram var çok ağrıyor acıyor... ama uykuya daldığımda hissetmiyorum.. ama uyanırken'de bazen acısını hissettiğim için uyanıyorum.. Demek'ki dediğin gibi tam mode dalmıyor :D Bu narkoz olayıda onu direk tetikliyor ellam..
Derin uykun ile acı eşiğinin bir ilişkisi var mı bakmak gerek. Narkoz direkt sinir sistemini etkiliyor bu sayede etkisi geçene kadar acı duymuyorsun :D

Geri
Üst Alt