Mavi ekran hataları

Katılım
3 yıl 8 ay 3 gün
Mesajlar
4,006
Tepkime puanı
3,360
Konum
TR-GB
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Mavi ekran hataları sisteminizde çok ciddi bir sorun olabileceğini gösterdiği gibi,son zamanlarda yüklediğiniz herhangi bir basit program,sürücü yada sisteminize taktığınız yeni bir donanım bu hataya sebeb olabilir.

Bu tür hatalarda.. sorunun ciddi olup olmadığını anlayabilmek için öncelikle sistem başlangıcında sürekli f8 tuşuna basınız. Karşınıza gelecek menüde "Sistem hatalarında yeniden başlatmayı devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyip devam ediniz. Eğer sisteminiz herhangi bir donma yada reset yapmadan oturumunuzu açabiliyorsa sorununuz yazılımsaldır.. hemen en son yüklediğiniz yazılımları tek tek kaldırınız.. eğer bu seçenek işe yaramıyorsa sisteminiz açılışta aniden çöküyorsa maalesef ki sorununuz ciddidir ve bu sorunu anlayabilmek için mavi ekran hatasında belirtilen sistem dosyasını ve hata kodunu bir kağıda yazarak buraya konu olarak açarsanız size yardımcı olabilirim..(yada direkt google sayfasına yazarak sorunu anlayabilirsiniz)

Örnek mavi ekran incelemesi

Soruna sebeb olan dosya - "asyncmac.sys"

Sorunun açıklaması - SESSIONS_INITIALIZATION_FAILED

Google'a girmeniz gereken keywordler bunun gibi misal

Sisteminize taktığınız yeni donanım bu hataya sebeb oluyorsa,taktığınız cihazın sistem üzerinde diğer cihazlar(özellikle anakart) ile tam uyumlu olduğundan emin olunuz. Detaylı bilgi için anakart kullanıcı kitapçığınızı inceleyerek desteklediği donanımların tam listesini görebilirsiniz.. kitapçığınız yoksa yada donanım listesindeki belirtilen terimlere bir anlam veremediyseniz anakartınızın markasını ve modelini ve taktığınız yeni donanımı buraya yazarak sorununuza çözüm getirmeye çalışabilirim..

Bu hataya sebeb olan diğer etkenlerden biri ise yaptığınız bios güncellemelerinden kaynaklanabilir.tabi tam tersi bir durumda olabilir.. sisteminiz donanımı tam tanımadığı için bios güncellemesi gereklidir. Bios güncellemelerinde dikkat etmeniz gereken tek nokta.. "Beta" başlığı yazan bios güncellemelerinde risk alacağınız bilmeniz gerek. Bios güncellemeleri hakkında bilinmesi gerekenler bu konuda verilecektir.

Overclock durumlarıda mavi ekrana sebeb olabilir.

Eğer yaptığınız bir bios güncellemesi sonucu bu hatayla karşılaşıyorsanız eski bios sürücülerini yükleyerek sorun çözülebilir..

Bunun dışında donanımsal olarak bu tür hatalarda arızayı veren ilk parçaların başında birincisi RAM ikinciside EKRAN KARTI gelir. İşlemci son ihtimaldir.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt