Macadamia Fındığının Faydaları Nelerdir?

Katılım
2 yıl 4 ay 10 gün
Mesajlar
18,155
Çözümler
1
Tepkime puanı
6,238
Cinsiyet
bPg20e
Macadamia, Endonezya ve Güney Afrika'da yetişen bir ağaç cinsidir. Bu ağacın meyveleri, kabukludur. Kabuğun içinde yumuşak ve tatlı bir çekirdek içerir. Avustralya ve Hawaii'de ürünlerin yapımında kullanılan Macadamia fındığı, vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar açısından zengindir. Faydaları arasında kilo kaybı, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve diyabet veya kalp hastalığı gibi durumlara karşı koruma sayılabilir. Macadamia ağaçları artık Brezilya, Kosta Rika, Hawaii ve Yeni Zelanda gibi dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilmektedir.

Macadamia Fındığının Faydaları Nelerdir?​

 1. Çoğu fındık gibi, macadamia fıstığı da mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ek olarak, macadamia fıstığı tüm ağaç yemişleri arasında en yüksek flavonoid seviyelerinden bazılarına sahiptir. Bu antioksidan iltihapla savaşır ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 2. Ayrıca bu yemiş, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip bir E vitamini türü olan tokotrienoller açısından da zengindir.
 3. Macadamia fıstığı kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Çeşitli araştırmalar, bu kuruyemişlerden günde 40 gram yemenin, kötü kolesterolü %10 azaltabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, macadamia fıstığının kalbe olan faydalarının yüksek tekli doymamış yağ içeriğinden kaynaklanabileceğine inanıyor. Bu yağ sürekli olarak daha iyi kalp sağlığı ve daha düşük felç ve ölümcül kalp krizi riskiyle bağlantılıdır.
macadamia fındığı


 1. Metabolik sendrom, felç, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artıran yüksek kan şekeri ve kolesterol düzeyleri de dahil olmak üzere bir dizi risk faktörüdür. Araştırmalar, macadamia fıstığının hem metabolik sendroma hem de tip 2 diyabete karşı koruyabileceğini gösteriyor.
 2. Kalori açısından zengin olmasına rağmen, macadamia fıstığı kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu kısmen açlığı azalttığı ve tokluk hissini arttırdığı bilinen iki besin maddesi olan protein ve lif miktarlarıyla açıklanabilir.
 3. Macadamia fıstığı aynı zamanda tekli doymamış yağlar, özellikle de istenmeyen kilo alımına karşı koruma sağlayabilen omega-7 yağı palmitoleik asit açısından da zengindir.
 4. Macadamia fıstığı, sindiriminize ve genel bağırsak sağlığınıza fayda sağlayabilecek lif içerir. Çoğu kuruyemişte olduğu gibi, macadamia yemişindeki çözünür lif prebiyotik görevi görebilir, bu da yararlı bağırsak bakterilerinizi beslemeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Buna karşılık, bu dost bakteriler, iltihabı azaltabilen ve irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi durumlara karşı koruma sağlayabilen asetat, bütirat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitleri üretir.
 5. Macadamia fındığı, flavonoidler ve tokotrienoller, test tüpünde bulunan bitki bileşikleri içerir. Çalışmalar kanser hücreleriyle savaşmaya veya öldürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak daha fazlası araştırmaya ihtiyaç vardır.
 6. Test tüpü ve hayvan araştırmaları, macadamia fındığının beyin hücrelerini koruyabileceğini gösteriyor.

Macadamia Fındığının Besin Değerleri​

Macadamia fındığı, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin, kalori açısından zengin kuruyemişlerdir. 28 gram Macadamia fındığı şunları içerir;

 1. Kalori: 204 kcal
 2. Yağ: 23 gram
 3. Protein: 2 gram
 4. Karbonhidrat: 4 gram
 5. Lif: 3 gr
 6. Manganez: Günlük ihtiyacın %58'i
 7. B1 vitamini: Günlük ihtiyacın %22'si
 8. Magnezyum: Günlük ihtiyacın %9'u
 9. Demir: Günlük ihtiyacın %6'sı

Macadamia Fındığı Nasıl Yenir?​

Macadamia fındığı, genellikle çiğ bir şekilde tüketilir. İsteğe göre kavrularak tüketmek de mümkündür. Macadamia fındığı öğütülerek sıcak yemeklere ve çorbalara eklenebilir. Macadamia fındığını küçülterek salatalara ekleyebilir veya fıstık ezmesi kıvamına getirerek ekmeğe sürebilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi ve smoothie gibi tariflerde de macadamia fındığı kullanabilirsiniz. Bu fındık ülkemizde pek bulunmadığı için, güvenilir online satış sitelerinden temin edebilirsiniz.

Not: Kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar, hamileler, emziren kadınlar ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler, Macadamia fındığı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 
Geri
Üst Alt