Kumkumadi Yağının Faydaları

Geleneksel Ayurveda uygulamalarında yüzyıllardır kullanılan bitkisel bir yağ türü olan kumkumadi yağı alışmış olduğumuz birçok yağdan farklıdır, zira tek bir güçlü yap oluşturmak için bir araya getirilmiş çeşitli bitkiler ve yağlardan oluşur. Bunların sayısı tarife bağlı olarak 20’ye kadar çıkabilir.

Kumkuma” safran demektir ve bu şifalı yağın ana maddesidir. Kumkumadi yağının içeriğinde bulunan diğer bazı maddeler zerdeçal, sandal ağacı, zambak, nilüfer, buğdaygiller ailesinden bir bitki olan vetiver, kutsal Hint inciri, yabani Himalaya kirazı, banyan ağacı, meyan kökü ve Hint trompet çiçeğidir.

Yağın içeriğindeki bileşenlerin çoğu çok güçlü iltihap önleyici özelliklere sahiptir. (Safran, zerdeçal, uraria picta, fil elması) Bu yüzden sedef hastalığı, egzama vb iltihaplı deri hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilir.

Yağ keçi sütü ile hazırlanırsa iltihap giderici özelliği daha güçlü olur.

Yaraların iyileşmesine yardım eder

Kumkumadi yağı küçük yaralar, çürükler, kesikler, böcek ısırıkları ve yanıklar üzerine uygulanabilir. İltihap karşıtı özellikleri sayesinde yarayı yatıştırır, kızarıklığı azaltır, tahrişi hafifletir. Anti bakteriyel özellikli olduğundan yayılan enfeksiyondan korunmanızı sağlayabilir. Yaranın daha hızlı iyileşmesine ve yara izinin önlenmesine yardım edebilir.

Bu yağı doğum sonrası çatlakları üzerine de uygulayabilirsiniz.

Sivilceler ve siyah noktalar üzerinde etkilidir

Kumkumadi yağının iltihap ve bakteri karşıtı ve antioksidan özellikleri, akne ve siyah nokta tedavisi için etkili bir doğal çözüm olmasını sağlar. Uygulamayı yağı günde 1 – 2 kere cildinizin sorunlu bölgelerine sürerek yapabilirsiniz.

Yağ, cilde uygulandığında cildi kirlerden arındırır, ölü derileri giderir ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Anti inflamatuar etkisiyle sivilcelerin sebep olduğu tahriş ve kızarıklığın giderilmesine yardım eder. Sivilce izlerinden kurtulmanıza da yardımcı olabilir.

Göz çevresindeki koyu renkli halkaların görünümünü hafifletir

4 – 5 damla yağı gözlerinizi çevreleyen koyu halkalara uygulayın. En az 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle, nazikçe masaj yapın. Yağı ılık su ve sabunla yıkayarak çıkarabilirsiniz. Bu uygulama günde birkaç kere yapılabilir.

Cildi güneş ışınlarına karşı korur

Kumkumadi yağında bulunan safran, E vitamini ve diğer bazı bileşenlerin cildin güneş ışınlarının vereceği hasarlardan korunmasına yardım ettiği bilinmektedir. Ayurvedik metinlerde geleneksel tarifinin yanı sıra farklı versiyonlarının da bulunduğu bu yağ ayrıca güneşten zarar görmüş cildin yenilenmesine destek olabilen antioksidanlar açısından da zengindir.

Yağın esasını oluşturan safran, bazı araştırmalara göre doğal bir güneş koruyucu işlevine sahiptir.

Güneşli günlerde dışarıya çıkarken vücudunuzun güneşe maruz kalacak kısımlarına kumkumadi yağı uygulamayı deneyebilirsiniz.

Antioksidan özelliğine sahiptir

İltihap karşıtı özelliklerinin yanında, luteolin yağı içeren gambhari bitkisi ve etkili bir eksfoliyatör olabilen benzoik asit içerdiği için güçlü antioksidan ve anti bakteriyel özellikler de taşır.

Antioksidanlar, topikal uygulamada cildi serbest radikallerin yol açacağı hasarlardan korur ve hatta bazı erken yaşlanma belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilir.

Çatlamış dudakları nemlendirir

Nemlendirici özelliği de kumkumadi yağının faydaları arasında yer alır. Dudaklarınız kuruysa veya çatladıysa doğal bir çözüm olarak yağdan birkaç damla sürmeyi deneyin. Hava şartlarına karşı koruyucu bir bariyer oluşturur, dudaklarınızın nemlenmesini ve güzel görünmesini sağlar.

Cilt lekeleri ve kırışıklar üzerinde etkilidir

Safran, sandal ağacı, zerdeçalın içerdiği bazı maddeler sayesinde cildi aydınlatır, ince çizgilerin, kırışıklıkların ve lekelerin görünümünün hafiflemesine yardımcı olur.

Kumkumadi Yağı Nasıl Kullanılır?​

Kumkumadi yağını basit bir şekilde günlük cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Yağı yalnızca harici olarak kullanmalısınız.

*Yüzünüzü yıkayıp kurulayın. Ellerinizi de iyice yıkayın.

*Bir cilt sorunu için kullanacaksanız yağın birkaç damlasını parmak uçlarınıza alın ve sorunlu bölgeye 10 – 15 dakika masaj yaparak uygulayın.

*Kumkumadi yağını genel cilt bakımı için günde bir veya iki kere kullanabilirsiniz.

*Uygulamadan sonra yüzünüzü yıkamadan önce 1 saat kadar bekleyerek cildinizin yağı iyice emmesini sağlayın.

*Daha verimli sonuçlar için yatmadan önce yağı masaj yaparak yüzünüze yedirin ve gece boyunca bırakın.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ben bunu tütün diye içerim... Ne güzel kıyılmış o öyle :D sdfdf

Şimdi millet tütün içiyor sarılı onu adet olarak mı alıyorlar ama sigara gibi değil sıkıştırılmış olmadığından zevk alamıyorlar sanırım arkadaşlar öyle diyor..

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Valla ben 12 senedir içiyorum normal sigara yani değişen bir'şey yok..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ben alıştığım için öyle demiyorum demek'ki paket sigaradan vazgeçememişler yani tütüne alışmamışlar daha .. Alışınca tütün diğerleri hem pahalı hem sertlik olarak iyi gelmiyor. TÜTÜN ÖKSÜRTÜYOR AMA birde o var bazen gıcık kapıyorum..

Geri
Üst Alt