Kovid-19'u yok edecek cihaz geliştirildi

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Biliyorum hepiniz biraz heyecanlandınız. Açıkçası ben de görünce "neyin nesidir bu cihaz" dedim. Koronavirüs adını bizlere asla unutturmuyor. İnsanlar artık bu virüsten kurtulmak için dört bir yandan çareler arıyor. Ultraviyole ışınlar saçan bu cihaz ise Japonya'dan geldi. Peki neymiş bu cihaz? Gerçekten Koronavirüs'ü yok etme yeteneği var mı? Gelin, birlikte inceleyelim....
Kovid-19'u yok edecek cihaz geliştirildi

Japon üreticiden virüslü ortamlara
 Japon üreticiden virüslü ortamlara

Geçtiğimiz günlerde Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insana zarar vermeden yeni tip Koronavirüs'ü yok eden ultraviyole (UV) ışın yayan "Care222" adlı cihazı ürettiğini bildirdi. Columbia Üniversitesi iş birliğiyle üretilen Care222, 254 nanometre dalga boyunda UV yayan geleneksel cihazların aksine, insana zararsız 222 nanometrelik UV ışını yayıyor. İçinizden "bu cihazı kullanmak bizlere zarar verir mi?" diye geçiriyorsanız, bu cihaz mikropları öldürürken insanlara zarar vermeyen bir cihaz.
Kalabalığın olduğu toplu alanlarda kullanılacak
Kalabalığın olduğu toplu alanlarda kullanılacak

Üretilen cihazın, insan yoğunluğunun yüksek olduğu otobüs,tren, asansör ve ofis ortamlarının dezenfekte edilmesinde kullanılması planlanıyor. Ortamın tavanına asılan Care222, 2,5 metre mesafeden havadaki virüs ve bakterilerin yüzde 99’unu 7 dakikada etkisiz hale getirebilecek şekilde tasarlanmış.
Işın genetik rahatsızlıklara sebep olmuyor
 Işın genetik rahatsızlıklara sebep olmuyor

Koronavirüs'ten korurken insan vücudunda bir başka hasar yaratma tehlikesi akıllara geliyor hemen. Kyodo ajansına göre, 'dünyada türünün ilk örneği kabul edilen cihaz, 222 nanometre dalga boyunda deri yüzeyine ve göze nüfuz etmeyerek genetik kusurlara yol açmıyor'. Ayrıca Ushio, 222 nanometrelik UV'nin insan için zararsız olduğunu tarafsız testlerde Hiroşima Üniversitesi'nce onaylandığını bildirdi.

Hadi inşallah
Hadi inşallah

Yeni normal dönemi ile birlikte girdiğimiz normal olmayan bu yeni normal döneminde, kalabalık alanlarda bazı önlemler alınıyor. Alınıyor alınmasına da yalnızca bir ateş ölçer negatif olduğumuzu ne kadar yansıtıyor bilemiyorum. Elbette tek tek insanları incelemek mümkün olamayabiliyor. Fakat hastanelerde, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde insan giriş çıkışlarının tek bir ateş ölçer ile ölçmek bana çok sağlıklı gelmiyor. İşte tam da bu noktada ortamdaki Koronavirüs'ü yok edecek üstelik insan sağlığını da tehdit etmeyen bir cihazın geliştirilmiş olması umut vaadediyor. E hadi inşallah! diyoruz ve bekliyoruz. Bakalım üretilen bu cihaz beklentileri karşılayabilecek mi?

Geri
Üst Alt