Kimliğiyle Gidene Devletten Karşılıksız Ayda 1384 TL Destek!

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Her kesimden vatandaşın temel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran devlet, şartlara ve ihtiyaçlara uygun olan destekleri belirleyip ona göre hareket ediyor. Bu yazımızda kimliği ile gidene devletten karşılıksız ayda 1384 TL destek hakkında bilgi vereceğiz.

kimligiyle-gidene-devletten-karsiliksiz-ayda-1384-tl-destek1.jpg

DEVLETTEN KİMLİĞİYLE GİDENE 1384 TL DESTEK KİMLERE VERİLİR?​

Devlet tarafından kimliği ile gidene 1384 TL destek alabilecek olan kişiler, engelli yakınlarına bakmakla yükümlü kişilerdir. Engelli akrabasının bakımını üstlenen kişiler, devletten destek alma hakkına sahiptir. Engelli kişinin en az %50 engele sahip olması gerekir. Engelli bakımını üstlenen kişinin dolduracağı belgede ağır engelli ibaresini işaretlemesi gerekir.

Engelli bakımını üstlenen kişiye aylık olarak 1384 TL devlet desteği verilir. Devlet tarafından kimliği ile gidene verilecek olan 1384 TL desteği alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurmak gerekir.

kimligiyle-gidene-devletten-karsiliksiz-ayda-1384-tl-destek3.png

DEVLETTEN GELEN DİĞER YARDIMLAR NELERDİR?​

Devletten yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik olarak yapılan birçok destek bulunur. Diğer devlet destekleri şu şekilde sıralanır;

2022 AYLIĞI DESTEĞİ NEDİR?

2022 aylığı almak
için belirli şartları taşımak gerekir. 2022 aylığı kapsamında 5 farklı aylık bağlanır. 2022 aylık çeşitleri şu şekildedir;
  • Yaşlı aylığı (65 yaş aylığı)
  • %40 – %69 engelli aylığı
  • %70 ve üzeri engelli aylığı
  • 18 yaş altı engelli yakını aylığı
  • Silikozis aylığı
Bu aylıklardan yararlanmak için kişinin muhtaçlık durumunun değerlendirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle hane içinde bulunan kişi başı ortalama aylık gelirine bakılır. Bu gelirin 609 TL’den az olması durumunda yardım sağlanır. Bu kapsamda yaşlılara 637 TL, engellilere ise engel durumuna göre 483 – 724 TL arası ödeme yapılır.

DUL VE MUHTAÇ OLANA DEVLET DESTEĞİ NEDİR?

Eşini kaybetmiş ve sigortası olmadığı için muhtaç durumda olan kadınlara devlet tarafından destek sunulur. Dul ve muhtaç olana devlet desteği 275 TL aylık olmak üzere iki ayda bir 550 TL olarak ödenir.

EV KADINLARINA FAİZSİZ İŞ KREDİSİ DESTEĞİ NEDİR?

Ev kadınlarına kendi işini kurabilmeleri için devlet tarafından faizsiz kredi fırsatı sunulur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sunulan “Gelir Getirici Projeler” kapsamında iş sahibi olmak isteyen kadınlara faizsiz ve uzun vadeli olmak üzere 15 bin TL’ye kadar kredi fırsatı sunulur. Bu kredinin amacı, kadınları iş sahibi yapmanın yanı sıra aile geçimine de katkı sağlamaktır.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI DESTEĞİ NEDİR?

Hanedeki kişi başı geliri 852 TL ve altında olan ailelere devlet tarafından genel sağlık sigortası yapılır. Gelir tespitinin ardından yapılan bu desteğin amacı, aile bireylerinin sağlık hizmetlerinden sorunsuz şekilde yararlanabilmesidir. Genel sağlık sigortası desteğinden yararlanmak için kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunması gerekir.

DOĞUM YARDIMI DESTEĞİ NEDİR?

Doğum yapan annelere devlet tarafından maddi destek
sağlanır. Doğrum yardımı olarak bilinen bu destek kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Bu destek devlet tarafından bir kereye mahsus olmak şartıyla sadece anneye yapılır. Doğum yardımı başvurusunun ardından 1 ay içerisinde PTT şubelerinden gerçekleştirilir.

kimligiyle-gidene-devletten-karsiliksiz-ayda-1384-tl-destek2.jpg

EĞİTİM YARDIMI DESTEĞİ NEDİR?

Okul çağında çocuğu olan ve maddi durumu iyi olmayan ailelere yönelik olarak hazırlanan eğitim yardımı kapsamında okul için gerekli maddi destek verilir. Eğitim yardımı ödemesi şu şekilde yapılır;
  • İlkokula giden kız çocuklarına 40 TL, erkek çocuklarına 35 TL
  • Liseye giden kız çocuklarına 60 TL, erkek çocuklarına 50 TL
Ödemeler 2 aylık olarak PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. Eğitim yardımı alabilmek için ailede kimsenin SGK kaydının olmaması gerekir.

DAR GELİRLİYE ELEKTRİK DESTEĞİ NEDİR?

Devlet destekleri
arasında en dikkat çekenlerden birisi de elektrik desteğidir. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve cihaza bağlı yaşamak zorunda olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 lirasını devlet karşılar. Bunun yanı sıra dar gelirli vatandaşların başvuruda bulunmaları ile elektrik faturalarının %80’lik kısmı devlet tarafından ödenir.

MUHTAÇ ASKER AİLESİ DESTEĞİ NEDİR?

Askere gitmiş olan kişilerin evli ise eşine, bekar ise annesine, annesi vefat etmiş ise babasına yardıma muhtaç olmaları şartı ile verilen devlet desteğidir. Muhtaç asker ailelerine destek kapsamında atlık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL ödeme yapılır. Asker ailesi bu parayı PTT şubelerinden kolaylıkla alabilir. Muhtaç asker ailesi desteği başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılır.

YETİM ÇOCUK DESTEĞİ NEDİR?

Devlet tarafından yetim çocuklara verilen destek sayesinde maddi olarak rahatlama sağlanmaya çalışılır. Devlet, çocuk başına aylık 100 TL olmak üzere iki ayda bir 200 TL yetim çocuk ödemesi yapar. Yetim çocuk devlet desteğinden 18 yaşına gelene kadar tüm çocuklar yararlanabilir.

Geri
Üst Alt