Kendi Saçını Kesmek İsteyen Erkeklere: Evde Saç Kesim Rehberi

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 10 ay
Mesajlar
25,352
Tepkime puanı
8,756
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Berberlere veda etme vakti! Evde kendi saçını kesmek isteyen erkeklerin bilmesi gereken her şeyi yazdık! İşte tüm detaylarıyla evde saç kesim rehberi...
Kendi Saçını Kesmek İsteyen Erkeklere: Evde Saç Kesim Rehberi


Birçok erkek saç kesimi için kuaför ve berberlerin yolunu tutsa da evde saç kesmek, sanıldığı kadar zor değil. Birkaç detaya dikkat ettiğiniz sürece siz de evde harika saç kesimleri yapabilir, berber ve kuaförlere veda edebilirsiniz. Evde kendi saçını kesmek isteyen erkeklerin bilmesi gereken her şeyi yazdık. İşte kendi saçlarını kesmek isteyen erkeklere evde saç kesim rehberi!

Öncelikle ihtiyacınız olan malzemelerle başlayalım!
1200x672_240517197_MC_MK_Blog_Imagery_June_Image19.jpg

İlk olarak malzemeleri hazırlamakla başlıyoruz! İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde: Portatif bir ayna, saç havlusu, saç makası, tıraş makinesi, şampuan ve saç kremi. Konu saç kesmek olduğunda doğru bir tıraş makinesine sahip olmanız oldukça önemli. Bu nedenle tıraş makinesi seçmenin incelikleriyle devam ediyoruz!


Tıraş makinesi seçerken dikkat etmeniz gerekenler
YP2BIZ4USNGAVKLH44NTKULWJ4-scaled.jpg

Saç kesimi için tıraş makinesini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bıçakların işlevselliği. Zamanla körelen bıçakların eski performansını gösteremeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle değişebilir bıçaklı bir tıraş makinesi tercih etmek, uzun ömürlü bir kullanım için şart. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tıraş makinesinin pil ömrü. Rahat ve uzun bir kullanım için pil ömrünün 2 saatten fazla olması oldukça önemli. Tabii dilerseniz kablolu modeller tercih edebilir, prize yakın bir yerde saçlarınızı kesebilirsiniz. Ek olarak makinenin yıkanabilir özellikte olması da etkili bir temizlik için şart.

Evde saç kesimi için hazırlık
162919143-56a336e25f9b58b7d0d0fa36.jpg

Şimdi sıra saç kesimi için hazırlıkta! Saçlarınızı güzelce şampuanlayın ve durulayın. Ardından saç kremiyle bakım yapın ve tekrardan durulayın. Saçlarınızı temizledikten sonra bir havlu yardımıyla kurulayın ve fazla suyunu alın. İnce bir tarak ya da fırça kullanarak saçlarınızı tarayın. Eğer saçlarınızı taramakta zorlanıyorsanız argan yağı kullanabilir, bu yağı daha önce duymadıysanız argan yağı nedir içeriğimizde daha fazla bilgi alabilirsiniz. Argan yağı ile dolaşan kısımları çok daha kolay açabilirsiniz. Saçlarınızı taradıktan sonra saçlarınızı ortadan ayırın ve kulaklarınızla orta çizgi arasında kalan kısmı aşağıya doğru tarayın.
Saçlarınızı kesmek için rahat bir ortam bulun. Bu işlemi ilk defa uyguluyorsanız birkaç saatinizi alabileceğini unutmayın. Bu nedenle rahat edebileceğiniz bir ortam yaratmanız şart. Ek olarak karşınıza ve arkanıza bir ayna yerleştirmek, çok daha kolay bir şekilde kesim yapmanızı sağlar. Dilerseniz bir arkadaşınızdan yardım alabilir, başınızın arkasında bir ayna tutmasını rica edebilirsiniz.


Kesim uzunluğunu belirlemek
LjUmrhtn7yMo7n6NeHp2ob.jpg

Tıraş makinesinin aparatlarını kullanarak saç kesim uzunluğunu belirleyin. Genellikle 3 ila 13 mm arasındaki uzunluklar, basit bir saç kesimi için ideal olacaktır. Eğer tıraş makinenizin kulak arkası için farklı aparatları bulunuyorsa bu aparatları kullanabilir, kulaklarınızın arkasını kolay bir şekilde tıraş edebilirsiniz. Kesime başlamadan önce tarak aparatını kesme başlığına, dişleri yukarı bakacak şekilde takmayı ve alt mandalı kesme başlığının alt ucuna bastırarak sabitlemeyi unutmayın.

Arka ve yan kesim
How-To-Cut-Your-Own-Hair-Men.jpg

Evde saç kesimi için önce arka ve yan kesimle başlıyoruz! Bu bölgeleri keserken makinenizi düşük ayarda kullanmaya özen gösterin. Bu sayede saçlarınızı azar azar kesebilir, olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Düşük numaralı bir başlık takın ve makinen bıçağının ucuyla yanlarınızı aşağıdan yukarıya doğru kısaltın. Yukarıya çıktıkça makinenin bıçağını eğerek yumuşak bir geçiş elde edin. Saçın çıkış yönünün tersine gitmeye özen gösterin. Böylelikle daha düzgün bir kesim elde edebilirsiniz.
Şimdi sıra arka kesimde! Tıpkı yanlarda yaptığınız gibi aşağıdan yukarıya doğru ilerleyerek saçlarınızı kesin. Bu noktada başınızın arkasına yerleştirdiğiniz aynadan yardım almayı ve yumuşak bir geçiş için her kesimden sonra makinenin ucunu hafifçe kaldırmayı unutmayın.


Üst kesim
to-cut-your-own-hair.jpeg

Dilerseniz uygun bir başlık takarak saçlarınızın üst kısımlarını da makineyle kesebilirsiniz. Ancak makine yerine makas kullanmak, daha düzgün ve hacimli bir görüntü elde etmenize yardımcı olur. Saçınızın üst kısmını kesmeden önce tarakla parçalara ayırın. Ayırdığınız her bir parçayı teker teker ve azar azar kesin. Böylelikle olası kazaları minimuma indirebilirsiniz. Saçınızın tam tepesini keserken diğer bölgelere göre çok daha hassas olmanız gerektiğini unutmayın.

Son rötuşlar
sideburns.jpg

Sıra geldi son rötüşlara! Favorilerinizi saç kesme makası ya da tıraş makinesiyle dilediğiniz uzunluğa getirin. Eğer favorilerinizi uzun bırakacaksınız kulak memenizle aynı hizada kesebilirsiniz. Kısa favoriler içinse elmacık kemiklerinizin hemen altındaki çukurun hizasında kesmeniz yeterli. Ensenizi kısaltmak içinse saç tıraşı ya da sakal tıraşı makinesini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yatay bir çizgi belirlemek ve bu çizginin altında kalan kısımları ense köküne kadar tıraş etmek. Saç kesiminizi bitirdikten sonra saçlarınızı şekillendirmeyi unutmayın. Böylelikle hoşunuza gitmeyen kısımları hemen görebilir, hızlıca düzeltebilirsiniz.


İpuçları ve uyarılar!
GettyImages-690184756-c56cc4b4154a40a98d617b6a8578819e.jpg


  • Saçınızı kesinlikle ev makasıyla kesmeyin. Ev makası kullanmak, hata payınızı arttırır. Evde saç kesmek için profesyonel ya da buna yakın bir berber makası edinin.
  • Saçınızı kesmeden önce yere örtü sermeyi unutmayın.
  • Saçınızı lavabonun önünde kesecekseniz lavabonun giderini kapatmayı unutmayın. Böylelikle olası tıkanıklıkların önüne geçebilirsiniz.
  • Saçınızı berberde kısaltacağınız kadar kısaltmayın. Böylece olur da hata yaparsanız saçınızı sıfıra vurmadan düzeltme şansınız olur.
  • Daha sağlıklı saçlar için sülfatsız şampuanlar tercih etmeye özen gösterin.
  • Düzenli olarak saç maskesi ve bakım yağı kullanmak, saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
  • Saç dökülmesiyle mücadele ediyorsanız mavi su kullanabilir, saçlarınızın daha gür ve hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.
 
Geri
Üst Alt