Kedilerin Ortalama Ömrü Kaç Yıldır?

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Evcil bir kediniz varsa veya almayı düşünüyorsanız haklı olarak tüylü dostunuzun ne kadar yaşayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Elbette bu konuda verilebilecek kesin bir cevap yok. Ancak istatistiklere baktığımızda ev kedilerinin ortalama ömrünün 10 ila 15 yıl arasında olduğunu söylemek mümkün.

Kedinizin 10 ila 15 yıl arasında yaşayacağını okumanız üzüntü verici olabilir. Ancak gerçek şu ki, onların hayatındaki dönüm noktaları insanlardan çok farklı. 21 yaşına kadar yaşayabilen bir kedi, insan yaşıyla aslında 100’e ulaşmış oluyor. Bu konuya aşağıda daha detaylı değineceğiz.

Öte yandan, sokak kedileri ise ne yazık ki evde beslenen diğer akrabaları kadar şanslı değil. Veteriner hekimlere göre sokak kedilerinin yaşam süresi maksimum 7 yıl. Araba çarpması gibi trafik kazaları, bulaşıcı hastalıklar ve diğer yırtıcıların saldırıları gibi nedenler sokak kedilerinin yaşam sürelerini oldukça kısaltıyor.

Dünyanın En Uzun Yaşayan Kedisi

Bir ev kedisi için ortalama yaşam süresi 10 ila 15 yıl arasında değişmesine rağmen nadiren de olsa bazıları 20’li yaşlarda bile kendini genç hissedebiliyor. 3 Ağustos 1967 tarihinde Austin, Texas, ABD’de doğan ve 6 Ağustos 2005’e kadar yaşayan Creme Puff (Kremalı puf) isimli kedi tamı tamına 38 yıl 3 gün yaşayarak dünyanın en uzun yaşayan kedisi unvanını aldı. Guinness rekorlar kitabına adını yazdırarak tarihe geçti.

Kedilerin Uzun Yaşaması İçin Ne Yapmalı?
Creme Puff elbette bu nadir görülen bir örnek ve kedilerin bu kadar uzun yaşamasını umut etmek beyhude bir bekleyişten fazlası değil. Ancak yine de kedinizin ortalamayı aşması için yapabileceğiniz şeyler var. İşte, tüylü dostunuzun ömrünü uzatabilecek birkaç bakım tavsiyesi…

Rutin tıbbi bakımını ihmal etmemek

Malumunuz, kediler kendilerini iyi hissetmediklerinde şikayet edemiyorlar. Bu nedenle, etkili tedavi için çok geç olabilecek noktaya gelene kadar evcil hayvanınızda herhangi bir sorun olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Rutin bakım bu yüzden çok önemlidir. Veteriner hekim, aşılara ve diğer önleyici tedbirlere ek olarak, kedinizin herhangi bir tıbbi durumla uğraşmadığından emin olmak için yıllık testler de yapabilir. Çoğu durumda, erken yakalandığında hastalıklar başarıyla tedavi edilebilir.

Kaliteli beslemek

İnsanlar gibi hayvanların da kaliteli ve dengeli beslenmeye ihtiyacı var. Kedi mamaları onlar için güzel bir ziyafet ancak yüzlerce farklı alternatif arasından en uygun olanını seçmek kafa karıştırıcı olabiliyor. Yapılacak en iyi şey bu konuda veterinerin tavsiyelerine uymaktır. Uygun bir beslenme planı kedinizin daha uzun yaşamasını sağlar.

Tembellikten kurtulmasını sağlamak

Hareketsiz yaşamın insan ömrünü kısalttığını duymuş olmalısınız. Aynı şey kediler için de geçerlidir. Sedanter yaşam süren tembel bir kediniz varsa onunla etkileşim kurmanız iyi bir seçenektir. Çoğu kedi pille çalışan lazer ışıklarına karşı kayıtsız kalamaz. Her gün kedinizin kırmızı noktayı kovalaması için biraz zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca, pille çalışan hareketli oyuncaklar, kedi tekerleği ve hatta koşu bandı kedinizi hantallıktan uzak tutabilir.

Can sıkıntısını önlemek

Kedinizi herhangi bir şeyle meşgul olmasını sağlamanız ömrünün uzamasına yardımcı olabilir. Yeni oyuncakların tanıtılması, kedi kuleleri veya duvara monte seçenekler gibi tırmanma fırsatları sağlanması dahil olmak üzere birçok şey kedinizin can sıkıntısını giderebilir. Tüylü dostunuz uğraşacak eğlenceli bir etkinlik bulduğunda daha keyifli ve sağlıklı olacaktır.

Kedi Yaşının İnsan Yaşına Göre Hesaplanması

Kediler doğumlarından ölümlerine kadar olan sürede farklı yetişkinlik evrelerinden geçerler. Ancak bu tam olarak insanlarda olduğu gibi değildir. Örneğin, 6 yaşındaki bir kedi, 6 yaşında küçük bir çocuk gibi düşünülmemelidir. Zira, kedi 6 yaşında olsa bile aslında insan yaşıyla düşünüldüğünde 30’lu yaşların sonunda bir yetişkindir. Kafanız mı karıştı? Daha iyi anlamak için okumaya devam edin…

kedi-yasi-hesaplama.jpg

Yavru kediler (0 ila 6 ay)

Bu dönem kedilerin en hızlı büyüdüğü ve çevrelerinde neyin güvenli veya güvensiz olduğunu en çok öğrendiği zamandır. Altı aylık bir kedi yavrusunu insanlarla kıyaslayacak olursak 10 yaşında bir çocuk gibi düşünülebilir.

Genç kediler (6 ay ila 2 yaş)

Kediler bu dönemde tam boylarına ulaşırlar. Cinsellik ve avcılık gibi önemli becerileri kazanırlar. 2 yaşında bir kedi, insan yılında 24 yaşında genç bir delikanlıdır.

Orta yaştaki kediler (3 ila 6 yaş)

Bu dönemdeki kediler tecrübe sahibi yetişkinlerdir. Hayatlarının baharında ve genellikle fiziksel uygunluklarının zirvesinde oldukları zamandır. İnsanlarla kıyaslandığında 24 ila 40 yaşlarını kapsar.

Olgun kediler (7 ila 10 yaş)

Kediler bu aşamaya geldiklerinde yaşlı olarak görülmeye başlanırlar. Aktiflikleri eskiye nazaran azalabilir ve kilo alabilirler. Bu dönem yaklaşık olarak 45 ila 55 yaş arasındaki olgun bir insana denk gelir.

Yaşlı kediler (11 ila 14 yaş)

İnanması güç olsa da 14 yaşındaki bir kedi, insan yaşına göre 70 yaşındadır. Doğal olarak eskisi kadar çevik olamazlar ve sağlık durumlarının yakından kontrol edilmesi gerekir.

Çok yaşlı kediler (15 yaş ve üstü)

15 yaşına gelen kedilerin hayatlarının son dönemlerini yaşadığını söylemek yanlış olmaz. Nitekim, 15 yaşındaki bir kedi insan yaşıyla karşılaştırıldığında 76 yaşındadır. Bu yaşlardaki kediler temposu düşük rahat bir yaşamı tercih ederler ve kolay hastalanabilirler.

Kediniz sizin kadar uzun yaşayamayabilir ancak kısa süreli hayatlarını güzel geçirmelerinin size bağlı olduğunu unutmayın. Tüylü dostunuzda herhangi bir sıra dışı durum gözlemliyorsanız veterinere götürmeyi ihmal etmeyin ve verdiği tavsiyelere bağlı kalın.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Biz kediciyiz ya ne hayvan alırsak alalım kediciyiz abi hatun'da bende... kediler başka bir yaratık canlı... köpekleri'de çok severim ama kedi bi başka çok temiz hayvanlar...
Ah evdeki kablolarımı koparmasalar' çekyat kolduğunun anasını ağlatmasalar iyidi' onlarda oynamak istiyorlar napsınlar..

Onların o oynamaları yokmu çok sevimliler ya .. çocukken vardı kedimiz şimdi yok ama

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, Sana kedi alacam :D şu sipariş zamanı geldiğinde çaydır pidedir yemektir sözün var... Allah büyük olmayacak birşey değil bir bakarsın bir yerde yollar kesişir'ki ben buna inanırım' sana zorla kedi verecem ahahaha senin kediyi sevdiğini ama neden evde bakamadığının sebeblerini biliyorum az çok' tanıdım yani seni.. dur bakalım ölmezsek takma dişli zamanlara kadar uzamazsa bu iş yapcam bişiler :haha:

Bi bakıyoz ilkiz nine neslihan nine fatih dede olmuşuz hala yerimizde sayıyoz :haha: güzel dostluk valla

Seviyorum evet kedileri bir yere gidince problem olmaz mı gideceğin yer kabul etmez ne biliyim eskisi gibi evde kimsede yok artık...yoksa sevilmez mi kediler ne kadar masum hayvanlar onlar bir o kadarda sevimli...

Arkadaşımın ondokuz yaşındaki kızı var nasıl desem ki hastalığına şizofren değilde ona başka bişey diyorlar herşeyden hemen gönlü geçiyor sıkılıyor...nedenleri var tabi annesi babasından sorunlu ayrılmış çocuk hep kavga arasında kalmış sonradan olmuş... o kadar tatlı bir kız ki ismi Sıla diyorum annesine devamlı gelsin sıla burada neşelenir öğleleri onu gezdiririz seviyor gezmeyi... benide çok sevmiş annesi öyle diyor... oda kedileri seviyor kedide kedi tutturmuştu kışın sokaktan baktım kedi eniği kucakladım getirdim götür sılaya dedim... iki ay baktı gönlü geçti işte şimdi yine kedi diye söyleniyor...

Diyeceğim o ki kediyi küçüklerde büyüklerde çok seviyor eziyet edenleri duymak bile istemiyorum içim sızlıyor.

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Seviyorum evet kedileri bir yere gidince problem olmaz mı gideceğin yer kabul etmez ne biliyim eskisi gibi evde kimsede yok artık...yoksa sevilmez mi kediler ne kadar masum hayvanlar onlar bir o kadarda sevimli...

Arkadaşımın ondokuz yaşındaki kızı var nasıl desem ki hastalığına şizofren değilde ona başka bişey diyorlar herşeyden hemen gönlü geçiyor sıkılıyor...nedenleri var tabi annesi babasından sorunlu ayrılmış çocuk hep kavga arasında kalmış sonradan olmuş... o kadar tatlı bir kız ki ismi Sıla diyorum annesine devamlı gelsin sıla burada neşelenir öğleleri onu gezdiririz seviyor gezmeyi... benide çok sevmiş annesi öyle diyor... oda kedileri seviyor kedide kedi tutturmuştu kışın sokaktan baktım kedi eniği kucakladım getirdim götür sılaya dedim... iki ay baktı gönlü geçti işte şimdi yine kedi diye söyleniyor...

Diyeceğim o ki kediyi küçüklerde büyüklerde çok seviyor eziyet edenleri duymak bile istemiyorum içim sızlıyor.
Biz yaşadık onu kedimiz varken bir yere gidemedik mesela ' o sıkıntı oluyor' ona çözüm olarak biz diyoruz'ki bizi çağıran kediyi'de istesin çünkü ev halkı gibi oluyor' Bir kuşu bir balığı komşuna bıraka bilirsin ama kediyi bırakamazsın işte.. Bi o sıkıntısı var ' Onun haricinde kediler evde bakıla bilecek en temiz hayvanlar.. Balık bile bazen insanı yoruyor verdiğin sevginin karşılığını alamadığın'dan ama kediler öyle değil çok duygusal varlıklar :D Köpekler gibi değil tabi ama onlarda sana alışıyor ...

Kedi'den insanların gönlü geçse bile bir kere temas eden bakan' sonradan yine istiyor öyle bir durum var bütün insanlarda' Şimdi bizim pek gel git yapacağımız birileri yok' misal ben gitmezsem bir yere eşim gider o gitmezse ben gitmem'de giderim diyim yani biz bağımsız insanlarız bizim için uygun bizim üstümüzde bizim sözümüzün üstüne söz söyleyecek öyle bir büyüklerimiz yok' kendi kararlarımızı kendimiz veririz o iş orda biter' ama dediğin gibi şu taşıma getirme götürme işi' akraba varsa git gel yaptığın kedi oralarda sıkıntı'

Ha ama komşun vardır dost'sundur belki bırakırsın o ayrı bişey' ama inan kediler ev halkından birisi oluyor' yokluğunu falan arıyorsun yani.. çocuğun gibi bişi oluyor..

O bi gelip kucağına sırnaşması yok'mu işten yorgun geliyosun' abi sarıl çok değişik bi duygu herşeyi unutuyorsun...

Kedilerin tüy problemi var dönemsel olarak ama bu özel bir temizlik gerektirmiyor' alerjin yoksa evde nasıl bir rutin temizliğin varsa o şekilde yapıyorsun' yani aman kedi şuraya tüy döktü şu oldu olayı değil bu' onu herkes abartıyor' kediler devamlı tüy dökmez onların mevsimsel bir olayı var...

İllaki tüy olur tek tük ama öyle gözlerde büyütüldüğü gibi değil...

Kedinin kumunu banyoya koy bitti tertemiz hayvan..

Bırakmak en büyük sorun kimse kabul etmez işte...Şimdilik hayvan yok evde sorunumuz da yok ...

• Beğen
Geri
Üst Alt