Karıncaların gözlerden uzakta yaşamı

Katılım
3 yıl 8 ay 7 gün
Mesajlar
279
Tepkime puanı
192
Konum
Bilinmez
Cinsiyet
bPg20e
Dünya üzerinde yaşayan en kalabalık nüfusa sahip ve en çalışkan böceklerden karıncalar, Van’da gün batımı saatlerinde oluşan kızıllıkla çiçekli bitkilerin üzerinde güzel görüntüler oluşturdu.
2/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-2.jpgKarıncaların boyları genellikle 2 - 7 mm arası değişir. Ancak marangoz karıncalar olarak bilinen türün boyu 4-5 cm'e kadar varabilir.
3/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-3.jpgHer karınca kolonisinde en az bir tane kraliçe bulunmaktadır.
4/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-4.jpgKarıncalarda iki adet mide bulunur. Bir tanesinde yiyeceği kendi için saklar, ötekinde ise diğer karıncalarla paylaşacağı yiyecekleri depolar.
5/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-5.jpgBazı karıncalar günde 7 saate kadar uyuyabilir.
6/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-6.jpgKarıncalar yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı, mavi ve hatta morun tonlarında olabilirler.
7/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-7.jpgBir karınca kendi ağırlığının 20 katını kaldırabilir.
8/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-8.jpgYetişkin bir karınca katı yiyecekleri yutamaz; yiyeceklerin suyunu emerek beslenir.
9/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-9.jpgKarıncalar sadece dokunmak değil, koku almak için de antenlerini kullanırlar.
10/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-10.jpgKarıncalar hem etçil, hem otçul canlılardır.
11/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-11.jpgYaprakların eve taşınmasından, mantar bahçelerinin ekilip yiyecek elde edilmesine kadar geçen süreçte içeride ve dışarıda pek çok işçi karınca çalışır. Kolonilerde iş bölümü vardır.
12/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-12.jpgİşçi karınca dışarıda bir yiyecek kaynağı bulduğunda, kolonideki diğer karıncaları buraya çekmek için özel bir koku bırakır.
13/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-13.jpgKarıncalar genel olarak sıcak iklimlerde yaşarlar. Yeryüzünden bilinen 10 bin karınca türü yaşamaktadır.
14/14

KarYncalarYn-gozlerden-uzakta-yaYamY-14.jpg
 
  • Beğen
Tepkiler: LsR
  Benzer konular Forum Tarih
Hayvanlar Alemi 0 226

Benzer konular

Geri
Üst Alt