Kahve Çekirdeği Kurabiyesi Tarifi

Ekli dosyayı görüntüle 7805
Kahve çekirdeği kurabiyesi isminden de anlaşılacağı gibi içerisinde hem Türk kahvesi hemde paket nescafe var içerisinde. Bazı tarifler de sadece nescafe tozu eritilerek yapılmış fakat ben Türk kahvesinin de olmasını istedim bir kahve sever olarak. Şunu da belirtmek istiyorum ben vita yağı kullandım ama normal margarin de kullanabilirsiniz tabi ki. Kurabiyeler büyüklüğü tamamen size kalmış ister lokmalık küçük küçük yaparsınız ister büyük yaparsınız ben orta büyüklükte yaptım çok iyi oldu. Şeklini verirken ince çubuk kullanırsanız çok daha iyi olur. Zaten pişerken kabarıp genişleyeceği için şekli çok bozulmaz. Ama kalın bir şiş çöple şekil verirseniz pişerken arası çok açılabilir ve şekli kaybolabilir ona dikkat edelim. Kurabiyeleri özellikle kahve sunumlarının yanında servis edebilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun.

Malzemeler
1 su bardağı vita yağı veya 1 paket margarin
1 tane yumurta
1 su bardağı pudra şekeri
yarım su bardağı nişasta
2 tatlı kaşığı türk kahvesi
1 paket nescafe (2si bir arada)
2 yemek kaşığı kakao
3 su bardağı un

Yapılışı:
Hamurumuzu hazırlamak için geniş bir cam kaseye 1 su bardağı yağımızı ekleyelim.
Üzerine pudra şekerini, nişastayı, türk kahvesini, nescafeyi ve 2 yemek kaşığı kakaoyu ekleyelim.
Hepsini ilave ettikten sonra karıştıralım.
Ardından 3 su bardak unumuzu kontrollü bir şekilde ekleyerek yoğuralım.
Hamurumuz kıvama geldikten sonra küçük ceviz büyüklüğünde bezeler alarak kahve çekirdeğinin şeklini verelim elimizle.
Kurabiyeleri fırın tepsisine dizdikten sonra kürdan ile üzerine bastırarak şeklimizi verelim.
Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına sürelim.
Kurabiyelerimiz piştikten sonra kahve yanında sunum yapabiliriz.
Afiyet olsun.

Geri
Üst Alt