İzmir mantısı nasıl yapılır? İzmir mantısı tarifi nedir?

Ekli dosyayı görüntüle 9547

İZMİR MANTISI MALZEMELERİ

3 su bardağı un
3 adet yumurta
1 kahve fincanı tuz
Alabildiğince su
Üzeri için:
500 gram yoğurt
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
3 yemek kaşığı tereyağı
Kızartmak için:
1 su bardağı zeytinyağı

İZMİR MANTISI NASIL YAPILIR?

Derin bir karıştırma kabının içinde un, yumurta ve tuz ile suyu da azar azar ilave ederek bir hamur yapın. Üzerine bir bez örtüp, yarım saat dinlendirin.

Ayrı bir kaba kıyma, haşlanmış pirinç, maydanoz, tuz ve karabiberi koyup, iki kaşık su ile karıştırarak yumuşatın. Dinlenmiş hamuru yumurta büyüklüğünde parçalara bölün. Temiz bir tezgah üzerinde her bir parçayı bıçak sırtı kalınlığında yufkalar şeklinde açın.

Açılmış hamurları 5x5 santimetrelik kareler halinde kesin. Kare hamurların ortalarına 1 çay kaşığı kadar harçtan ilave edin. Köşelerini kaldırıp, harcın üzerine birleştirip, hafifçe sıkın. Hazırladığınız mantıları bir tepsiye dizin. Bir tavada kızdırılmış zeytinyağında bu mantıları pembeleşinceye kadar kızartın.

Kızaran mantıların yağını bir el kevgiriyle süzdürerek servis tabağına alın. Üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirin. Onun da üstüne kızdırılmış kırmızı biberli tereyağı gezdirin.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
İzmir manitası nasıl yapılır diye okudum :haha: İzmire burdan selamlar mantınızı bekleriz.. sadfasf

Ben bunu hiç yemedim ama kolaymış yapılır yani...

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Mantının çeşiti olmaz bence.. İçi kıyma dolu hamur parçacığı.. Salça sosunda eklemeler eksiltmeler olur o kadar.. Bazende biber yakarlar.. Biber yakınca toz biber daha iyi oluyor... Salçayada hafif karabiber kekik nane atıp yakarsanız oda ayrı bir tat oluyor..
Ama genel olarak mantının mantığı aynıdır.. Kıymalı hamur ve sarımsaklı yoğurt bitti bu..

Ha birde mantıyı fırınlarsanız uzun süre durur'ki fırınlanmışını yemekte ayrı bir lezzetli..

Olur mu bunun içi farklı okumadın herhalde pirinç,maydanoz,tuz, karabiberden oluşan harç var farklı tabiki bu...

• Haha

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, Valla ben içine kuşbaşı et koyulmuş mantı'da yedim... Gelen tat yine hamur değişen fazla birşey olmuyor .. :sneaky: En iyisi yalancı mantı.. kurdele makarnadan yapılan çok severim onuda.. sarımsaklı makarna derim hep :P

En kolayı o zaten kurdela makarna ve benimde ençok yaptığım nelerde biliyorsun öyle helal..valla;)

• Haha

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal