İran, İsrail ve ABD'yi 'Orta Doğu'da durum kontrolden çıkabilir' diyerek uyardı, Netanyahu 'Hamas'la savaş ölüm kalım meselesi' dedi

Meslek
Öğrenci

İsrail ordusu, bir tankının yanlışlıkla Mısır'ın bir nöbet noktasını vurduğunu açıkladı​

İsrail ordusu,bir tankının yanlışlıkla Kerem Şalom sınır kapısı yakınında bulunan bir Mısır nöbetyerini vurduğunu açıkladı.
AFP haberajansının haberine göre İsrail ordusu yaşanan bu olaydan ötürü “üzüntü”duyduğunu ve olayın araştırıldığını belirtti.
Mısırordusu patlamadan ötürü küçük yaralanmaların yaşandığını aktardı ancak detay vermedi.
Olay, Gazze’yegeçiş yapmak üzere sevk edilen insani yardım konvoyunun ikinci kısmının Refah sınırkapısından geçiş yapmasının ardından yaşandı.
Reuters, birgörgü tanığına ve tıbbi yardım ekibi görevlisine dayandırdığı haberinde yedikişinin yaralandığını belirtti.

İran, İsrail’in “insanlığa karşı suç işlemeye devam etmesi halinde bölgede işlerin kontrolden çıkabileceğini” söyledi​

İranDışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’in askeri faaliyetlerinindevam etmesi halinde bölgede “işlerin çığrından çıkabileceğini” söyledi.
Abdullahiyan,“ABD ve vekilini (İsrail) uyarıyorum, insanlığa karşı işledikleri suçlara ve Gazze’dekisoykırıma son vermezlerse her şey mümkün, bölgede işler kontrolden çıkabilir”dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir AbdullahiyanImage caption: İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan

İsrail’in eski başbakanı Naftali Bennett: “Gazze’ye yapılan yardımlar bizi ilgilendirmiyor”​

İsrail’ineski başbakanı Naftali Bennett, Gazze’deki insani krizin “kendileriniilgilendirmediğini” söyledi.
BBC televizyonunakonuşan Bennett, gazeteci Victoria Derbyshire’ın İsrail’in insani yardımın Gazze’yegeçişine izin verip vermeyeceği sorusuna, “Dünya buraya gelip Gazze’ye yardımedebilir, bu bizi ilgilendirmiyor” dedi.
İsrail’inGazze’nin sınırlarını kontrol ettiğinin hatırlatılması üzerine İsraillisiyasetçi, Gazzelilere güneye doğru hareket etmeleri çağrısında bulunulmasınınyeterli derece insancıl olduğunu söyledi.

İnsani yardım tırlarının ikinci kısmı, Gazze’ye ulaşmak üzere Mısır’ın Refah sınır kapısından giriş yaptı​

Reuters ve AFP haber ajanslarına göre yardım konvoylarının ikinci bölümüRefah sınır kapısının Mısır tarafından giriş yaptı.
İnsani yardım tırlarının Gazze’ye giriş yapmadan önce teftiş edildiğiaktarıldı.
Bölgedeki kaynaklara göre toplamda 17 tırın bugün Gazze’ye girmesi bekleniyor.
İnsani yardım tırlarının ilk bölümü Gazze’ye dün gelmişti.
Dün Gazze’ye 20 tır giriş yapmıştı.
Birleşmiş Milletler’e göre Gazze’nin bütün ihtiyacının karşılanması içingünde 100 tırın giriş yapması gerekiyor.

İsrail’in hava saldırıları yüzünden Gazze’de bir mahalle yok oldu​

İsrail’in hava saldırıları yüzünden Gazze’de bir mahalle yok oldu

Gazze’ye yönelik İsrail’in sürdürdüğü hava saldırılarında bir mahalle neredeyse tamamen yok oldu. Gazze’nin merkezinde yer alan El Zehra mahallesinde Cuma gecesi süren saldırılarda 20’den fazla bina dümdüz edildi.

Lübnan sınırına yakın yaşayan İsrailli topluluklar tahliye ediliyor​

İsrail ve Hamas arasında yaşanançatışmaların Lübnan’a da sıçraması üzerine İsrailli topluluklar Lübnan sınırınayakın yerlerden tahliye ediliyor.
Son günlerde Lübnan’dan fırlatılanfüzeler, İsrail’deki köylere isabet ederken İsrail ordusu, “çok tehlikeli bir oyunoynadığını söyleyerek” Hizbullah’ı uyardı.
İsrail tarafından yapılanaçıklamada Lübnan sınırına yakın yaşayan 14 İsrailli topluluğun tahliyeedildiğini aktarıldı.
Geçen hafta da 28 topluluktahliye edilmişti.
Tahliye edilen kişiler, devletinmisafirhanelerinde konaklıyor.

Geri
Üst Alt