İmplant uygulamasında karşılaşılabilecek sorunlar

Katılım
3 yıl 8 ay 28 gün
Mesajlar
279
Tepkime puanı
192
Konum
Bilinmez
Cinsiyet
bPg20e
İmplantın yerleştirilmesi cerrahi bir işlemdir. Hekimin deneyimi, aletleri ve malzemeleri problemlerle karşılaşılmasını önleyebilir

İmplant sistemlerinin diş hekimliğinde kullanılmasıyla beraber birkaç sene önce imkansız gibi görülen tedaviler mümkün oldu ve diş hekimliğinde bir sağlık devrimi yaşandı. Kaybedilen dişin yerine yenisini koymak için en başarılı yöntem olarak kabul edilen dental implantlar; sadece aktif hayatınızdan zevk almanızı sağlayacak güven ve psikolojiyi kazanmanızı sağlamaz, aynı zamanda gülüşünüzü güzelleştirir, istediğiniz yemeği yiyebilmenizi sağlar. Ayrıca yüz yapınızı yeniden oluşturur ve daha genç bir görünüm sahibi olmanızı sağlar. Dental implant ve kemik oluşturma işlemi modern tıbbın mücizesidir. Uygun zaman ve planlamayla muhteşem şeyler başarılabilir. Dental implantlar, kemikle kaynaştıktan sonra yapay diş gibi kullanılabilen ameliyatla diş etinizin içine yerleştirilen metal çivilerdir. Bu implantlar tek kaplama, köprü ya da hareketli protezin altında yapay dişi destekler. Geleneksel köprüler hâlâ çok iyi bir tedavi seçeneğidir. Fakat birçok kişi köprü yapılırken dişsiz alana komşu dişlerini kestirmek zorunda kalmakta ve zamanla bu dişler de kaybedilmektedir. Böyle durumlarda tek dişin eksikliğini gidermek için yaptırılan tek diş implant, ideal bir seçenek olacaktır.

SİGARA İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİR
Birçok sağlık işleminde olduğu gibi implant yerleştirme işleminde de başarı oranı kişiden kişiye değişir. Tedavi seçeneği olarak kullanılan implantların başarısızlık nedenleri arasında kötü kemik kalitesi, yetersiz kemik seviyesi, alt ve üst çeneler arasında yetersiz dikey mesafe, implant yapılacak alana komşu bölgelerdeki canlı anatomik yapılar ya da hâlâ gelişimi devam eden çene ve yüz yapıları sayılabilir. Şeker, osteoporoz ve sinüs problemi gibi belli kronik hastalıklar da implantın kemikle kaynaşmasını etkileyebilir. Sigara içen kişilere yapılan implantların da iyileşme süreci çok parlak değildir. Ancak uygun planlama, yerleştirme seçimi ve uygun şekilde implant uygulanması, başarı seviyesinin yüksek olmasını sağlayacaktır. İmplantın sizin için doğru seçim olup olmadığını öğrenmek için diş hekiminiz sizin sağlık geçmişinizi değerlendirerek, ağzınızdan ölçü alarak planlama modelleri oluşturacak ve gerekirse panoramik röntgen alacaktır. Diş hekiminiz; implantın uzun dönem başarısı için en iyi bölgeyi, kemiğinizin kalitesini ve seviyesini tespit etmek için 3 boyutlu görüntüleme alınmasını önerebilir. Diş yerine konulan implantlarda tartışılması gereken bir diğer konu, dişin çekiminden hemen sonra çekim boşluğuna implant yerleştirilmesi konusudur. Diş hekimleri genellikle diş çekimi sonrası implantı yerleştirmek için altı ay beklerler. Ancak bu tedaviyi ertelemek ve kalan kemiğin o zamana kadar incelmesine yol açmak anlamına gelebilir. İnce ve erimiş bir kemik birinin gülüş estetiğinin oluşturulması önemli bir risk oluşturmaktadır. Bu tarz tehlikeli kemik kalitesi diş eti dokusu etrafında kayıplara yol açarak estetik sorunlara neden olabilir. Diş çekimi sonrası kemik gelişiminin en çok olduğuna inanılır.

İMPLANTIN KAYNAMASI BEKLENMELİ
Tek dişin çekimi sonrası hemen implant yüklenmesi şu durumlarda önerilmektedir:
Diş travmayla kaybedildiğinde
Dişler kırığa bağlı çekilmek zorunda kaldığında
Arkasından daimi diş gelmemiş, kökü erimiş kalan süt dişlerinin çekiminden sonra
Kanal tedavisi başarısız olmuş dişlerin yerine
Diş çekimi sonrası implantın hemen yerleştirilmesinin dezavantajı çekim sonrası oluşan boşluğun kemikle birebir uyumlu bir kemik ilişkisi bulundurmamasıdır. Sonuçta implantın kemikle kaynaşabilmesi için yaklaşık iki ay beklenmektedir. Hangi sistemin kullanıldığına bağlı olarak implantın üzerine kaplama yapılması iki ila altı ay arasında değişmektedir. İmplantın çekim sonrası hemen yerleştirilmesinin, 10 yıllık dikkatli bir klinik inceleme sonrasında, başarı şansının dişsiz alana yerleştirilen implanta yakın olduğu kanıtlanmıştır. Unutmayın ki, bu işlem genellenemez, kişiye özgüdür ve anlattığımız kriterlere uyan kişilere yapılabilir.

MİLİMETRİK KAYMALAR SONUCU ETKİLEYEBİLİR
Deneyimsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen cerrahi girişimler; küçük olsun, büyük olsun çok vahim sonuçlar doğurabilir. İmplant yerleştirilen alandaki kemiğin ve komşu anatomik oluşumların çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Milimetrik kaymalar bile sonucun başarısız olması için yeterli nedeni sağlar. Özellikle üst çenede arka dişlerde yapılan implant uygulamalarında en büyük risk, burun tabanı ve üst çeneyle komşu olan sinüs boşluğunda oluşabilecek problemlerdir. Eğer bu bölgede implant yerleştirmesine uygun kalınlıkta ve kalitede kemik yoksa, implant yerleştirme esnasında implant kemiğe tutunamaz ve ilk aşamada uygun tutunma gerçekleştiremeyen implant, bir an kayıp sinüs yani üst çene boşluğunun içerisine kaçabilir. Bilinçli yer seçimi yapılmayan implantlarda bu durum sıklıkla görülebilir.

SİNÜZİT VARSA ENFEKSİYON OLUŞABİLİR
implant, üst çenede sinüse komşu alanlarda kemiğe uygun şekilde yerleştirilse dahi sinüs yumuşak doku duvarı yırtılabilir. İmplant kemiğe tutunsa bile yumuşak mukoza delindiği için sıkıntı yaşanabilir. Bir de hastada sinüzit varsa, implant ve çevresinde enfeksiyon oluşumu ve kemik kaybı kaçınılmaz olacaktır. Hekimin el becerisi ile ilgili komplikasyonlar da çok önemlidir. Yanlış alet kullanımı, sterilizasyon kurallarına aykırı işlem yapılması, kalitesiz malzeme kullanımı; çok büyük problemlere neden olabilir. Özellikle alt çenede geçen büyük damarlar yanlışlıkla zarar görebilir ve sızıntı şeklinde oluşan kanama, dikiş sonrasında devam edip hemoraji adı verilen büyük morluklara neden olur. İçi kanla dolu bu keseler zor iyileşir, hatta implantın kaynaşmasını engeller.
 
Geri
Üst Alt