Her çift, birbirinden farklı özelliklere sahip.

Katılım
3 yıl 8 ay 28 gün
Mesajlar
279
Tepkime puanı
192
Konum
Bilinmez
Cinsiyet
bPg20e
Her çift, birbirinden farklı özelliklere sahip. Sorun yaşadığında bazıları tartışmayı seçerken bazılarıysa çözümü zamana yayma ihtiyacı duyuyor. Kendinizi doğru ifade etme ve sakinleşebilme öğrenilebilen bir durum. Bunun için Sevgiliyle Tartışma Yönetimi başlığı altında belirteceğimiz adımları dikkatle okumanızı öneririm.

Duygusal Değişiminizin Farkına Varın
Soğukkanlı kalabilmeyi öğrenebilmek için ilk adım, sizdeki ruh hali değişimini adlandırmak ve kabul etmektir. Kalp atışlarınızın hızlandığını, başınıza ağrı girdiğini ya da midenizin düğümlendiğini fark etmeniz, içinde bulunduğunuz ruh hali hakkında size ip ucu verebilir. Bir diğer deyişle duygusal değişimlerinizi fark etmek için bedeninizdeki değişimlerin farkına varmalısınız.

Tartışmaya Ara Verin
Bunalmaya başladığınız da sevgilinize bunu göstermeye çalışın. Ona bundan bahsederken olabildiğince dikkatli ve anlayışlı olmalısınız. Sevgiliniz onun ihtiyaçlarını es geçtiğinizi düşünürse tartışmayı bırakmak konusunda zorluk çekebilir ve bu durumda siz tartışma ortamından uzaklaşırken tartışma sevgilinizin peşinden koşma ile sonuçlanabilir. Bu sebeple tartışmayı sonuçlandırırken dikkatli ve açık olun. Unutmayın! Bir çok kişinin tartışmadaki amacı sesini duyurmak ve saygı görmeyi beklemektir.

İhtiyacınıza Birlikte Karar Verin
Tartışmaya ara vermeye ihtiyacınız olması durumunda ne yapmanız gerektiğine birlikte karar vermelisiniz. Bir mola vermeye ihtiyacınız olduğunu belirten belirli sözcükler kullanın. Örneğin; bu konuşma çok hararetli, biraz sakinleşelim, ya da ara vermeye ihtiyacım var, şeklindeki cümleler onu daha da yatıştıracaktır. Şuçlayıcı şekilde doğrudan “sen” diliyle kurulan cümleler kurmaktan kaçının. Örneğin; sen çok öfkelisin, bu şekilde seninle konuşamam, ya da şu davranışına bir bak, şeklinde yaklaşımlar tartışmayı daha da alevlendirir.

Dikkatinizi Başka Yöne Yöneltin
Anlaşmazlık hakkında düşünmeden önce sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın ve başka bir şey ile kendinizi meşgul edin. Bu sayede beyniniz çözüm yollarını bulmaya başlayacak. Örneğin; yürüyüş yapın, video izleyin, çocuğunuz ile vakit geçirin. Zihninizi tartışmadan uzaklaştıracak ve kalp atışlarınızı yatıştıracak herhangi bir şey ile meşgul olabilirsiniz. Aradan kısa bir süre geçse de olaya bakışınızın farklılaştığını göreceksiniz.

Sessiz Kalmak Yerine Konuşun
Tartışmada farklı durumlarla da karşılaşılabilir. Sessiz kalmak yerine konuşun. Sustuklarınız her zaman içinizde büyür. Kafanızda küçük olayları büyütmek yerine karşı tarafa sorun. Bu sayede iletişim kurarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Kaçmak Yerine Sorunu Çöz
Kaçmak daha çok her şeyin yarım kalmasına neden olur. İçine attıkların ve söylemediklerin bir sonraki tartışmada tekrardan önüne çıkacak ve bu yüzden geçmişi daima bilinçaltında tutacaksın.

Suçlamak Yerine Hissettiklerinizi Söyleyin
Karşınızdakini suçlamaktan vazgeçin. Hislerinizi ve duygularınızı anlatın ve bu şekilde çözüme doğru ilerleyin. Ona çok bencilce davranışların var demek yerine, şurada şunu yapman beni çok üzdü, diyebilirsiniz.

Haklı Haksız Aramaktan Vazgeçin
İlişkide her zaman ben haklıyım düşüncesinden kurtulun. Tartışmadan haklı çıkmak asla önemli değildir. Önemli olan her tartışmadan sonra ilişkinin güçlü çıkmasıdır.
 
Geri
Üst Alt