Hatay Samandağı Vakıflı Köyü Ve Musa Ağacı

Ekli dosyayı görüntüle 9144
Ekli dosyayı görüntüle 9145
Ekli dosyayı görüntüle 9147

Ekli dosyayı görüntüle 9148
Ekli dosyayı görüntüle 9149

Efsaneye göre: hz. hızır ile hz. musa ’nın Hatay Samandağ’daki buluşmasından sonra, birlikte Hıdırbey Köyü’nün yanındaki Musa dağı’na çıkmak üzere yola çıkarlar. Hıdırbey köyü’ndeki Musa ağacının bulunduğu yere geldiğinde çok susar. bastonunu bu ağacın bulunduğu yere bıraktıktan sonra, hemen yanındaki dereye su içmeye gider. su içtikten sonra yollarına devam ederler.

Asasını suyun kenarında unuttuğunu anlayan hz. musa, döndüğünde ise asasının yeşerdiğini ve bir fidan haline geldiğini görür. o günden bugüne, o ağaç musa ağacı olarak bilinen ağacın gövde çapı 7.5 metre, dıştan çevresi yaklaşık 20 metre olan devasa bir çınar ağacıdır. halk arasında 2400 yaşında olarak bilinir. etrafını 13 kişi elele ancak sarabilmektedir.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Resimler hatay ama ben amasya havası aldım nedense..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bende amasya'yı biliyorum ama :c3: Aynı manzarayı hissettirdi bana..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Alında bende çok resim vardı askerlik öncesi ve sonrası olarak gittiğim gezdiğim yerlerin' bunları albüm olarak çıkartmıştım' paylaşırdım elim'de olsaydı.. Forum içinde güzel albüm olurdu... Anne baba evinde kaldı onlar' onlarda dağılınca geri dönülmez şekilde bir daha gelmemek üzere yok oldu.. Keşke yanımda taşısaymışım eşyalarımı..

Geri
Üst Alt