Günde 10 bin adım atamayanlara alternatifler!

MERDİVENLERİ KULLANMAK
Doktorlar, günde beş kat merdiven çıkmanın, günde 10.000 adım yürümeye benzer sağlık yararları sağlayabileceğini söylüyor.
japanesebusinessmani-09012024d58aefa1.jpg

Birleşik Krallık'ta 450.000 kişiyi 12 yıl boyunca izleyen bir çalışmada araştırmacılar, merdiven çıkmanın neredeyse yüzde 20 daha düşük kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olduğunu buldu.
YARIM SAATTEN AZ EGZERSİZ YAPMAK
Bilim insanları, her gün yarım saatten az bir süre bisiklete binmenin veya koşmanın, on bin adıma benzer sağlık yararları sağladığını söylüyor.
activefemaleweightli-0901202425df568d.jpg

2023'te yayınlanan 11.000 kişiyi kapsayan bir meta-analiz, günde sadece 22 dakika egzersiz yapanların, hiç egzersiz yapmayanlara kıyasla yüzde 40 daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu ortaya çıkardı.
GÜNDE 5 BİN İLA 7 BİN ADIM HIZLI YÜRÜMEK
Danimarka ve Avustralya'daki araştırmacıların 78.500 kişiyi kapsayan bir meta-analizine göre, bilim insanları, daha az adımla daha hızlı yürümenin aynı egzersiz faydalarını hemen sağlayabileceğini söylüyor.
fulllengthrearviewsh-09012024f15885df.jpg

AYAKTA ÇALIŞMAK
Kilo verme uzmanları, ayakta çalışma masası satın almanın adım sayınızı artırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.
Tennessee'deki Midsouth Bariatrics'teki doktorlar, "Ayakta bir masaya yatırım yapmak, üretkenliğinizi korurken attığınız adım sayısını artırmanın mükemmel bir yoludur."
"Yükseltilmiş konum daha doğal harekete izin veriyor ve bu da her gün kolayca birkaç yüz ekstra adıma eklenebiliyor." dedi.

Geri
Üst Alt