Gelin Çiçeğinin Eğlenceli Tarihi

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 10 ay 3 gün
Mesajlar
25,358
Tepkime puanı
8,762
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Düğünde “Şu adettendir, bu gelenektir.” denilen her şeyin aslında kendine özgü, eğlenceli ve hatta bir hayli de şaşırtıcı bir hikayesi oluyor. Kendi düğünüme hazırlanırken, şahsen bu hikayeleri okumaktan çok keyif alıyordum. Duvak takmak gibi hiç sorgulamadan tüm gelinlerin benimsediği bir adetten tutun da yeni yeni Türkiye topraklarına girmeye başlayan nedimelere kadar, bir geleneği herkes yapıyor diye değil de anlamını bilerek, sembolik de olsa yaşatarak yapmanın tadı bir başka oluyor. İşte bu yüzden, bugünkü yazımda çok sevilen bir başka düğün adeti olan gelin çiçeğini anlatmayı seçtim! Gelin buketi tarihçesi hakkında biraz bilgi edinince, pozitif çağrışımlarını sen de buketine yansıtacak, buketini daha özenle seçecek ve çok daha fazla seveceksin!

Baş Döndüren(!) Kokular
Gelin buketi ile ilgili en sık anlatılan hikayenin özü koku. Rivayete göre, 16. yüz yıl İngiltere’sinde insanlar senelik banyolarını Mayıs ayında yapıyorlarmış. Haziran’da da evleniyorlarmış. E haliyle, düğün gününde çok da temiz kokmaları mümkün olmuyormuş. Vücutlarından çıkan kokuyu bastırmak amacıyla gelinler ellerinde taze çiçek buketleri taşıyorlarmış. Yani, anlayacağın Fransa-parfüm hikayesinin bir başka versiyonu da İngiltere ve gelin buketi arasında yaşanmış. Senin düğününde mis gibi kokacağına dair en ufak şüphe yok içimde. Bu gelin buketi kokusundan bahsediyorken, bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim. Buketinde zambak ya da diğer adıyla lilyum çiçeği gibi, baskın kokulu çiçekler kullanman, kalabalık ve sıcakta seni bunaltabilir. Seçimini daha hafif kokulu çiçeklerden yapmanda fayda görüyorum.

buket1.md.jpg
Ah Şu Kötü Ruhlar
Sana bir sır vereceğim; düğünle ilgili birçok geleneğin arkasında aslında kötü ruhlar yatıyor. Örneğin nedimeler, kötü ruhlar gelinin kim olduğunu anlamasın diye var. Yine duvakla ilgili rivayetlerden bir tanesi de gelinin yüzünü kapatarak kötü ruhlardan korumayı işaret ediyor. Bu kötü ruhlar işi o dönemde çok ciddiye alınıyormuş ki, duvak ve nedimelerin yanı sıra gelin buketine de bir rol düşmüş. Keskin ot, baharatlar ve kötü ruh savar deyince ilk akla gelen sarımsak gibi bitkilerden gelin buketleri yapılırmış. Bu buketlerin kötü ruhları geline yaklaştırmadığı söyleniyor. Aynı mantıkla İsveç ve Danimarkalı gelinler, kıyafetlerinin içine sarımsak, Frenk soğanı ve biberiye gibi güçlü kokusu olan bitkilerden keseler dikip ve bunun iyi şans getireceğine inanırlarmış.


İster buketten bahsedelim ister kıyafetlerin içine konulan keselerden; günümüz gelinlerinden de iyi şans getireceği vaadine rağmen düğün boyunca sarımsak kokmalarını istemek haksızlık olur. Sakın :) Yine de düğün boyu hoş koku seni takip etsin istiyorsan lavanta gelin çiçekleri senin için harika bir tercih olacaktır.

Ne Varsa Gelin Buketinde Var
Gelelim, üçüncü hikayemize! Sıradaki rivayete göre gelin buketi afrodizyak etkisi olan bitkilerden yapılırmış. Düğünün ardından gelin dereotu ve gül suyuna batırılmış kadife çiçeği gibi bitkilerden oluşan gelin buketini yer, gerdek gecesine bu şekilde hazırlanırmış. Her ne kadar gelin buketleri 2017 modası, buketlerde meyvelerin, çiçekleri hoş görünümlü sebzelerin yer almasını desteklese de, düğün sonunda buketini yiyen bir gelinin hoş karşılanacağına emin değilim.

buket2.md.jpg
Bir Tutam Şans
Sen de gelin buketi yakalamak ne anlama gelir, nereden çıktı bu iş diyenlerdensen, bu hikaye senin için gelsin. Açıkçası hikayeler içerisinde en sevdiğim bu şans hikayesi. Bu hikayeye göre eski zamanlarda gelinlerin düğün gününde özellikle çok şanslı oldukları düşünülürmüş. Bundan dolayı gelinin yakınları, şans getirmesi için gelinin kıyafetinden parçaları koparır alırlarmış. Bu durumdan çok sıkılan gelinler çareyi gelin buketinde bulmuşlar. Düğünün sonunda şans getirsin diye kıyafetlerinden parçalar vermek yerine, buketten çiçekler dağıtmaya başlamışlar. Zaman ilerledikçe bu adet şekil değiştirerek de olsa varlığını sürdürmüş. Bugün ki inanca göre de rastgele havaya atılan buket, kapan bekar arkadaşa şans getirip evlenmesini sağlıyor. Eğer sen de buket atma töreni yapmayı planlıyorsan, en iyi düğün şarkıları listesindeki çiçek atma müziklerine mutlaka bakmalısın.

Çiçeklerin Dili
Çeşitli kaynaklara göre çiçeklerin dili ilk kez 17. yüzyılda İstanbul'da oluşturulmaya başlanmış. Taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa'ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmış. Tarihte boyunca bir çok çiçek taşıdığı anlam sebebiyle gelin buketi olarak kullanılmaya hak kazanmış.

  • Viktorya döneminde çiçeklerin anlamları ile büyülenen insanlar gerçek aşkı temsil eden gülleri gelin çiçeklerinin vazgeçilmezi haline getirmiş.
  • Eski Yunan gelinleri ise eşlerine olan sonsuz aşklarını sembolize etmesi için gelin çiçeği olarak genellikle sarmaşık taşırlarmış.
  • Yunan- Ortodoks düğünlerinde gelin ve damat için portakal çiçeklerinden geleneksel taçlar yapılırmış, çünkü bu çiçekler beyaz rengi ve narinliği ile saflığı ve temizliği sembolize eder ve hoş bir koku yayarlarmış.
  • Ayrıca Orta Doğu’da gelin buketine acı bir bitki olan tarhun katılır, evliliklerin tatlı zamanlar kadar acı olanlarda da sürmesi için bir etki yarattığı düşünülürmüş.
buket4.md.jpg

İnansan da inanmasan da riske atmaya gerek yok bence! Sen sen ol, umutsuz bir aşkı sembolize eden sarı lale gelin buketini ya da alınganlığı çağrıştıran mimozaları tercih etme.

Bağlılığı sembolize eden hanımeli ve mavi menekşeyi, eşine “seni seviyorum” demenin en doğal yolu ıhlamuru ve onu çok seksi bulduğunuzu anlatan yasemini de bir kenara not et!

Neredeyse hazırsın! Gelin çiçeği seçimi nasıl yapılır ve hangi mevsimde hangi düğün çiçeği yazılarına da göz attıktan sonra gelin buketleri hakkında bilgi konusunda hiç bir eksiğin kalmayacak! Sonra da şehrindeki çiçekçileri inceleyerek, sana en güzel gelin çiçeğini yapacak olanı kolayca bulabilirsin!

Eğer buketini bulduysan, yorum bırakarak, mutlaka benimle ve diğer gelinlerle paylaş olur mu?

Alıntı ^^
 
Son düzenleme:
Geri
Üst Alt