Gam Nedir?

Katılım
3 yıl 9 ay 29 gün
Mesajlar
5,536
Tepkime puanı
1,101
Yaş
27
Konum
İzmir/35
Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Belli bir kalıpta dizilen sıralı nota topluluğuna gam denir ve beste yapmak için gerekli olan en ehemmiyetli unsurdur. Gamın temeli birbirini takip eden yarım ve tam ses aralıklarıdır. En bilinen gam diyatonik gamdır (Doğal Gam). Diyatonik gam batı armonisinin majör ve minör gamın temelini oluşturmaktadır. Majör ve minör gam 7 notadan oluşur. Farkları ise ses aralıklarıdır. Örnek vermek gerekirse minör gamda bir tam--bir yarım--iki tam--bir yarım--iki tam ses dizesinden oluşur lakin majör gamda bu sıralama farklıdır. Bir müzisyen müzik bestelemek istediğinde hangi gamı kullanacağına iyi karar vermelidir. Bu safhada hangi tarzda müzik yapmak istediği önemlidir. Örnek vermek gerekirse bir blues müzisyeni müziğinde blues gamını mutlaka kullanmalıdır. Benzer zamanda müzisyenin kullanacağı gama çok güzel hakim olması gerekmektedir. Çünkü müzisyenin kullandığı gamdaki notaların yerlerini bütün klavyede iyi bilmesi yapılmış olan müziğin kalitesini arttırır.

Kürdi gam Türk toplum müziğinde ve Türküler’de kullanılmaktadır. Notalama sırası bir tam – bir yarım - bir yarım - bir yarım - bir tam - bir yarım - bir tam şeklindedir. Bu gama en iyi misal Harmandalı’nı verebiliriz.

Minör gamın notalama sırası yukarıda da belirttiğimiz gibi bir tam - bir yarım - iki tam - bir yarım - iki tam sesten oluşur. Minör gam ile duygusal, sert ve hakeretli müzikler yapılabilmektedir. Metallica’dan Nothing Else Matters minör gam kullanılarak yapılmış bir şarkıdır.


Blues gamın notalama sırası ise bir yarım -bir tam - iki yarım - bir yarım sesten oluşur. Bu gam adı üzerinde blues müzikte kullanılmaktadır. Sakin ve biraz duygusal bir havası vardır. Eric Clapton – Layla blues gamı ve blues müzik çeşidi için iyi bir örnektir.

Majör gamın notalama sırası iki tam - bir yarım - üç tam - bir yarım şeklindedir. Majör gam eğlenceli ve duygusal olmayan bir gamdır. Basitçe bir misal olarak “Bak Postacı Geliyor” şarkısı majör gam kullanılarak yapılmıştır.

Tüm bu gam dizeleri devamlı birbirini takip eder. Yani minör gamı misal verecek olursak bir tam - bir yarım - iki tam - bir yarım - iki tam bu dizeden sonra tekrar benzer dizeler gelir. Bu dizeleri tüm klavyeye yaymak ve bolca o gam üzerinde tüm klavyeyi gezerek parmak egzersizleri yapmak gerekir. Ama bu biçimde gama hakim oluruz. Tabi ki tüm gamlara hakim olmak çok zor olur o yüzden yapmak istediğimiz müzik çeşidine göre kullanacağımız gamlarda yoğunlaşmak en doğru olan yoldur.

Başlıca gamlar şunlardır
Minör gam,

Majör gam,

Pentatonik gam,

Kürdi gam.

Diyatonik gam,

Harmonik gam,

Melodik gam,

Blues gam,

Bunlardan sıklıkla kullanılanlarına değinecek olursak;
 
Geri
Üst Alt