Elviye-i Selase Nedir?

Elviye-i Selase Nedir?​

Elviye-i Selase; Üç sancak kelime manası taşıyan bu kelime Osmanlı Devleti zamanında 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başları arasında Kars, Ardahan ve Batum sancaklarına verilen addır.

Bu terim; özellikle 1878’den itibaren geçerlilik kazanmıştır. Bu üç şehir; 93 Harbi adı verilen 1877-1878 tarihleri arasında gerçekleşmiş Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra yapılan antlaşmayla Çarlık Rusyasının eline geçmiştir.

Kars, Ardahan ve Batum; 3 Mart 1918 tarihinde kaleme alınmış Brest-Litovsk Antlaşması’yla tekrar Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. Bununla birlikte 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi sayesinde Osmanlılar bu bölgeyi boşaltmak mecburiyetinde kalmışlardır.

Kısa bir müddet Kafkas Hükümeti hakimiyetinde olan Batum, Kars ve Ardahan, ardından Gürcüstan’ın ve Ermenistan’ın hakimiyetine girmiştir. Ardından 16 Mart 1921 tarihinde geçerli kılınmış Moskova Antlaşması ve 13 Ekim 1921 tarihinde kaleme alınmış Kars Antlaşması maddeleriyle birlikte Batum Gürcistan’ın, Kars ve Ardahan ise Türkiye’nin topraklarına katılmıştır.

Geri
Üst Alt