Ebeveyn ve Çocuk arasında iletişim kurmanın bazı yolları nelerdir

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 30 gün
Mesajlar
25,352
Tepkime puanı
8,754
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
*çocuğunuzun, onun gereksinimleri ile ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.

*çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde, televizyonu kapatabilir, gazeteyi kaldırabilir vs, onunla göz göze iletişim kurmaya itina gösterebilirsiniz.

*size önemli bir haber verdiğinde, içten, sıcak bir ifadeyle ve düşünerek (olumlu ve negatif etkileri) yanıt verin.

*size konuşmak istediği özel hususlar olduğunda, başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin (tabii onun için hayati –çok önemli- bir problem yaratmayacak bir bilgi ise).

*hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde ufak düşecek biçimde ifade etmemeye dikkat edin.

*onunla konuşurken tıpkı hizada olmaya itina gösterin, ona çok yukarıdan, ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.

*ona kızdığınızda, sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin, ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın. çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtemeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz.

*yorgun iseniz, onu etkin dinlemek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekebilir. kendi duygularınız ve güzel görünüzün de farkında olmaya çalışın.

*onu dinlerken olası olduğunca onu kesmemeye çalışın, sözlerini tamamlamaya çalışmayın.

*belirli bir durumu, olayı size anlatırken, olayın ana fikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. ör, başkalarının ona vurduğunu anlatırken, “neden sen o saatte dersini çalışmıyordun” gibi sözler onun olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duygular hissetmesine yol açabilir.

*“neden?” sorusu yerine daha çok “ne?” sorusunu (ör, ne oldu?, ne düşünüyorsun? vs) sormaya itina gösterin.

*eğer bir olayı-durumu öğrendiyseniz, ona olanları bildiğinizi söyleyin, bilmemezlikten gelerek, onun yalan söylemesine ve ilişkinizi zedelemesine yol açmamasına dikkat edin.

*onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin, onun ufak ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler, hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırır.

*hakaret içeren, ufak düşürücü kelimeleri kullanmamaya çalışın.

*zorlandığında, sıkıntı hissettiğinde problem çözme becerilerini geliştirebilmesi için, çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. onun yerine çözmemeye, ya da anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.

*ne yaparsa yapsın, onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilsin. istenmeyen davranışları için ideal eleştirileri ve lazım yaptırımları zaten yaparsınız.

*iletişim yollarını kullanmasını destekleyin. hem sizinle hem de başkaları ile olan ilişkilerinde özgürce ve ideal bir yöntemle düşüncelerini ifade etmesi konusunda yüreklendirin.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt