Dut Pekmezinin Vücuda Yararları Nelerdir? Dut Pekmezinin Faydaları ve Zararları

Dut Pekmezinin Vücuda Yararları Nelerdir? Dut Pekmezinin Faydaları ve Zararları

Dut pekmezinin insan sağlığına yararları oldukça fazladır. Özellikle kansızlık probleminin giderilmesinde etkilidir. Gastrit, ülser gibi birçok mide rahatsızlıklarını hafifletir. Astım ve bronşit sorunu yaşayanlara da dut pekmezi önerilir. Göğüs ağrılarını hafifletmekte de oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek kış mevsiminde hastalıklardan korunmayı sağlar. Antioksidan bakımından zengin bir besindir. Bu sayede ödem atmayı kolaylaştırır. Ağız içinde oluşan bakterilerin giderilmesini sağlar. Ayrıca diş sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Sindirim sistemini hızlandırarak, bağırsak düzgün çalışmasını da sağlar.

Anne sütünü arttırdığı için emziren annelerin sıklıkla tükettiği besinlerden biridir. Bebeklerin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi içinde oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarda görülen pamukçuk hastalığının oluşmasını engeller. Kronikleşmemiş öksürüklerin veya gıcıkların giderilmesinde etkili bir besindir. Şeker ve karbonhidrat bakımından zengin olduğu için kilo almak isteyenler rahatlıkla tüketebilir. Cilt hasarlarını giderir ve cildi sıkılaştırır.

Dut pekmezinin aşırı tüketilmesi oldukça zararlıdır. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını engeller. Fazla tüketildiğinde ishal, mide ağrıları, kusma yaşanabilir. Kronik hastalığı bulunan kişilerin doktor gözetiminde tüketmesi gerekir. Özellikle şeker hastası olan kişilere kesinlikle pekmez önerilmez.

Uhibbu

اُحِبُّ
Medeni Hal
Arada tüketmeli
Bizde hasta oldukça tüketilen bişey.

Evet bende tüketirim arada sevmesemde ...tatlı ile aram yok

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
sevmiyorum galiba artık kokusu bayıyor pekmezlerin tadıda öyle midemi bulandırıyor... babamız sağolsun küçükken zorla dayakla içirdiği için tiksiniyorum galiba

Geri
Üst Alt