Derin Kuyu Yer Altı Şehri

Uhibbu

اُحِبُّ
Katılım
3 yıl 7 ay 26 gün
Mesajlar
906
Tepkime puanı
801
Konum
istanbul
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
turkiye_nin_50_bin_kisilik_yeralti_sehri_nevsehir_de_h77590_a7228.jpg


0

Tarihi çok eski ama keşfi çok yeni olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Mısır Piramitleri gibi çözülememiş gizemlerle dolu. ‘Neredeyse yerin merkezine yakın’ dedirten derinliği, ‘sınırları acaba nerede bitiyor’ diye düşündüren büyüklüğü ve bir de ‘o zamanlarda bu şehri kuracak mimar, mühendis var mıydı’ merakı birleşince ortaya koca bir soru işareti çıkıyor.
images


En alt kata bile oksijen indiren havalandırma sisteminin nasıl yapıldığı, tünellerin birbiriyle nasıl bağlandığı, tüflü arazinin yumuşak olsa da makineler olmadan nasıl oyulduğu muamma olarak kalıyor. Yaklaşık 50 bin kişiyi barındırma kapasitesi olan bu yeraltı şehri, günümüz mühendislerince bile her detayı matematiksel planlanmış mükemmel bir yapı olarak gösteriliyor. Araştırmalar ilk Hristiyanların burada yaşadığını söylese de, inşasını onların yapıp yapmadığı hakkında ise net bir bilgi yok.

0

Yer altı şehrinin ziyarete açık alanlarında ahır, kiler, yemekhane, kilise, şırahane (şaraphane), misyonerler okulu, çalımsa odaları, uyuma ve dinlenme birimleri ve mezar odası bulunmaktadır

Misali resmi
Derinkuyu.jpg

*Nevşehir
 
  • Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 8 ay 3 gün
Mesajlar
25,264
Tepkime puanı
8,715
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Cin yuvaları evleri
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt