Çoban Dede Türbesi ve Parkı l Adana

Ekli dosyayı görüntüle 5574

Çoban Dede ile ilgili anlatılan rivayetlerden biri de; toprak temin etmek maksadıyla Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu noktaya iş makinaları gider. Tepeye vurulan kepçeler kırılıyor, makinalar bir türlü çalışmıyor. Belirli bir sür sonra mezar bulunur ve türbeye dönüştürülür.

Çukurova ilçesinde bulunan park, Seyhan Nehri’nin hemen kenarındaki yüksek tepede yer alan bu park, hem türbe ziyareti hem de bu güzel manzaranın tadını çıkartabileceğiniz bir yer. Özellikle şehir dışından gelen misafirler tarafından sıkla ziyaret edilen park, gece gündüz gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir.

• Beğen
Tepkiler: LsR
Türbede ne işiniz var?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
İnsan biraz aklını kullanmalı türbenin niye türbe olduğu yazarken neyse... Allah içinde yatanın ruhuna serinlik versin.. kimin ne olduğunu bilemeyiz.. Peygmberimiz uygun görmemiş kabirlere süslemeleri görselleştirmeleri.. ama yapılanlara al sana göbek ver bana bebek demedikten sonrada bir dua etmek... o kişiyi vesile kılıp allahtan birşey istemeninde bir mahsuru yok... bu biraz şeye benziyor ağzı dualı bir teyzemizin duası tutabilir bir dua isteyelim gibi birşey...

Şahsi görüşüm türbeleştirilmeye karşıyım ama dik başlı olmaz allah olmaz değilim... Peygamber efendimiz bir dirhem kuru toprakta yatarken meshepleştirilmiş bu görseller bana uygun gelmiyor... Gerçi meshepleşme olayıda aslen peygamberimizin ölümünden sonraki 150 yılda ortaya çıkıp bir resmiyet kazandı... aslında bunun üzerine sohbetler verilir kaynaklar sunulur ama.... insanlar mal olduktan sonra tuvalet terliğine sohbet versen o terlik bile beni yıka temizle diye dile gelebilir... neyse..

Bu arada 150 yıl sonra peygamber efendimizden sonra resmiyet kazanmış diyorum ama o yıldan bu yıla kadar allah dostlarımız olamadı'mı ? oldu ... peygamberin mertebesine ulaşılamaz ayarı denginde allah bazı kullarına kerametler verdi'mi verdi ? istese bu türbeler o zaatlar tarafından bertaraf edilemez'miydi ? edilirdi... demekki bunu bize imtihan olarak bıraktılar...

Üzüm

#Hayırlısıbegülüm#
Bir de burada var . Yolun tam ortasında , ve yoğun şekilde işlek bir yol. Rivayete göre onuda kaldiramamislar ,kepçe hep kırılmış. Kim bilir .

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bir de burada var . Yolun tam ortasında , ve yoğun şekilde işlek bir yol. Rivayete göre onuda kaldiramamislar ,kepçe hep kırılmış. Kim bilir .
o hangisi yolda olan ismini hatırlıyormusun..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Hee saman pazarında var öyle bir yer bilmiyorum kimin yattığını tamam hatırladım teşekkür..

onun hikayesi yanlış yalan anadoluda bütün yol ortasında kalanların hikayesi öyledir... kıyamayıp kaldırmıyorlar mezarları veyada zahmet kim uğraşcak tepki çekmeyelim diye... aynı hikayesi olan sancılı baba vardı aksarayda geçen bayram resmini çekmiştim..
forumlarda paylaşmıştım... hikayeler halk efsanesi ama gerçekten içinde yatan zaatlar değerli..