Bilge olmanın kaynağını sadece okumak sanmak

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bilgili insanlar her yerde kendilerini belli ederler... okumasada belli ederler zeki'lik bilgili oluşunun bir emaresidir...
Yalnız şöyle bir durum var çok okuyan her zaman bilgili değildir... Okuduğunu eşitleme, bölme, çarpma, mantık süzgeçlerinden bir geçirip yıkama ve durulama olayı vardır...

Benim görüşümce bu anlam tabi...

Zekiyim ama dolandırıcıyım ben kafam herşeye çalışır... ilim meclisinde tökezlerim..
Bilgiliyim ama zeki değilim çok kitap okudum herşeyi biliyorum ama sadece kitapta yazdığını sadece nakled'e'bilirim..
Hem zekiyim hem çok okurum... okuduğumu ilk yazdığım yukarıda olduğu gibi durularım süzgeçten geçiririm...
Sonra derim'ki bu okuduğum bilgi yazan tarafından şu görüşü benimsemiş ama bu bilgiden aynı zamanda'da şu tarafı benimsete biliriz diyerek başka bir okuduğum benzer bilgiyle mukayese ederim...

yani düz sadece okumak bir köpeğe verilen tuvalet eğitimi gibi birşeydir... bu örnek yadırganmasın bunu muhabbet kuşunu çağırınca parmağıma konuyor eğitimiylede benzete biliriz veya kuşu konuşturma eğitimine'de...

okumak eğitiminin gelişmesiyle zekilikte insanın geliştirilmesiyle olacak birşeydir...
yani sen zeki değilsin bu zeki denmez... kimse istisnalar hariç gerizekalı doğmuyor..

kafan nereye çalışıyor mesela ? bel altına'mı bak oda bir zeka bilgi ister bravo
kafan nereye çalışıyor mesela ? hep kendini kurtarmaya bir yerlerden yırtmaya'mı oda zeka zekilik ister..
ama okuma düz okumanın dışında eğitimi geliştirmeni ister...
sana eğitimi herkese verdikleri gibi verirler herkes aldığı gibi olmaz işte.. doktor olur savcı olur polis olur... burda eğitimini geliştirip zekiliğin zekanla birleştirmen lazım...

Geri
Üst Alt