Başka çocuklara umut oldu

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

6 yaşındaki oğlu Utku’yu beyin tümöründen kaybeden baba Kemal Yücel, hayatını hasta çocuklara adadı. Organ ve kök hücre bağışına dikkat çekmek için bisikletiyle ülkeyi dolaşan Yücel “Başka anne babalar ağlamasın” dedi.​

baska-cocuklara-umut-oldu-1065259-5.jpg

Sibel BAHÇETEPE

Adana’da 9 yıl önce oğlu 6 yaşındaki oğlu Ali Utku’yu beyin tümörü teşhisi konulduktan 29 gün sonra kaybeden baba Kemal Yücel, hayatını kök hücre ve organ bekleyen hasta çocuklara adadı. Bu konuda toplumsal bilinci artırmak amacıyla bisiklet turu düzenleyen Yücel “Her pedal bir umut” diyerek 10 Ağustos'ta yola çıktı. Yücel’in 2 ay sürecek bisiklet turu, 10 Ekim de Ali Utku'nun doğum gününde Adana'daki mezarı başında sonlanacak. Yücel “Evladım her istediğinde ona masallar anlatmak, ellerini tutmak, saçlarını okşamak isterdim. Ama maalesef olmadı. Şimdi Utku'nun mezar taşını tutuyorum, toprağını okşuyorum. Organ ve kök hücre bekleyen aileler için farkındalılık yaratmak istiyorum, istedim ki başka anne babalar da benim gibi evlat acısı yaşamasınlar” dedi.

Kentte gazetecilik yapan Kemal Yücel'in oğlu Ali Utku’yu 2013 yılında yapılan tahlil ve tetkiklerde beyninde tümör olduğu saptandı. Ameliyata alınan Utku, 9 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen çocuğun, bağışlanan organları nakil bekleyen 5 çocuğa hayat verdi. Oğlunun yaşamını yitirmesinin ardından baba Yücel, “Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği” kurdu ve hayatını hasta çocukların tedavisine adadı. Yücel yaptığı kampanyalarla bugüne dek çok sayıda çocuğa uygun donör bulunmasını sağladı.

ACIYI UMUDA DÖNÜŞTÜRDÜ

Kök hücre ve organ bağışı konuşunda toplumsal bilinci artırmak için bisiklet turu düzenlediğini ve şuan da Çanakkale'de yollarda olduğunu anlatan baba Yücel “Şehir şehir gezerek insanlara kök hücre ve organ bağışını önemini anlatıyorum, kampanyalar yapıyor ve hastanede tedavi olan lösemi hastası, talesemi hastası çocukları ziyaret ederek onlara hediyeler dağıtıyorum” dedi. Baba Yücel, oğlu Ali Utku’yu beynindeki tümör nedeniyle kaybettiğini anlatarak “Beynindeki tümör sebebiyle ameliyat oldu ama 9 günlük yaşam mücadelesini kaybettik. Hastalığın teşhisinin konulmasından yaşamını yitirmesine kadar olan süre 29 gün. Bu olanlardan sonra bunalıma girdim ve bundan çıkmak için hayatımı çocuklara adadım. Yaşadığım evlat acısını başka çocuklara umuda dönüştürmeye karar verdim. Utku'nun da organlarını bağışlamıştık. O beş çocuğa hayat verdi ben de 1.5 yıl kadar önce hiç tanımadığım bir hastaya karaciğerimi verdim. 9 yılı aşkın süredir de her gün hastanelerde tedavi olan çocuklarla ilgilenilorum. Nakit bekleyen çocuklar, şehir dışından Adana'ya gelen hastalarla ilgileniyorum” diye konuştu.

Ali Utku Yücel

Ali Utku Yücel

TÜRKİYE TURU YAPIYOR

2014 yılında da oğlunun anısına Mavi Çocuk Utku, Umut Işıkları Derneği”ni kurduğunu anımsatan baba Yücel, şöyle devam etti: “2013 Kasım ayından bu yana hem organ hem kök hücre bekleyen hastalar için sosyal sorumluluk çalışmaları düzenliyorum. Son 6 yıldır bisiklet turları düzenliyorum. İlki 2017 yılında Adana- İstanbul rotasıydı. 2019 yılında yine bir rota hazırlamıştım ve Türkiye turu düzenledim. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında ise Adana'dan Çanakkale'ye, bu sene de tüm Türkiye turu rotası hazırladım. Turum bittiğinde bir Türkiye haritası oluşacak, 60 gün sürecek olan bisilet turunda 41 il ve 6 bin km yol yapmayı hedefliyorum. Günlük 15-18 saat arasında pedal çeviriyordum. Turum sırasında gittiğim şehirlerde bisiklet gruplarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geliyorum. Bazen yerel yönetimler ve kamu kurumlarıyla bir araya gelerek organ bağışının önemini ve kök hücrenin önemini anlatıyorum. Ülkemizde son yıllarda sosyal sorumluluk ve farkındalılıklar arttı ancak yeterli değil. Ben evladım her istediğinde ona masallar anlatmak, ellerini tutmak, saçlarını okşamak isterdim. Ama maalesef olmadı. Şimdi Utku'nun mezar taşını tutuyorum, toprağı okşuyorum saçları yerine. Istedim ki başka anne babalar da benim gibi evlat acısı yaşamasınlar."

Geri
Üst Alt