Ayasofya'da kılınan namaz günaha sokabilir'mi ?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ayasofya' savaş ganimeti olarak alındığın'da kılıç hakkıyla namaz kılındı orada' sonradan osmanlı dönemin'de dahi müze olarak kapalıydı' o zamanın şartların'da müze değil tabiki namaz kılımına kapalıydı' çünkü oraya taşınan taşlar domuz yağı sürülerek gress yağı mantığı ile getirilmiştir' ve harçların'da şarap vardır' bu sadece ayasofya için değil eski klise' yapılarının hepsin'de var' karşısındaki sultan ahmed camii aslen ayasofyanın silüetini korumak ve orayı muhafaza etmek için yapılmıştır'
Günümüzde ayasofyanın açılması hepimizi mutlu etsede ' geçmişinde böyle bir gerçek var yatıyor... Tabi bu bilgi tam kaynaklı bir bilgi değil' lakin boş söylenti'de değil neticede ayasofya bir klise'dir..

Söylenti değil tabi kilise imiş önceden adamların aklı neden orda sanki ondan işte ...dünya için önem arzediyor.

• Beğen
Tepkiler: LsR
Osmanlı alimleri zamanında namaz kılındı günümüz karalıyor sadece

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Osmanlı alimleri zamanında namaz kılındı günümüz karalıyor sadece
Buna'da katılıyorum aslında' yani mantıklı islam imparatorluğu bi nevi' öyle birşey olsa akşemsettin kıble yoluna girmesini sağlayan hızır'ı görmüş bir alim..

Daha saçma çok az şey duydum

Domuzu yemek haram kılınmış yalnız, dönemin imkansızlıkları gereği yağının harç olarak kullanılmasında ne sakınca var? Keza şarap için de geçerli. Şarabı içmek günah hocam. Ahah. 1500 yıllık yapı, tuğlalarından damıtıp bardaklara doldurup kadeh tokuşturmuyorlarsa allah kabul etsindir.

Not: müze olarak korunması gerektiğini düşünenlerdenim.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Daha saçma çok az şey duydum

Domuzu yemek haram kılınmış yalnız, dönemin imkansızlıkları gereği yağının harç olarak kullanılmasında ne sakınca var? Keza şarap için de geçerli. Şarabı içmek günah hocam. Ahah. 1500 yıllık yapı, tuğlalarından damıtıp bardaklara doldurup kadeh tokuşturmuyorlarsa allah kabul etsindir.

Not: müze olarak korunması gerektiğini düşünenlerdenim.
hemeennnn kavga ediyoruzzzz senin şuan yazdığın yorum benim 6 yaşında tartışığım taso kavgası gibi
rıfat abilerin lokalindeyiz birgün taaammı... la sonra yazsam olurmu abi ?

hani islam geldikten sonra haram oldu diycektim
klise olduğu için zaten domuz yağı diycektimde çok abi ya.. idare et beni noolur kdskfkjdsfh kafamı ne iyi etti lan

hemeennnn kavga ediyoruzzzz senin şuan yazdığın yorum benim 6 yaşında tartışığım taso kavgası gibi
rıfat abilerin lokalindeyiz birgün taaammı... la sonra yazsam olurmu abi ?

hani islam geldikten sonra haram oldu diycektim
klise olduğu için zaten domuz yağı diycektimde çok abi ya.. idare et beni noolur kdskfkjdsfh kafamı ne iyi etti lan

Sana ağır dargınım.

Ayrıca 6 yaşında rıfat abinin lokalinde ne işiniz vardı

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

Üzüm

#Hayırlısıbegülüm#
Müze olarak kalsaydı, ne diye o kadar uğraştılar. Kabul olmaz kilmayin namaz. Müzeye dönüştürüldü :. )

Medeni Hal
Sultan Ahmet Camii tam karşısına boşuna yapılmadı bir başka amacı Ayasofya'yı gölge de bırakmaktı.
Merak edenler tarihini ve neden yapıldığını araştırabilir.

İçeride öyle değişik bir atmosfer var ki.
Bir yanda orada namaz kılan insanların önüne çekilen set.
ve etrafında yüzlerce insan ellerinde kamera.
Ardından gelen ''namaz vaktidir, ayasofyayı boşaltın'' anonsu.
Müze kalsaydı daha iyi olurdu.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Camii mi kalmalı müze mi olmalı bilmem... Ama bildiğim şey kişisel fikrim bu benim Şuan fikrim değişmiş olabilir önceki yorumda ne dediğim önemli değil ... Gereksiz it dalaşın'dan dolayı açıldı' Cuma günü gidin sultan ahmet içi boş ayasofya içi boş' Mahalle camileri bile tıklım tıklım' Yani sembolik bir açılma oldu bence Bunun dinle alakası yok görsellik bişey.. Israf bile olabilirşuanda iki ibadethanenin açılması... dikkat edin 2 ibadethane dedim'

Geri
Üst Alt